1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türkiye Diyanet Vakfından maske seferberliği

Yurt içi ve yurt dışında eğitimden kültüre, sosyal ve hayri hizmetlerden dini hizmetleri destekleme faaliyetlerine kadar geniş bir alanda hizmet veren Türkiye Diyanet Vakfı, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsle mücadele kapsamında gönüllüler aracılığıyla maske üreterek ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak dağıtmaya başladı.
19 Eylül 2020 19:07
+Aa- Yazdır
Türkiye Diyanet Vakfından maske seferberliği

Yurt içi ve yurt dışında eğitimden kültüre, sosyal ve hayri hizmetlerden dini hizmetleri destekleme faaliyetlerine kadar geniş bir alanda hizmet veren Türkiye Diyanet Vakfı, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsle mücadele kapsamında gönüllüler aracılığıyla maske üreterek ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak dağıtmaya başladı.

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü Gönüllü Koordinatörlüğü tarafından geliştirilen "Gülümseten Maske" projesi kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Eskişehir, Diyarbakır, Mersin, Malatya, Trabzon, Manisa, Kütahya'da Kadın Kolları Komisyonlarının da desteğiyle yaklaşık 100 gönüllü, işlerinden arta kalan zamanlarda hem ellerinde hem de dikiş makinaları aracılığıyla yıkanabilir kumaştan maske üretiyor. Üretilen maskeler ilk etapta acil insani yardım gerektiren bölgelerde değerlendiriliyor. Daha sonra ihtiyaç sahibi ailelere yapılan planlama doğrultusunda ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürü Fatma Haral Efe, pandemiyle mücadelenin en önemli unsurlarından birisinin de standartlara uygun maske kullanımı olduğuna dikkat çekti. Gönüllülerden maske üretimi konusunda ciddi talepler geldiğini ve kendilerinin de bunu değerlendirerek proje haline getirdiklerini ifade eden Efe, şunları kaydetti:

"Gönüllülerimiz vakfımızın gerçekleştirmiş olduğu her türlü hayri, sosyal ve kültürel faaliyetlere büyük bir özveriyle destek veriyor. Şimdide maske üretimimize destek vermek istediler. Gülümseten Maske projesini ilk etapta kadın kolları yapılanmamızın olduğu 13 ilde başlattık. Tamamen gönüllülük esasına dayalı bir çalışma. Gönüllülerimiz malzemeleri ve makinayı kendi imkanlarıyla temin ediyor. Dikilen maskeler toplanarak ihtiyaç duyulan bölge ve kişilere ulaştırılıyor. Yaklaşık 100 gönüllümüzle 1 hafta içerisinde bin 500 maske ürettik. Bunların 500 adedini geçtiğimiz günlerde selin yaşandığı ve yüzlerce ailenin mağdur olduğu Giresun'a göndererek mağdur ailelere dağıttık."

Maskelerin Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu standart ve kalitede, yıkanabilir özellikte olduğuna dikkati çeken Efe, bu konuda çok hassas olduklarını ve üretim sürecinin hijyenik ortam ve şartlarda yapılmasına azami gayret gösterdiklerini vurguladı. Ürettikleri maskelerin tanesinin piyasada 10-15 TL arasında değişen fiyatlara satıldığını belirten Efe, bu maskeleri ücretsiz olarak Türkiye'nin dört bir tarafındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Efe, projeye Türkiye Diyanet Vakfı yurtlarında kalan uluslararası öğrencilerin de dahil edildiğini ifade ederek, "Pandemi nedeniyle ülkelerine dönemeyen ve vakfımızın yurtlarında kalan öğrenciler maske üretimine destek olabileceklerini söylediler. Bizde makine ve malzeme temin ederek öğrencilerimizi bu projeye dahil ettik. İnşallah uluslararası öğrencilerimiz de diktikleri maskelere ihtiyaç sahibi ailelerimize destek olacak" diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi Fotoğrafçılık Eğitmeni Türkiye Diyanet Vakfı gönüllüsü Seher Meriç de her gün mesai sonrasında yaklaşık 2 saat kadar atölyeye gelerek maske üretimine destek verdiğini söyledi. İhtiyaç sahipleri için yapılan her türlü çalışmaya gönülden destek vermenin mutluluğunu yaşadığını belirten Meriç, "Şu an için 2 saat kadar maske üretimine katkı sağlıyorum ve yaklaşık 25-30 maske dikiyorum ama ihtiyaç duyulması halinde çok daha uzun süreler destek verebilirim. İnsanlar için faydalı işler yapmak beni hiç yormuyor" şeklinde konuştu.

Cezayir'den gelerek Uluslararası İlahiyat Programı kapsamında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2. sınıfta eğitim gören ve Türkiye Diyanet Vakfı Ankara Kız Yurdu'nda kalan, pandemi nedeniyle de ülkesine dönemeyen Tamay Arslan, yurttaki yöneticilerden maske üretimiyle alakalı çalışma yapıldığını duyduğunu söyledi. Aynı sınıfta eğitim gördüğü İtalya'dan gelen arkadaşı Asma Derdouri ile projeye destek vermek istediklerini belirten Arslan, "Online derslerimizden arta kalan zamanlarda maske üretiyoruz. Eğitimimiz için her türlü kolaylığı sağlayan Türk halkına biz de elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz" dedi.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:11 - 8 aylık bebek yangında öldü, 2 çocuk yaralandı13:59 - Kaymakam ve belediye başkanı 29 Ekim'i zeybek oynayarak kutladı13:58 - Rize'de 3 kardeş, 54 gün içinde koronavirüsten hayatını kaybetti13:55 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı tebriklerini kabul etti13:45 - 110 yaşındaki kadın 10 günde koronavirüsü yendi13:38 - Adıyaman'da 176 ev karantinaya alındı
13:36 - 'Hayat Kimliğinle Kolay' uygulamasına rekor başvuru13:32 - İlçenin en büyük köyü ikinci defa karantinaya alındı13:25 - Azerbaycan ordusu, Ermenistan'a ait 2 savaş uçağını düşürdü13:23 - Kariye Camii'nin ibadete açılması ertelendi13:19 - Bir babanın yıkıldığı an... Soluk borusuna mama kaçan bebek öldü13:17 - 3 tanesi 40 lira, kilosu 800 lira
13:11 - O ilçede eğitime 14 gün ara verildi13:08 - Karantinada kalan Vali uyardı: Ne olursunuz bunun şakası yok13:08 - Fransa'da bir kez daha bir kadının başı kesildi13:05 - Cezaevi arkadaşıyla, kayınvalidesinin evini soydu13:05 - MHP'den Davutoğlu'na tepki: Türk milleti ihanete pirim vermeyecektir
12:57 - Kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku'yu arama çalışmaları devam ediyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Amaçtan uzaklaşıldığı için, MEB tarafından, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında yapılan değişiklikleri onaylıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam