1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türkçeyi koruma teklifi

TBMM'ye sunulan yasa teklifine göre tabelalar ve şirket isimlerinden yabancı kelimeler çıkarılacak. Yabancı firmalar ile yabancı isim hakkı alınmış yabancı mal ürün ve hizmetler kapsam dışı olacak
06 Ağustos 2020 08:51
Yazdır
Türkçeyi koruma teklifi


Milliyet'ten Bahar Atakan'ın haberine göre: Türk Dil Kurumu'nun günlük hayatta Türkçe dışındaki yabancı kelime kullanımına ilişkin raporunun Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu'nda ele alınmasının ardından, AK Parti'nin bu konuda Meclis'e yasa teklifi sunması bekleniyordu. Ancak konuya ilişkin olarak ilk hamle MHP'den geldi. MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan yasa teklifine göre tabelalar ve şirket isimlerinden yabancı kelime kullanımı kaldırılacak. Teklifin gerekçesinde özetle şunlar kaydedildi: "Şehirlerimizin cadde ve hatta ara sokaklarına kadar yabancı ad, unvan taşıyan iş yeri isimleri, levhalar ve tabelalar, kimi zaman Türkçemizin yanlış kullanımından elde edilen kelimeler ile donanmış bir haldedir. Bu durum içler acısı olduğu kadar aynı zamanda milli dilimize, güzel Türkçemize de açık bir saldırı, yozlaştırma çabasıdır."

Yabancı firmalar hariç

Teklif, Türkiye'de iş yapan yabancı firmalar ile Türkiye'de satışı yapılan isim hakkı alınmış yabancı mal, ürün ve hizmetler hariç olmak üzere Türkiye sınırları içinde faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişiler ait iş yeri, ticari işletme, ticari kuruluş, kurum ve kuruluşları kapsıyor. Teklif özetle şöyle:

- İş yeri, işletme ve kuruluşların ad, unvan, tabela, reklam ve hizmet belgelerinde Türk alfabesinin kullanılması ve Türkçe olmasının sağlanarak ticari alanda Türkçenin korunmasına yönelik düzenlemeler yapılacak.

- Ad ve unvanlar, reklam tabelaları, mal ve ürünleri ile hizmetlerinin adları belirlenirken TDK'nin Türkçe sözlüğü esas alınacak.

TDK'ya sorulacak

- Türkçeden başka herhangi bir dile ait tamlamalar kullanılamayacak. Tereddüt halinde TDK'nin görüşü esas kabul edilecek.

- Türkçeden başka bir dilin kullanılmasının zorunlu olduğu hallerde, bu dillere ilişkin yazılı ifade ve metinler, Türkçeden daha önce, daha kapsamlı, daha okunaklı ve daha belirgin olamayacak.

- Türkiye'de satışı yapılan her türlü mal, ürün ve hizmete ait kullanım kılavuzlarında Türkçe açıklama bulunması zorunlu olacak.

Para cezası uygulanacak

- Hükümlerin ihlali halinde yasağa konu tabela, levha, afiş, yazılar belediyeler ya da muhtarlıklar tarafından kaldırılacak. Sorumlular hakkında asgari ücretin brüt tutarının on katı idari para cezası uygulanacak.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:22 - Barış Pınarı Harekatı'nda 4 terörist etkisiz hale getirildi10:21 - Kurtulmuş, sağlık çalışanlarına yapılan saldırıları kınadı10:19 - FETÖ'nün avukat yapılanması operasyonu: 55 gözaltı10:10 - Nevşehir'de tır ile otomobil çarpıştı: 2 ölü10:09 - Suç örgütü operasyonunda yakalanan 25 zanlıdan 13'ü tutuklandı10:05 - 8 başlıkta emekliliğe dair soru ve cevaplar
10:04 - Şayıştay denetçi yardımcılığı başvuru kılavuzu yayımlandı10:02 - Borsa güne yükselişle başladı10:01 - Yunanistan'a kaçmaya çalışan 2 PKK şüphelisi yakalandı09:57 - 12 ilde dolandırıcılık operasyonu: 60 gözaltı09:56 - Salgında ölen doktorlar anısına yapılan çeşme asırlık 'saygı duruşunda'09:40 - İstanbul'da sağanak bekleniyor
09:36 - Dolar güne yeni rekorla başladı09:36 - Sendikal çalışmalarımızı pandeminin gölgesinde sürdürüyoruz09:32 - FETÖ'nün mütevelli grubu operasyonunda 15 gözaltı09:31 - Bariyerlere çarpan motosikletteki polis şehit oldu09:31 - Ordu'da iki kardeş 9 gün arayla koronavirüsten hayatını kaybetti
09:31 - Kars'ta bir köy Kovid-19 nedeniyle karantina alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam