1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Salgın sonrası çocuklar okula nasıl hazırlanmalı?

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ayhan Cöngöloğlu'na göre şimdiden sosyal medya kısıtlanmalı, ev 'kurallı bir ortam' haline getirilmeli, okuldaki pandemi tedbirleri çocuklara iyi anlatılmalı.
09 Ağustos 2020 06:55
Yazdır
Salgın sonrası çocuklar okula nasıl hazırlanmalı?

Yeni eğitim öğretim yılının 31 Ağustos'ta başlaması öngörülürken, pandemi sürecinde okullarından ayrı kalan çocukları yüz yüze eğitime hazırlamak büyük önem taşıyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ayhan Cöngöloğlu bu konuda ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.

Ebeveynlerin çocukları her şarta hazırlamak adına kendi duygularını iyi yönetmesi ve sakin kalması gerektiğini vurgulayan Cöngöloğlu "Çocuklarımızın endişelerini dinlemeli, onlara güven vermeliyiz. Buradaki en önemli konu okul fobisi gelişmemesidir. Hem okuldan uzun süredir ayrı kalmış olmaları, hem günün büyük bölümünde sosyal medya ve bilgisayar oyunlarıyla meşgul olmaları, hem de virüs korkusu, okul fobisi gelişme riskini artırmaktadır. Bu nedenle okulların açılmasını beklemeden sosyal medya ve bilgisayar kullanımını kısıtlamaya başlamalı, evi kurallı bir ortam haline getirmeliyiz. Sabah belli bir saatte uyanma, yataktan çıkma, mutlaka pijamalarını çıkarıp günlük kıyafetlerini giyme gibi kurallar koymalı, gün içinde belli ders çalışma saatleri planlamalıyız" dedi.

ÇOCUKLARI RAHATLATIN

Okulların gerekli tedbirleri alacağı konusunda çocukları rahatlatmak gerektiğini belirten Cöngöloğlu, gerekli görülmesi halinde yeniden yüz yüze eğitime ara verileceği konusunda da çocuklara güvence vermek gerektiğini kaydetti. Cöngöloğlu "Okulların tekrar kapanma ihtimali çocuğa baştan söylenirse ilerideki muhtemel bir kapanma durumunda uyum sürecine hazırlıklı olmalarına da yardımcı olunacaktır" diye konuştu.

BİLGİLENDİRME YAPIN

Kaygının bulaşıcı olduğunu söyleyen Cöngöloğlu "Pandeminin sürekli gündemde tutulması elbette doğru değildir ama çocuklara bilgi vermemek veya sorularını cevapsız bırakmak kaygılarını daha da artıracaktır" ifadelerini kullandı. Çocuklara okuldaki yeni şartların da anlatılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Cöngöloğlu şöyle konuştu: Çocuklarımıza okulda sürekli maske takabileceklerini, teneffüs saatlerinde arkadaşlarından fiziksel olarak uzak durmaları gerektiğini ve özellikle de hijyen konusunu iyi anlatılmalıyız. Mikropların görünmez olmasına rağmen halen etrafta olabileceklerini anlamalarını sağlamalıyız.

Neşra Durmaz

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:36 - Saldırı hazırlığındaki 2 DHKP-C'li silahlarıyla birlikte yakalandı13:28 - Ziya Selçuk: Okulların açılmasına hiçbirimiz geçmişte bu kadar sevinmemiştik13:27 - Başkan Seçer'den çifte su faturası açıklaması13:24 - Ekonomistler MB'nin faiz değiştirmeyeceğini öngörüyor13:22 - Bakan Pakdemirli, kuru kayısı alım fiyatını açıkladı13:20 - Dolar 7,6 TL sınırını aştı
13:19 - Borsa, günün ilk yarısında geriledi13:16 - Ceza İnfaz Kurumlarında HES koduyla ziyaret nasıl yapılıyor?13:12 - Adil Öksüz çanta gömdü iddiası üzerine kazı yapıldı13:09 - Otomobilinin üzerine çıkan saldırganı, karakola kaputta götürdü13:08 - İlkay Gündoğan koronavirüse yakalandı13:04 - Otoparkta vurulmuş olarak bulunan doktor kurtarılamadı
12:58 - 2 ayda uyuşturucu operasyonlarında 340 sokak satıcısı tutuklandı12:52 - TBMM Karma Komisyonu, tecavüz suçlaması bulunan vekil için toplanacak12:49 - 'Ümraniye Sapığı' diye yanlış kişi tutuklanmıştı, AYM 'hak ihlali yok' dedi12:48 - Muhittin Böcek'in klinik seyrinde düzelme devam ediyor12:46 - AYM, belediye başkanlarının dava açma yetkisinin iptali istemini görüşecek
12:42 - Samsun'da nikah memuru bu kez oğlunun nikahını kıydı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MHP lideri Devlet Bahçeli, bir açıklama yaparak 'Türk Tabipler Birliği derhal kapatılmalı' dedi. Ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam