1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İBB eski Genel Sekreterinin iftirası yargıdan döndü

İBB eski Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Şişli'nin, 25 İSMEK çalışanı kadını 'görevi kötüye kullanma' ile suçlaması yargıdan döndü. Şişli'nin hakaretler içeren sözleri ardından ipe sapa gelmez iddialarla suçladığı kadınlar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı verdi.
09 Ağustos 2020 07:09
+Aa- Yazdır
İBB eski Genel Sekreterinin iftirası yargıdan döndü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) eski Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Şişli'nin hem hakaret ettiği hem de 'görevi kötüye kullanma' iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu İSMEK çalışanı 25 kadın hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Bir İBB şirketi olan İstanbul Personel Yönetimi A.Ş. (İSPER) tarafından suçlanan kadınlar, savcılık tarafından aklandı. İSPER'in, 'zimmetlerine para geçirdikleri' ve 'görevi kötüye kullandıkları' savıyla suç duyurusunda bulunduğu ve Meltem Şişli tarafından hakarete uğramış başörtülü kadınların da aralarında bulunduğu eski İSMEK personelleri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı verdi.

SUÇLAMALAR ASILSIZ

Başörtülü kadınlara yönelik 'itfaiyeci' skandalıyla gündeme geldikten sonra halen İBB kadrosunda çalışmaya devam eden Meltem Şişli, eski İSMEK çalışanı 25 kişinin 'kurs ücreti aldıklarını', 'demirbaş olarak kayıtlı aletleri kullanarak çay, kahve, su satışı yaptıklarını' iddia ediyordu. 'Hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma' suçlaması yöneltilen kadınlar, savcılığın detaylı soruşturması sonucu aklanmış oldu. Takipsizlik kararında, 'kurs ücreti aldıklarına yönelik iddianın mesnetsiz olduğu', 'kurs ücretlerinin internet üzerinden yapıldığı' vurgulandı. Çay-kahve satışı konusundaki incelemelerde ise 'kursa gelen vatandaşların faydalanması için çay-kahve demlenmesinin görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmayacağı' ifade edildi.

TEK TEK ANLATTILAR

Soruşturma kapsamında eski İSMEK çalışanlarının ifadeleri de alındı. 'İtfaiyeci' skandalının baş aktörü Meltem Şişli'nin suçladığı kadınlar sorgularında, yaklaşık 20 yıldır, kendi çalışma sürelerinden önce de kurslarda çay demlendiğini, çay karşılığında isteyenin para bıraktığını, istemeyenin bırakmadığını dile getirdi. Ayrıca kurs ücreti alınmadığını, kursa kayıtların internetten yapıldığını, çay için para bırakan olursa toplanan paralarla acil işlerin görüldüğünü ya da çay malzemesi alındığını hatırlattı. Suçlanan kadınlar, İSMEK'te para toplanması halinde ise bunun bilgisayarda tablo halinde yazıya döküldüğünü, dosyanın da idareye e-posta ile gönderildiğini vurguladı. Yapılan incelemelerde savcılık, şüphelilerin aleyhinde somut ve objektif delil bulunmadığını belirterek takipsizlik kararı verdi.

'İTFAİYECİ' DOSYASI AÇIK

İBB eski Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Şişli, 'inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme' suçundan 3 yıldan 9 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Meltem Şişli, İSMEK'te çalışan 20 kadın yöneticiyi toplayıp onlara şöyle demişti: "Kaçınız bekarsınız, bir el kaldırın bakalım. Bu ne böyle, hepsi bekar neredeyse. Bunları akşam itfaiyecilerle buluştursanız müdür bey. En şanslı müdür bu müdür, bu kadar kadınla çalışıyor. Bu sıcakta başınız da kapalı, ne yapıyorsunuz, terliyorsunuzdur, kokuyorsunuzdur... Bence hiçbiriniz yönetici değilsiniz, formasyonunuz yok bir kere... Hepinizin diksiyonları berbat, acil eğitim almalısınız..." Sözkonusu skandal, Yeni Şafak'ın manşetiyle bir süre Türkiye gündemine oturmuştu.

Mustafa Sait Özkan

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:03 - Memura, 'işini yapmıyor, karaktersiz herif' demek hakaret suçuna girer mi?00:00 - 27 Eylül 2020'den önemli gündem başlıkları23:57 - 'Dezenfektan sürdükten sonra ateş yakmak için 3 dakika bekleyin'23:56 - Yapraklı Baraj Gölü'nün çevresi çöplüğe döndü23:55 - Kızkumu'nun 'Prenses' heykeli 'küllük' olarak kullanılıyor23:49 - Yangına müdahale eden itfaiyeciler büyük tehlike atlattı
23:34 - MHP'li Kalaycı: FETÖ'nün siyasi ayağına girilmedi23:05 - İçişleri Bakanlığı: 8 terörist etkisiz hale getirildi23:02 - Cübbeli Ahmet: Emniyete 5 dosya götürdüm23:00 - Türkiye'den yeni Navtex duyurusu22:57 - Çalıkoğlu: Güzellik salonlarında tıbbi işlem uygulanmaz22:55 - Ebeveynlere 'düzenli ders takibi' uyarısı
22:52 - Atmaca Füzesi karadan atılan füzeleri de imha edecek22:48 - Diyarbakır Surları işlevlendirilerek turizme kazandırılacak22:45 - 'Bana bir şey olmaz mentalitesiyle bu hastalığı yenemeyiz'22:12 - Ege Denizi'nde 4,3 büyüklüğünde deprem22:10 - Kestane toplamaya giden polis memuru uçurumdan düştü
22:08 - Kolunu silaj makinesine kaptıran çiftçi ağır yaralandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam