1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kişiye özel ilana, yargıdan yürütme durdurma kararı!

Mersin Üniversitesinin kişiye özel ilanına yargıdan yürütme durdurma kararı geldi!
04 Eylül 2020 10:00
+Aa- Yazdır
Kişiye özel ilana, yargıdan yürütme durdurma kararı!

Mersin Üniversitesi tarafından 09 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete'de ilan edilen Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Mekanik Anabilim Dalı Doçent kadrosuna başvuracak adaylarda; "Doçentliğini Biyosistem Mühendisliği alanında almış olmak. Data Mining ve Yapay Sinir Ağları konusunda çalışmalar yapmış olmak" şartı aranmıştır.

Makine Mühendisliği alanında Doçentlik unvanı alan davacının söz konusu ilana yaptığı başvuru reddedilirken, ÜAK Bilim alanları listesine göre "Ziraat, Orman ve Su Ürünleri" temel alanında yer alan "Biyosistem Mühendisliği" bilim alanında doçent unvanı alan kişinin başvurusu kişiyi özel şarttan ötürü kabul edilmiştir.

Bu nedenle, başvurusu kabul edilmeyen "Makine Mühendisliği" alanında doçent unvanlı öğretim üyesi tarafından İdare Mahkemesi nezdinde dava açılmıştır.

İdare mahkemesi öncelikle, Mersin Üniversitesinin belirlediği Akademik Yükseltilme ve Atanma Ölçütlerinde doçent kadrosuna başvuracak adayların "İLGİLİ BİLİM ALANINDA" doçentlik unvanına haiz olmalarının şart olduğunu ifade etmiştir. Daha sonra ise, ilanda yer alan "Biyosistem Mühendisliği" alanının "Makine Mühendisliği Mekanik Anabilim Dalının" ilgili bilim alanında olup olmadığının açıklığa kavuşturulması gerektiğinden konu hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından cevap istenmiştir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından mahkemeye verilen cevabi yazıda, "Biyosistem Mühendisliğinde verilen dersler ve içerikleri kazanılan yetkinlikler ve program çıktıları açısından Makine Mühendisliği Bölümü Mekanik Anabilim Dalıyla eşdeğer olmadığı" bildirilmiştir.

Bu görüş sonrası, Mersin 2. İdare Mahkemesi tarafından ilgili mevzuata aykırı şekilde ilan edilen Doçent kadrosuna diğer adayın başvurusunun kabul edilmesine dair işlemin YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASINA karar verilmiştir.

İŞTE MAHKEME KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:39 - MSB: Türk-Rus Ortak Merkezi mutabakatı imzalandı10:30 - Tarımsal danışmanlık hizmet için 46 bin lira destek verilecek10:23 - Virüsü atlatanlar da aşı olacak: Antikor negatifliği riski var!10:20 - Kovid-19'un en erken semptomu keşfedildi10:18 - Borsa güne yükselişle başladı10:17 - Bakan Varank: 396 KOBİ'ye 158 milyon lira destek verilecek
10:15 - Kovid-19 geçiren hastaların akciğerleri, ksenon gazı yöntemiyle tarandı10:04 - 27. dönem POMEM'e başvuracak adayların 10 talebi10:02 - Sayıştay denetçi yardımcılığı sonuçları açıklandı09:57 - Eskişehir'de sosyal medyadan terör propagandasına 3 gözaltı09:49 - MEB, unvan değişikliği ve açık öğretim sınavlarını erteledi09:48 - Doğalgaza, yıl sonuna kadar zam yapılmayacak
09:46 - Edirne'de çevrecilerden 'direkli tarla' tepkisi09:41 - Güne başlarken döviz fiyatları09:39 - Başkent'te Bylock kullanıcısı 20 kişiye gözaltı kararı09:37 - Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı09:36 - Çanakkale'de bir belde ile köy karantinaya alındı
09:31 - İçişleri'nden koronavirüs denetim bilançosu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam