1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İnternette aranmama özgürlüğü: Kanun teklifi bu hafta TBMM'de gündeme gelecek

Sosyal medya terörüne karşı getirilen kanun teklifi bu hafta Meclis'te. Düzenleme, arama motorları tarafından başvurucunun adı ile ihlale konu içeriğinin ilişkilendirilmemesini sağlayacak. Sosyal ağ sağlayıcıları, para cezaları alabilecek. Kişilik haklarının ihlali halinde erişimin engellenmesi ve içeriğin çıkarılmasına karar verilebilecek
26 Temmuz 2020 07:58
Yazdır
İnternette aranmama özgürlüğü: Kanun teklifi bu hafta TBMM'de gündeme gelecek

Sosyal medya terörizmine karşı kişilik haklarına etkin koruma getiren ve Adalet Komisyonu'nda aynen kabul edilen 9 maddelik düzenlemenin bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek yasalaştırılması bekleniyor. Kişilik haklarının daha etkin korunması sağlanacak düzenleme ile birçok yenilik gelecek.

ARAMA MOTORUNDA ÇIKMAYACAK

AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan teklifle internet yayın içeriği nedeniyle kişilik hakları ihlal edilenlerin talep etmesi durumunda hakimin kişinin adının ihlale konu internet adresleriyle ilişkilendirilmemesine karar vermesi öngörülüyor. Arama motorları tarafından başvurucunun adı ile ihlale konu içeriğin ilişkilendirilmemesi sağlanarak kişilik haklarının daha etkin korunması sağlanacak.

TEMSİLCİ ZORUNLU

Düzenlenmeyle "sosyal ağ sağlayıcı" tanımı ve Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğu getiriliyor. İdari para cezaları, muhatabın yurt dışında bulunması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından doğrudan doğruya muhataba, internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer iletişim araçlarıyla da bildirilebilecek.

KİŞİLİK HAKLARINA KORUMA

Kişilik haklarının ihlal edilmesi halinde erişimin engellenmesi ve içeriğin çıkarılmasına karar verilebilecek. Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından ilgili içerik ve yer sağlayıcılar ile erişim sağlayıcıya gönderilen içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararının gereği en geç 4 saat içinde ilgili içerik ve yer sağlayıcılar ile erişim sağlayıcı tarafından yerine getirilecek.

CEZALARDA ARTIRIM

Teklifle, yükümlülüğünü yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına, caydırıcılığın sağlanması için verilecek idari para cezası artırılacak. Bu kapsamda yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında, 10 bin liradan 100 bin liraya kadar verilebilen idari para cezası, 1 milyon liradan 10 milyon liraya kadar artırılacak.

Fazlı Şahan

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:37 - İYİ Parti kurultayına iki parti davet edilmedi17:29 - Bir doktor daha koronavirüse yenik düştü17:24 - Asker ve polis olan iki kardeş aynı düğünde evlendi17:22 - MEB: Okul binalarına kimse alınamayacak17:04 - Kadın öğretmenlerden örnek davranış17:00 - ÖABT sona erdi... Soruları değerlendiriyoruz
16:58 - Emekli polisin aracında 61 kilo 750 gram eroin bulundu16:57 - Dr. Bahadır Arıkan: Hastalık bitse de yorgunluk bitmiyor16:55 - 'Tarih'te olmayan bir kuşatma ile karşı karşıyayız'16:53 - Kovid-19 yoğun bakım servisinde koronavirüsle savaştalar16:50 - Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin ikinci oturumu sona erdi16:45 - Yunanistan Cumhurbaşkanı yine çizgiyi aştı
16:36 - Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti kararlılıkla devam ediyor16:25 - Bugün karantinaya alınan yerleşim yerleri16:18 - 'Hizmet ihracatı' için desteklere ulaşmak artık daha kolay16:16 - Yedigöller hafta sonu doğa tutkunlarının ilgi odağı oldu16:14 - Nilüferleriyle ünlü Işıklı Gölü'nde su seviyesi düştü
16:09 - Emekli imamın kitap kokusuyla geçen 40 yılı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MHP lideri Devlet Bahçeli, bir açıklama yaparak 'Türk Tabipler Birliği derhal kapatılmalı' dedi. Ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam