1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kovid-19 sağlıkta 'dijitalleşme'yi hızlandırdı

Kovid-19 salgını nedeniyle sosyal mesafenin önemi artarken, bu durum birçok sektörde olduğu gibi sağlıkta da dijital olanakların kullanımını artırdı.
27 Eylül 2020 15:29
+Aa- Yazdır
Kovid-19 sağlıkta 'dijitalleşme'yi hızlandırdı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle birçok sektörde olduğu gibi sağlık sektörüne dair çok sayıda iş ve işlemde dijital imkanlar geçmiş yıllara oranla daha yoğun kullanılıyor.

Lokman Hekim Sağlık Grubu İş Geliştirme ve Proje Direktörü Dr. Ali Yakut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyayı etkisi altına alan salgının, her alanda dijitalleşmenin önemini gözler önüne serdiğini belirterek, bu nedenle uzun süredir üzerinde çalıştıkları bazı fikirleri hızla hayata geçirme fırsatı yakaladıklarını dile getirdi.

"Evde kal" çağrılarına katkıda bulunmak adına insanların sağlık hizmetini evlerinde alabilmelerini sağladıklarını anlatan Yakut, "Kovid-19 pandemisi, sağlık hizmeti sunumunun dijitalleşmesine vesile oldu. Son yıllarda sektörde atılan dijitalleşme adımları, pandeminin de etkisiyle yüksek bir tempo kazandı. Bu amaçla internet sitelerinde buna uygun revizyonlar yaparak, hastalara bulundukları ortamlarda ulaşabildik." dedi.

Acil hastaların da hekimlere evlerinden online olarak ulaşabildiklerine işaret eden Yakut, bu kişilerin süreçten mümkün olduğunca az etkilenmesini sağladıklarını kaydetti.

Uzman doktorlarla görüntülü görüşme

İnsanların bu süreçte grubun uzman doktorlarıyla ev konforunda görüntülü görüşme yapabildiklerini bildiren Yakut, şu ifadeleri kullandı:

"Başta risk grubunda yer alan kronik hastalıkların takibini bu şekilde yapabildik. İhtiyaç duyulan her branşta hastanelerimize gitmeye gerek kalmadan doktorlarımızla akıllı telefon, tablet ve kamerası olan bilgisayarlar aracılığıyla görüşme imkanı sunduk. Bu avantajlı sağlık hizmeti sunumuna, pandemi dönemde hiç olmadığı kadar talep geldi. 'Online Psikolog' ve 'Online Diyetisyen' hizmetlerimiz de büyük ilgi gördü. Dijitalleşmede 5 yılda gelinecek yere 2 ayda ulaşmış olduk."

"Evde bakım hizmetine yoğun ilgi"

Yakut, vatandaşların, sağlık hizmeti sunumundaki dijitalleşme adımına hızlı adapte olduğunu vurgulayarak, internet tabanlı iletişimle hekime çok rahat ulaşılabildiğini, bunun konforunu tecrübe ettikçe evde bakım hizmetlerine olan talebin daha da arttığını söyledi.

Evde bakım talebinde bulunan hastalara internet kanalıyla ulaşılabildiğini anlatan Yakut, bu hastaların şeker düzeyi ve tansiyonlarını ölçtüklerini, gerekli olan sağlık uygulamalarını hızlıca devreye soktuklarını bildirdi.

"Dijital uygulamaları çok daha hızlı kullanıyoruz"

Hastanelerdeki broşür, dergi gibi dokümanların bulaş riskini artıracağı için tamamını dijital ortama taşıdıklarını belirten Yakut, şunları kaydetti:

"Bu da bir dijitalleşme örneği olarak sürecin getirdiği yenilik oldu. Pandemi, hayata geçmesi yıllar alacak dijital uygulamaları çok daha hızlı şekilde kullanmamıza vesile oldu. Bu uygulamaların bir kısmına yönelik talep, pandemi sonrasında azalsa da büyük çoğunun kalıcı olacağını öngörüyoruz. Çünkü benzer riskler hayatın her döneminde olacak. Bu yüzden sağlık sektörü dijital dönüşümden kendini uzak tutamaz."

Yakut, Sağlık Bakanlığı öncülüğünde yürütülen Kovid-19 sürecinin birçok alanda kendilerine tecrübe kattığının altını çizerek, Bakanlığın pek çok konuda hızlı reaksiyon göstererek gerekli önlemleri aldığını ifade etti.

Sağlıkta dijitalleşme adına Bakanlığın öncü olacağını düşündüklerini dile getiren Yakut, ev ortamında ve online olarak gerçekleştirilebilecek bazı sağlık uygulamalarının önündeki engellerin Bakanlık tarafından aşılacağına inandığını vurguladı.

Farklı şehirdeki hastalara da ulaşıldı

Dijital uygulamaların artmasının hekimlerde ilk başlarda farklı tepkilere neden olduğunu anlatan Yakut, uygulamanın faydalarının zamanla hekimlerce kabullenildiğini söyledi.

Uygulamanın pratik ve verimli olduğu konusunda hekimlerin ortak bir düşünceyi paylaştıklarına işaret eden Yakut, dijital kanallarla farklı şehirdeki hastalara da ulaşabildiklerini sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
13:36 - 'Hayat Kimliğinle Kolay' uygulamasına rekor başvuru13:32 - İlçenin en büyük köyü ikinci defa karantinaya alındı13:25 - Azerbaycan ordusu, Ermenistan'a ait 2 savaş uçağını düşürdü13:23 - Kariye Camii'nin ibadete açılması ertelendi13:19 - Bir babanın yıkıldığı an... Soluk borusuna mama kaçan bebek öldü13:17 - 3 tanesi 40 lira, kilosu 800 lira
13:11 - O ilçede eğitime 14 gün ara verildi13:08 - Karantinada kalan Vali uyardı: Ne olursunuz bunun şakası yok13:08 - Fransa'da bir kez daha bir kadının başı kesildi13:05 - Cezaevi arkadaşıyla, kayınvalidesinin evini soydu13:05 - MHP'den Davutoğlu'na tepki: Türk milleti ihanete pirim vermeyecektir12:57 - Kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku'yu arama çalışmaları devam ediyor
12:54 - Hatay'da karekod ve barkodları kesilmiş ilaçlar ele geçirildi12:44 - Altının onsu 1.880 dolar seviyelerinde12:43 - CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ulus'taki Birinci Meclis'i ziyaret etti12:35 - Ticaret Bakanı Pekcan OECD toplantısında konuştu12:28 - Şarkıcı Halil Sezai yarın hakim karşısına çıkacak
12:26 - İkinci elde fiyat oyunu: Tarih paylaşıp çağrıda bulunuyorlar
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Amaçtan uzaklaşıldığı için, MEB tarafından, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında yapılan değişiklikleri onaylıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam