1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mahkemeden, kanser hastası lehine yürütmeyi durdurma kararı

Ankara 3. İdare Mahkemesi, kanser hastası davacı bakımından telafisi güç zararlar oluşabileceği gerekçesiyle ilacın ödenmemesine ilişkin işlemin yürütmesini durdurdu
19 Ekim 2020 13:40
+Aa- Yazdır
Mahkemeden, kanser hastası lehine yürütmeyi durdurma kararı

Ankara 3. İdare Mahkemesi, bir kanser hastasının, "bedeli ödenecek ilaçlar listesinde" yer almayan ilacının SGK tarafından karşılanmamasının yürütmesini durdurdu. Kararda, iptali istenen uygulamanın sürmesi halinde, hasta bakımından telafisi güç veya imkansız zararlar oluşabileceği belirtildi.

Dava dosyasına göre Ankara'da ikamet eden 67 yaşındaki S.A. adlı kanser hastasına, doktorları tarafından Tecentriq adlı ilaç reçete edildi. Eczaneye giden S.A'ya, SGK'nin "bedeli ödenecek ilaçlar listesinde" bulunmadığı gerekçesiyle ilacı kendisinin karşılaması gerektiği söylendi.

Bunun üzerine S.A, avukatı Can Tatar aracılığıyla ilacın bedelinin SGK tarafından karşılanması için kuruma Ankara 3. İdare Mahkemesinde dava açtı.

Dava dilekçesinde, bahse konu ilacın akciğer kanseri tedavisinde önemli yer tuttuğu vurgulandı. Emekli olan davacının bu ilacı düzenli olarak kullanmasının mümkün olmadığı ifade edilen dilekçede, "Yaşam hakkının kutsallığı, hastanın maddi durumu ve sosyal devlet ilkesi göz önünde bulundurulduğunda, SGK'nin uygulaması, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere ve Anayasa'ya aykırılık teşkil etmektedir." denildi.

Dilekçede, söz konusu ilacın bedelinin ödenmesi talep edilirken, S.A'nın ilacı temin edemediği halde tedavisinin ve yaşamının tehlikeye gireceği ifade edilerek yürütmeyi durdurma kararı verilmesi de istendi.

Mahkeme, SGK'nin cevabını beklemeden, davacının yürütmeyi durdurma talebini kabul etti. Kararda, iptali istenen uygulamanın sürmesi halinde, S.A. bakımından telafisi güç veya imkansız zararlar oluşabileceği belirtildi.

Bu sebeple davalı idarenin savunması alınıncaya veya savunma süresi geçtikten sonra yeni bir karar verilinceye kadar yürütmenin geçici olarak durdurulmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Avukat Can Tatar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürütmeyi durdurma kararı kaldırılmadığı sürece veya bu kararla uyumlu yeni bir karar tesis edilip karar kesinleşinceye kadar dava konusu ilacın bedelinin kamu tarafından karşılanacağını bildirdi.

Tatar, kararın ardından SGK'nin ilaç bedelini kendilerine ödediğini belirterek, "Bu haliyle çok önemli etki ve sonuçları olan bir karar olduğu kanaatindeyiz. Yaşam hakkını korumak için gerekli tedbirlerin alınması adına son derece faydalı ve doğru bir karar." diye konuştu.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
05:07 - İzmir'deki trafik kazasında polis memuru hayatını kaybetti04:31 - ABD'den F-35 uçağında 'nükleer bomba' testi: 42 saniyede vurdu04:28 - Trump sonunda pes etti! Kaybettiğini ilk kez kabul etti00:04 - Memur hastalık izni kullanırken kurumların iş sınavlarına girebilir mi?00:01 - 24 Kasım 2020'den önemli gündem başlıkları00:00 - Efsane fırsatlar devam ediyor
23:58 - FETÖ'den aranıyordu... Operasyonla Türkiye'ye getirildi23:41 - Ağrı'da sığınmacıları taşıyan kamyonet devrildi: 17 yaralı23:39 - Bakan Soylu, şehit öğretmen Necmettin Yılmaz'ı unutmadı23:35 - ABD'li uzman: Libya'da savaşı Türkler kazandı23:32 - Prof. Dr. Saraçoğlu: Kenevir, ketenle boy ölçüşemez23:28 - Dikkat! Eski binaları yeni gibi gösterip aldatıyorlar
23:23 - Macron'dan Karabağ itirafı: Azerbaycan toprağıdır23:17 - Suudi Arabistan'ın Türk ürünlerini boykotuna ilişkin açıklama23:10 - 'Öğretmenlerin sıkıntıları Meslek Kanunu'nu ile giderilebilir'23:08 - DSÖ: Aşı çalışmalarında tünelin sonunda ışık görüldü22:52 - İstanbul'da fırınlara fahiş fiyat ve gramaj denetimi
22:48 - Eğitim Sen, okul öncesindeki yüz yüze eğitime dava açtı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Kabine toplantısı sonrasında açıklanan yeni kısıtlamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam