1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Esnek çalışmada, okul müdürünün yetkisi var mıdır?

Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı esnek çalışma genelgesine göre okul müdürlerinin bir yetkisi bulunmamaktadır.
16 Eylül 2020 11:02
+Aa- Yazdır
Esnek çalışmada, okul müdürünün yetkisi var mıdır?

Bazı rehber öğretmenler, memurlar.net'e gönderdiği maillerde, bazı illerde okul müdürlerinin haftada bir gün gelme şartı koyduğu bazı illerde ise ek ders ödeneceği gerekçesiyle haftada 5 gün gelinmesinin şart koşulduğu belirtilmektedir.

Esnek çalışmaya dair MEB Genelgesi 28/8/2020 tarihinde yayımlanmıştır. Tıklayınız. Bu Genelgenin 5'nci maddesinin birinci fıkrasında "Dönüşümlü çalışma planı..., illerde ve ilçelerde valilik/kaymakamlık koordinesinde il/ilçe milli eğitim müdürü tarafından belirlenir" hükmü yer almaktadır.

Bu bağlamda şunları söyleyebiliriz.

1- Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ders niteliğinde yönetim görevi" başlıklı 10. maddesi 1 fıkrası (d) bendinde şu hüküm yer almaktadır:

"(1) İlgili mevzuat hükümleri ile tespit edilen inceleme, araştırma, planlama, programlama, yöne tim, denetim, eğitim ve öğretim gibi görevlerinden;
d)Her derece ve türdeki ör gün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir."

Bu hükme göre, ders yılı süresince haftada 18 saat ek ders ödeneceği belirtilmektedir. Ders yılı ise 21 Eylül'de başlayacaktır. Bu nedenle, rehber öğretmenler, haftada bir gün de gelse, beş günde gelse, 21 Eylül'e kadar zaten ek ders ödemesi alamayacaktır.

2- Okullara gelip gelmeme konusunda ise okul müdürünün bir yetkisi bulunmamaktadır. Burada yetkili olan il//ilçe milli eğitim müdürü tarafından yapılan belirlemedir. Genelgenin 5'nci maddesinin ikinci fıkrası gereğince belirlenen dönüşümlü çalışma programının personele ve öğretmenlere duyurulması gerekmektedir. Öğretmenlerin bu konuda, okul müdürlerinden il/ilçe milli eğitim müdürlüğünün yaptığı belirlemeyi talep etmesi gerekmektedir. (Genelgenin 5/2 maddesi gereğince)

İŞTE GENELGENİN İLGİLİ BÖLÜMÜ

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
26 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:29 - İstanbul 2 Nolu Baro, resmen kuruldu. İşte ilk başkan19:29 - Akar: Türkiye, Azerbaycan'ı desteklemeye devam edecek19:26 - Hakim ve savcılara meslek içi eğitim çalıştayı19:24 - İki komşu, yanlışlıkla 3,5 yıl birbirlerinin faturasını ödemiş19:23 - 'İETT şoförü tartıştığı kadın yolcunun burnunu kırdı' iddiası19:20 - Nevşehir'de 'kaçak yapı' iddiasına ilişkin soruşturma
19:17 - 'Başörtüsünü çıkarırsan staja alınırsın' iddiasına suç duyurusu19:15 - Bursa'da maske takmayan 100 bin kişiye 91 milyon ceza19:11 - AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu görevine döndü19:08 - Erdoğan: Önümüzdeki on yıl insanlığın kaderini tayin edecek19:02 - Belediye başkanı ve 6 personeli karantinaya alındı18:25 - Eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın yargılandığı dava ertelendi
18:22 - Borsa, günü yükselişle tamamladı18:18 - Maske takmayıp polise direnen kişiye 392 lira ceza kesildi18:13 - Bıçakla gelip kargo gönderme bahanesiyle girdiği PTT'yi soydu18:09 - DSÖ: Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 1 milyondan çok daha fazla18:06 - Konya'dan 60 ülkeye tuz ihracatı
18:04 - Eski Dışişleri Bakanı Bozer, koronavirüsten hayatını kaybetti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam