1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kariyer merkezine sosyoloji mezunu şartlı ilan!

İstanbul Teknik Üniversitesinin Kariyer Merkezinde çalıştırmak için ilan ettiği öğretim görevlisi kadrosu kişiye özel şartlar içeriyor!
05 Ağustos 2020 10:00
+Aa- Yazdır
Kariyer merkezine sosyoloji mezunu şartlı ilan!

Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş süreciyle birlikte doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak İnsan Kaynakları Ofisi kurulmuştur.

1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 527/E maddesinin (b) fıkrasının 7 nci maddesinde yer alan; "Yükseköğretim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerin kariyer birimleri vasıtasıyla projeler yaparak öğrencileri kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları ile bir araya getirmek ve istihdam imkanlarını artırmak amacıyla ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar yapmak." görevi İnsan Kaynakları Ofisinin Yetenek Kazanımı ve Organizasyon Dairesi Başkanlığı uhdesinde yer almaktadır.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin kurulması ve projelerini/çalışmalarını arttırması ile birlikte yükseköğretim kurumlarında kurulan kariyer merkezlerinde kadrolu personel ihtiyacı doğmuştur. Özellikle, İnsan Kaynakları Ofisi tarafından yürütülen "Bölgesel Kariyer Fuarları" ve "Staj Seferberliği" gibi öğrenci merkezli çalışmalar, üniversitelerin Kariyer Merkezlerinde görevli personel aracılığıyla tanıtılmakta ve yaygınlaştırılmaktadır.

Bu açıdan değerlendirildiğinde, kariyer merkezlerinde görevli personelin ehliyet ve liyakat açısından "İnsan Kaynakları" alanında tecrübeli kişiler arasından seçimi sadece üniversiteler için değil, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi için de son derece önemlidir.

Fakat, diğer öğretim görevlisi ilanlarında olduğu gibi, yukarıda anlattığımız hassasiyeti üniversiteler sergilememekte, aksine öğretim üyesi ilanlarında olduğu gibi spesifik çalışma alanlarıyla başvuruları "bir kişiye" şans tanıyacak şekilde sınırlandırmaya tüm hızıyla devam etmektedirler.

Kariyer Merkezi özelinde yukarıda önemini bahsettiğimiz konunun aksine bir ilan köklü üniversitemiz İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yakın tarihte verilmiştir. 27 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ilanda, Kariyer Merkezine alınacak Öğretim Görevlisi kadrosunda özel şart olarak; "Sosyoloji lisans mezunu olup, Şehir Sosyolojisi alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak. Kentlerin büyüme stratejileri ve Üniversite-Şehir ilişkileri üzerine çalışmaları olmak. Belgelendirmek kaydıyla lisans öğreniminden sonra alanında en az 5 yıl deneyimli olmak" aranmıştır.

Ülkemizde kariyer danışmanlığı hizmetleri, başta rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunları olmak üzere psikoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım gibi iletişim alanlarından mezun olmuş kişilerce yürütülmektedir. Ancak, İTÜ'nün ilan şartlarına baktığımızda bu kadro için aranan şartları sağlayan yalnızca "bir kişi" vardır desek herhalde abartmış olmayız! Kentlerin büyüme stratejileri üzerine çalışması bulunan adayların Kariyer Merkezlerinin görevleriyle ilişkisini üniversitemizin nasıl kurabildiğini gerçekten merak ediyoruz.

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından özel önem verilen Kariyer Merkezlerinin kendinden beklenen hizmetleri yerine getirmesi gerçekten isteniliyorsa; bu ilanların engellenmesi ve bu birimlerde çalışacak kişilerin alanlarının/yetkinliklerinin tanımlanması gerekmektedir!

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
17 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:44 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Ukrayna'ya taziye mesajı23:18 - Bakan Koca'dan ABD Büyükelçisi'ne cevap: Türkiye eski Türkiye değil22:54 - Kırık kolu için ameliyata alınan 6 yaşındaki çocuk uyandırılamadı22:48 - Maske takmadığı için ceza yedi: Karım benimle kavga eder! dedi22:36 - Son şampiyon golü de puanı da unuttu22:26 - Tezkeresi beklenirken ölüm haberi gelen asker toprağa verildi
22:15 - Mezarcılar önce mezarlıkta sonra hastanede birbirine girdi: 6 yaralı22:10 - Erzincan'da yeni virüs tedbiri: Buralarda sigara içmek yasak21:56 - Koronavirüs vakalarının en yoğun olduğu yaş grubu açıklandı21:47 - İki ilde daha kamu kurumlarına 'HES kodu' olmadan girilemeyecek21:35 - Sağlık personeli olan eşini hastanede bıçaklayan şüpheli yakalandı21:30 - Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı darbe girişimi davasında tutukluluğa devam
21:27 - ÖSYM, 200 kadro için internetten aldığı başvuruları 10 gündür açıklayamıyor21:16 - Emekli savcıyı 380 bin TL dolandıran zanlı tutuklandı21:11 - Kobani soruşturmasında gözaltına alınanlar sağlık kontrolünden geçirildi21:09 - RTÜK'ten Halk TV'ye verilen yayın durdurma cezası açıklaması21:05 - Berat Albayrak ve ailesine hakaret eden şüpheliye iki ayrı iddianame
20:54 - İstanbul'daki akaryakıt dolandırıcılığı soruşturmasında 35 kişi serbest
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam