1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bazı anlaşmaların yayımlanmaması Anayasa'ya uygun bulundu

AYM, bazı milletlerarası andlaşmaların Resmi Gazete'de yayımlanmayabileceğini öngören Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin ilgili hükümlerinin iptal istemini reddetti
29 Temmuz 2020 13:40
Yazdır
Bazı anlaşmaların yayımlanmaması Anayasa'ya uygun bulundu

Anayasa Mahkemesi (AYM), Milletlerarası Andlaşmaların Onaylanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin, "bazı milletlerarası andlaşmaların Resmi Gazete'de yayımlanmayabileceğini" öngören kurallarını Anayasa'ya uygun buldu.

AYM'nin Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre CHP, 9 numaralı Milletlerarası Andlaşmaların Onaylanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin, "Milletlerarası bir andlaşmaya veya kanunun verdiği yetkiye dayanılarak Cumhurbaşkanınca yapılan teknik veya idari nitelikteki andlaşmaların, iktisadi veya ticari nitelikte olmamak, özel hukuk hükümlerine tabi gerçek ve tüzel kişilerin haklarını ilgilendirmemek ve Türk kanunlarında değişiklik getirmemek kaydıyla Resmi Gazete'de yayımlanmayabileceğini" öngören hükmü ile 'Bu andlaşmaların onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararlarının da Resmi Gazete'de yayımlanmayabileceği"ni düzenleyen kuralların iptali istendi.

- Dava dilekçesinde "siyasi denetimden kaçırılma" iddiası

Dava dilekçesinde, "milletlerarası anlaşmaların yayımlanmalarının zorunlu olduğu, bazı andlaşmaların Resmi Gazete'de yayımlanmadan yürürlüğe girmesine imkan tanınmasının andlaşmaların siyasi denetimden kaçırılmasına sebebiyet verdiği" iddia edildi.

Anayasa Mahkemesi ise oy birliğiyle kuralların iptal istemini reddetti.

Yüksek Mahkemenin gerekçesinde, Anayasa'da andlaşmaların yayımlanmasına ilişkin usul ve esasların kanunla düzenleneceğine ilişkin bir hüküm bulunmadığı, dolayısıyla bazı andlaşmaların yayımlanmadan yürürlüğe girmesine imkan tanıyan kuralların kanunla düzenlenmesi gereken konulardan olmadığı belirtildi.

Gerekçede, "Anlaşmaların yayımlanmasına yönelik yürürlükte olan herhangi bir kanuni düzenleme tespit edilemediğinden kuralların bu yönüyle de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenlenmesine bir engel bulunmamaktadır. açıklanan nedenlerle kurallar Anayasa'ya aykırı değildir." denildi.

Kurallarda belirtilen andlaşmaların, doğrudan Cumhurbaşkanı onayına tabi olduğu, Anayasa'nın 90'ıncı maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında yayımlanması zorunlu andlaşmalar kapsamında bulunmadığı vurgulanan gerekçede, dolayısıyla kurallarda sayılan andlaşmaların yayımlanmasına yönelik anayasal bir zorunluluk bulunmadığı kaydedildi.

Gerekçede, "Kuralların, milli menfaatler gereği yayımlanması uygun olmayan andlaşmaların yayımlanmadan yürürlüğe girmesini sağlamak amacıyla ihdas edildiği anlaşılmaktadır. Bu itibarla kuralların kamu yararı dışında başka bir amaç güttüğü söylenemeyeceğinden hukuk devleti ilkesine aykırı bir yönü bulunmamaktadır." tespiti yapıldı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
10:34 - Gözle görülmüyor ama... Hileli sucuğu böyle anlayabilirsiniz10:25 - Bakan Selçuk, birinci sınıf velileriyle sosyal medyada buluşacak10:18 - Korona savaşçıları, bu kıyafetlerden sırılsıklam çıkıyorlar10:13 - Veliler yanlış anladı, tek ilçeden beş bin başvuru yapıldı10:08 - Karantinada olmaları gerekirken Yedigöller'e pikniğe gelmişler10:05 - Adıyaman'da 42 ev karantinaya alındı
09:47 - FETÖ'nün hala karanlık yönleri var09:37 - Yüz yüze eğitim yarın başlıyor... İşte detaylar09:34 - ABD yönetimi TikTok yasağını bir hafta erteleyecek09:20 - Malatya'da 3.8 büyüklüğünde deprem09:12 - Kime gönül verdiyse hayatını zindan etti09:08 - 'ÖTV düzenlemesi alt segment araçlara talepleri arttırdı'
09:02 - Eski Başbakan Mesut Yılmaz öldü iddiasına yalanlama08:52 - 7 mermiye rağmen gazi sayılmıyor08:35 - 2 kişiyi öldüren zanlılar başka cinayetleri planlarken yakalandı: 4 tutuklu08:21 - Düğünlerin yeni gözdesi: Dışı altın içi gümüş08:12 - Yunanistan'daki alçak manşetin altından o isimler çıktı
08:00 - İşte TBMM'nin son idam çalışması
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MHP lideri Devlet Bahçeli, bir açıklama yaparak 'Türk Tabipler Birliği derhal kapatılmalı' dedi. Ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam