1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Danıştay'dan çiftçileri ilgilendiren karar

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı sisteminden faydalanmak istemeyen çiftçilerin taleplerinin, "Zarara uğramaları halinde koruma sandığından herhangi bir tazminat ödenmeyeceği koşuluyla" kabul edilmesini kararlaştırdı.
15 Ekim 2020 22:26
+Aa- Yazdır
Danıştay'dan çiftçileri ilgilendiren karar

Adana, İzmir, Samsun, Çanakkale ve Konya'da bazı çiftçiler, kendi koruma tedbirlerini alacaklarını belirterek, 4081 sayılı Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanun kapsamındaki koruma hizmetlerinden ayrılmak istemiyle başvuru yaptı.

Başvuruların ilçe murakabe heyetlerince kabul edilmesi üzerine, işlemlerin iptali istemiyle dava açıldı.

FARKLI KARARLAR ÇIKTI

Davalarda, idare mahkemelerinden farklı kararlar çıktı. Bazı idare mahkemeleri, çiftçilerin ayrılma taleplerini kabul eden işlemi iptal etti, bazı mahkemeler ise iptal istemini reddetti.

İzmir Bölge İdare Mahkemesi Başkanlar Kurulu, farklı nitelikteki kararların kesinleşmesi üzerine, mahkemeler arasındaki aykırılığın giderilmesi istemiyle Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna başvurdu.

İdare mahkemeleri ve bölge idare mahkemeleri arasındaki farklı kararları irdeleyen Kurul, bu konuda son noktayı koydu.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 4081 sayılı Kanun kapsamındaki koruma hizmetlerinden ayrılma istemiyle yapılan başvuruların, "çiftçiler tarafından alınan koruma tedbirlerinin ne olduğu ya da ne olması gerektiği irdelenmeksizin, bir zarara uğramaları halinde koruma sandığından herhangi bir tazminat ödenmeyeceği koşuluyla" kabul edilmesi gerektiğine karar verdi.

Kurulun kararında, 2 Temmuz 1941 tarihli, 4081 sayılı Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanun'un, çiftçilerin ihtiyaçlarının karşılamakta yetersiz kaldığı gerekçesiyle 2011'de değiştirildiği belirtildi.

Kararda, 6213 sayılı Kanun ile yapılan bu değişiklikle, tarım işletmeleri ile kamu kuruluşlarına ait işletmelere, özel bekçi istihdam etme imkanı verildiği ve bunların koruma sandığından hiçbir tazminat alamayacakları hükmünün getirildiği hatırlatıldı.

"KORUMA HİZMETLERİ, HİZMET ALAN ÇİFTÇİNİN İSTEĞİNE BAĞLI"

Danıştay kararında, 4081 sayılı Kanun'un ilgili maddesinin değiştirilmesine ilişkin bilgiler bir bütün halinde değerlendirildiğinde, kanun kapsamındaki koruma hizmetlerinin, hizmet alan çiftçinin isteğine bağlı olduğu vurgulandı.

Kararda, "Bu durumda, 4081 sayılı Kanun kapsamındaki koruma hizmetlerinden ayrılma istemiyle yapılan başvuruların, ilgili çiftçiler tarafından alınan koruma tedbirlerinin ne olduğu ya da ne olması gerektiği irdelenmeksizin, bir zarara uğramaları halinde koruma sandığından herhangi bir tazminat ödenmeyeceği koşuluyla kabul edilmesi gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
12:14 - İlkokul öğrencilerinin çektikleri kliple yaptıkları okul bahçesi isteği karşılık buldu12:12 - Gayrimenkul vergilendirmesine yeni model geliyor12:11 - Yargıda yeni uygulamalar hayata geçirilecek12:05 - Gün ortasında dolardan yeni zirve: 8,16 TL12:02 - Trabzon paylaşımıyla tepki çeken CHP'li Kılınç, ifade verdi12:01 - 2021 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda
11:59 - 13'ü FETÖ'den olmak üzere 14 terörist yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalandı11:58 - GSYH'de gelecek yıl yüzde 5,8 büyüme bekleniyor11:57 - Ticaret Bakanı Pekcan'dan çelik konusunda ülkelere iş birliği çağrısı11:54 - Sevda Noyan'ın 'tehdit' suçundan yargılanmasına başlandı11:53 - Van'da PKK'lı teröristlere ait silah ve mühimmat ele geçirildi11:52 - Uçurumun kenarında nikah kıydılar
11:50 - ODTÜ 'hissetmatik' ekranlar için insan algısını mercek altına aldı11:50 - Kırklareli'nde karantinada olması gereken kişi trafik uygulamasında yakalandı11:41 - Bodrum'da sahte içkiden zehirlendiğinden şüphelenilen kişi öldü11:41 - Başkent'te ByLock operasyonunda 4 kişi yakalandı11:38 - Nevşehir'de elma ağacından düşen kişi öldü
11:35 - Türk Telekom istihdam süreçlerini online'a taşıdı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki öneriyi;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam