1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Koronavirüsün biyolojik silah olma ihtimali çok düşük'

Korona virüsün biyolojik silah olma ihtimalinin çok düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Kültigin Çavuşoğlu, biyolojik silahların tedavileriyle birlikte üretildiğini ve kontrolden çıkmaları durumunda basit bir şekilde etkisiz hale getirildiklerini söyledi.
25 Ekim 2020 15:19
+Aa- Yazdır
'Koronavirüsün biyolojik silah olma ihtimali çok düşük'

Korona virüsün biyolojik silah olma ihtimalinin çok düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Kültigin Çavuşoğlu, biyolojik silahların tedavileriyle birlikte üretildiğini ve kontrolden çıkmaları durumunda basit bir şekilde etkisiz hale getirildiklerini söyledi.

Biyolojik silahlar, genetik mühendisliğiyle insan dışındaki canlılarda hastalık yaptığı ya da ölüme neden olduğu bilinen virüs veya bakterilerin genetik yapısı ile oynanarak insan hücrelerine tutunmasının sağlanmasıyla üretiliyor. Covid-19 ile ilgili ortaya atılan biyolojik silah söylemlerine açıklık getiren Giresun Üniversitesi Genetik ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kültigin Çavuşoğlu, bu ihtimalin çok düşük olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, "Covid-19'un genetik yapısına baktığımızda yüzde 70 oranında yarasalardaki korona virüsle benzerlik gösterdiği bildirilmektedir. Geriye kalan yüzde 30'luk fark bile biyolojik silah için oldukça yeterli bir orandır. Ancak bu farklılık Covid-19'un biyolojik silah olduğu anlamına gelmemektedir. Bu farklılık Covid-19'un zaman içerisinde doğada kendiliğinden meydana gelen mutasyonlardan kaynaklanmış olabilir. Virüslere mutlaka insan eli ile bir müdahale yapılıp yapılmadığına ancak laboratuvar ortamında ayrıntılı olarak yapılacak analizler sonrasında karar verilebilir" dedi.

Biyolojik silah üretiminde mikroorganizmaların genetik yapısında az miktarda değişiklik yapılmasının yeterli olabileceğini belirten Çavuşoğlu, "Biyolojik silahlar genetik mühendisliğiyle üretilmektedir. İnsan dışındaki canlılarda hastalık yaptığı ya da ölüme neden olduğu bilinen bir bakteri veya virüsün genetik yapısı ile oynanarak insan hücrelerine tutunmasını sağlayarak biyolojik silah haline dönüştürülebilir. Fakat biyolojik silahlar, kullanımında beklenmedik bir durum oluşması halinde basit bir şekilde etkisiz hale getirilebilen organizmalardır. Şimdi diyelim ki Covid-19 biyolojik silah olarak üretilmişti fakat beklenmedik bir durum oluştu, peki bu virüsü basitçe etkisiz hale getirebilecek bir tedavi halihazırda mevcut mu? Hayır. O zaman bu durum tanımdaki bilimsel kriterlere uymuyor. Çünkü biyolojik bir silah mutlaka tedavisi ile birlikte eş zamanlı geliştirilir" diye konuştu.

Covid-19'un en çok etkilediği ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Bugün vatandaşımıza 'Covid-19'u kim üretmiştir?' şeklinde bir soru yöneltmiş olsak, büyük ihtimalle ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve Çin cevabını almamız muhtemeldir. Fakat bu ülkelere baktığımızda günlük vaka ve ölüm sayılarında ABD'nin 1, Fransa'nın 4, Almanya'nın 5, İngiltere'nin 6 ve Çin'in 7. sırada yer aldıklarını görmekteyiz. Kaldı ki bu ülkelerden ABD Başkanı Donald Trump ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un da bu hastalığa yakalandığını ve özellikle Johnson'un günlerce yoğun bakımda kaldığını da unutmamak gerekir. Covid-19 biyolojik silahsa, bunu üreten ülkeler bu silahı kendi halklarına ve hatta devlet başkanlarına yöneltebilirler mi? Bu durumda biyolojik silahın bilimsel tanımı ile tezat teşkil etmektedir" dedi.

Prof. Dr. Kültigin Çavuşoğlu, Covid-19'un insanoğlunun doğayı tahrip etmesi sonucunda yarasalarda bulunan korona virüslerin doğal yolla mutasyona uğraması ile insanlarda bulaşıcılığı ve hastalık yapma özelliği daha da artan yeni bir virüs olduğunu belirtti.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:09 - Beşiktaş'ta karantina ihlali yapan otobüs şoförüne ceza yazıldı13:07 - Diyarbakır anneleri evlatlarına kavuşmak için nöbeti sürdürmekte kararlı12:58 - Buzağı desteği ödemelerine yarın başlanacak12:56 - Bilim Kurulu Üyesi'nden, temaslılara 'hemen teste gitmeyin' uyarısı12:41 - ÇAYKUR 600 mevsimlik işçi alacak12:36 - Tarım Bakanı, mülakatsız 826 işçi alacaklarını duyurdu
12:32 - Yapay zeka araçları eğitimde 'eşit fırsat' sunacak12:23 - Akıncı Üssü kararları hakkında AK Parti'den ilk değerlendirme12:12 - Merkez Bankasının swap kararı sonrası dolar düşüşte12:04 - Siirt'te sosyal medyada terör propagandası yapan kişi gözaltı alındı12:01 - Bir il daha 'kırmızı' alarm verdi!12:00 - FETÖ'nün finans uzmanı adliyeye sevk edildi
11:58 - Vali'den 'yoğun bakım' doluluk oranı uyarısı11:52 - 'Türkiye siber saldırılara en çok hedef olan ülkelerin başında geliyor'11:49 - Akciğer kanseri dünya genelinde saatte 20 can alıyor11:44 - Pandemi sürecinde, en az bir öğretmeni okula çağırmanın mantığı nedir?11:36 - Sivas'ta bir köy karantinaya alındı
11:16 - Dağ köyünden devletin zirvesine
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam