1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖK'ten ortak derslerin nasıl yürüyeceğine dair önemli karar!

Yükseköğretim Kurulu, üniversitelerin görüşüne sunduğu ortak derslere ilişkin işlemlerin nasıl yürütüleceğine dair önemli kararlar alındı.
29 Temmuz 2020 20:56
Yazdır
YÖK'ten ortak derslerin nasıl yürüyeceğine dair önemli karar!

Yükseköğretim Kurulu, üniversitelerin görüşüne sunduğu ortak derslere ilişkin işlemlerin nasıl yürütüleceğine dair önemli kararlar alındı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 5/i maddesi kapsamında yürütülen ortak zorunlu derslerle ilgili önemli kararlar alındı.

Bu kapsamda;

1- Fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının programlarındaki ortak dersler için ihtiyaçlara bağlı olarak sosyal bilimler, bilişim teknolojileri ve sağlık alanlarından öğretim elemanları istihdam etmek üzere Rektörlükler bünyesinde Ortak Dersler Bölümü kurulabilecektir.

2- Ortak dersleri yürütmek için üniversite bünyesinde ilgili fakülte, enstitü, yüksekokul ve bölümlerin bulunması halinde, kamu kaynaklarının verimli kullanılması amacıyla söz konusu derslerin yürütülmesinde öncelikle ilgili birimlerden yararlanılacaktır. Ayrıca, söz konusu derslerin uzaktan eğitim yoluyla verilebilmesi ya da başka üniversitelerden uzaktan eğitim yoluyla alınabilmesi şeklindeki uygulamalara da devam edilecektir.

3- Mühendislik eğitimi verilen fakültelerin programlarında temel bilimler kapsamında yer alan ortak derslerin yürütülmesinde, ilgili alan fakültelerinden (fen, fen-edebiyat vd.) yararlanılmasına dair uygulamanın devamına; ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda ilgili mühendislik fakültesi bünyesindeki ortak dersleri yürütmek üzere Temel Bilimler Bölümü ve bu bölüm altında ihtiyaçlara bağlı olarak Matematik, Fizik, Kimya ve Bilişim Teknolojileri alanlarından öğretim elemanı ataması yapılabilmesine imkan verilmiştir.

4- Son olarak, Ortak Dersler bölümlerinde öncelikle öğretim görevlisi istihdamına gidilmesine, öğretim üyesi atamasının yapılmak istendiği durumda, ilgili üniversitenin Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atama kriterlerine tabi olunmasına karar verilmiştir.

İŞTE YÖK KARARI

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
17:50 - Bu camide hutbe 9,5 asırdır 'kılıç'la okunuyor17:44 - Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar17:41 - Damacana kullananlar dikkat! Tüketiciye 14 yıllık şok17:36 - Hatalar zinciri doğumuyla başladı! Başına gelmeyen kalmadı17:30 - MSB, müşterek harekat görevlerinin icra edildiğini açıkladı17:30 - Samsun'da vaka sayısı arttı, valilik yeni tedbirleri açıkladı
17:10 - 99 model otomobili sesli komutla çalıştıran yazılım geliştirdi16:55 - Kapalı ortamı dezenfekte eden yeni nesil cihaza yoğun ilgi16:52 - Sağlık eğitimi alan kişilerin sadece yüzde 4'ü işsiz kalıyor16:48 - Elazığ Belediye Başkanı'nın koranavirüs testi pozitif çıktı16:25 - Öksüz ve yetimler için yeni bir birim kurulacak16:23 - 'Aşı bulunmuş olsa dahi, bir dönem birlikte yaşayacağız'
16:21 - Doktor adayı Enis, dünyaca ünlü bilim dergisinde yer aldı16:17 - MHP'den 'sosyal medya düzenlemesi' açıklaması16:08 - Hemşire paylaştı, başhekim isyan etti; Hastayı terk ettiler16:05 - İçişleri Bakanı Soylu: Mafya bozuntuları dersini aldı15:56 - Tartıştığı yakınlarına tencere fırlatırken balkondan düştü
15:45 - 4 ilde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam