1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yıl 2020... Halen noter onaylı diploma isteyen üniversiteler var!

Biruni Üniversitesi, öğretim elemanı ilanında adaylardan noter onaylı lisans, yüksek lisans, doktora ve doçentlik belgesi istedi!
13 Ekim 2020 11:00
+Aa- Yazdır
Yıl 2020... Halen noter onaylı diploma isteyen üniversiteler var!

Devlet üniversiteleri gibi vakıf yükseköğretim kurumları da akademik personel temini yönünden aynı mevzuata tabidir. Dolayısıyla, vakıf üniversiteleri de Resmi Gazete'de akademik ilan vermekle yükümlüdür.

Durum böyle olunca, kamu hizmetine sunumun kolaylaştırılması ve kırtasiyeciliğin önlenmesi bakımından vakıf yükseköğretim kurumlarının eleştirilmesi son derece doğaldır.

Bu bağlamda, geçtiğimiz günlerde bir vakıf yükseköğretim kurumu olan Biruni Üniversitesi tarafından Resmi Gazete'de verilen ilanı incelediğimizde, müracaatta noter onaylı lisans, yüksek lisans, doktora ve doçentlik istendiğini görüyoruz.

Bilindiği üzere, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından geliştirilen Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) ile uzunca bir süredir e-devlet üzerinden mezun kişilere karekodlu mezun belgesi verilebilmektedir. Bununla birlikte, yakın zamanda da Üniversitelerarası Kurul Başkanlığınca doçentlik belgeleri e-devlete taşınmış, kişilere ıslak imzalı belge verilmesi uygulaması kaldırılmıştır.

Dolayısıyla, böyle bir kolaylık vatandaşa sunuluyor iken, üniversitelerin keyfi şekilde kişilere maddi külfet yaratacak şekilde noter onaylı diploma istemesinin izahı mümkün değildir.

Dijitalleşmeyi sıkça konuştuğumuz ve yaygınlaştırmak için çabalar gösterdiğimiz şu günlerde, üniversitenin bu tip keyfi şekilde belge isteyen ilanını süratle gözden geçirmesi gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:24 - İbrahim Kalın koronavirüse yakalandı18:15 - Kuvvetli yağış Bolu Dağı geçişinde ulaşımı aksatıyor18:13 - Bakan Koca, deprem bölgesinde incelemelerde bulundu17:53 - Enkazların etrafında 'kalabalık oluşturmayın' uyarısı17:50 - İzmir'de en acı bekleyiş17:37 - Akşener: Arama ve kurtarma ekiplerine teşekkür ediyorum
17:35 - İzmir'deki elektrik ve doğal gaz kesintisine ilişkin açıklama17:33 - 6 PKK'lı terörist hava harekatlarıyla etkisiz hale getirildi17:29 - ODTÜ'den İzmir depremi değerlendirmesi17:21 - Anne ve 2 çocuğuna ulaşan UMKE ekibi o anları anlattı17:21 - Macron, boykot sonrasında geri adım attı: Karikatürlerin arkasında değiliz17:17 - Saatler sonra kız çocuğu sesi duyuldu
17:09 - Enkaz altından bir kişi daha sağ kurtarıldı16:48 - Deprem mağduru eğitim çalışanlarına afet yardımı yapılacak16:46 - Uzman Çavuş tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti16:42 - Enkaz alanlarına gelen vatandaşlar, yoğunluk oluşturdu16:17 - UMKE personeli Edanur, Türkiye'nin gönlüne taht kurdu
16:12 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'e gidiyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Tarım arazilerinin yapısını bozduğu için Hobi bahçelerinin yıkılması gerektiği yönündeki değerlendirmelere;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam