1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kızılay'a yapılan her bağışın izi adım adım sürülebilecek

Türk Kızılay, ayni ve nakdi yardımda bulunan bağışçıların daha şeffaf bilgilendirilmesi için yeni bir sisteme geçiyor. Bu sisteme göre bağışçı, Kızılay'a yaptığı ayni ve nakdi her bağışın izlediği yolu ihtiyaç sahibine ulaşana kadar aşama aşama görebilecek.
27 Ekim 2020 20:54
+Aa- Yazdır
Kızılay'a yapılan her bağışın izi adım adım sürülebilecek

Türk Kızılay, 10 yıllık hedeflerini belirlemek için Antalya'nın Kundu bölgesindeki bir otelde gönüllüleri ve yöneticilerle bir araya geldi. 3 günlük görüşmelerin sonunda gelecekle ilgili atılması gereken adımlar belirlendi. Bu bağlamda bağışçıların Kızılay'a yaptığı ayni ve nakdi yardımların takibi de ele alındı.

Özellikle bağışçıların 'Bağışım ne aşamada' sorusuna yanıt vermek adına dijital sistem oluşturuldu. Bu sisteme göre Kızılay'a 10 TL'lik bağış yapan bağışçıya barkod verilecek. Bağışçının tutarının dahil edildiği havuz sisteminden çadır alındığında, bağışçı çadır alındığını görebilecek. Bu çadıra iliştirilen ikinci bir barkod ile çadır, ihtiyaç sahibine ulaştırıldığında da yine bağışçı bilgilendirilecek. Bu sistem ile ayni ve nakdi yardımların tüm harcamalarının tek tek görülmesi mümkün olacak. Ayni ve nakdi yardımların aşama aşama barkod sistemiyle takip edileceği sistemin yıl sonunda duyurulacağı kaydedildi.

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, gelecek 10 yılda Türk Kızılay'ın daha şeffaf ve daha net bir anlayışla devam edeceğini söyledi. Kızılay'ın yöneticilerinin daha fazla şeffaf olma yolunda çalıştıklarını anlatan Dr. Kerem Kınık, "Kızılay bütün bu hareketini oluşturan paydaşlarının ne dediğini önemser. Kızılay'a kalbinin bir tarafında gönül vermiş insanların şundan emin olması gerekiyor ki; Kızılay bugün yönetimi, şubeleri, iyi niyetli bir şekilde 'bu topluma nasıl daha iyi hizmet ederim' diye düşünüyor. Bu kurumun mensupları ve çalışanları 'daha erken, daha detaylı nasıl hesap verebilirim' diye çalışıyor. Kızılay gibi kurumlar en şeffaf kurumlardır. Hazırladığımız sistemle çok yakın zamanda toplumumuz kendi bağış ve katkısının akıbetini en detaylı şekilde görebilecek" dedi.

2 MİLYON İNSANIN ALDIĞI YARDIMLAR YAYGINLAŞTIRILACAK

Yoksulluğun ortadan kaldırılması için geçmişte ortaya konulan klasik yardım modellerinin ortadan kaldırıldığını anlatan Dr. Kerem Kınık, Kızılay Kart ile 2 milyon insanın aldığı yardımların yaygınlaştırılacağını söyledi. Ayni yardımların daha uygun teslimat şartlarıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için çalıştıklarını ifade eden Dr. Kınık, "Lojistik imkanlarımızı geliştiriyoruz. Diğer taraftan baktığımızda bugün insanlara karşılıksız nakit destek vermenin de çok etkili olmadığı bilimsel çalışmalarda görülüyor. Yapacağımız sosyal desteklerle insanı hayata tutundurmak, meslek sahibi yapmak, kendi emeğiyle değer yaratmasını sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

DHA
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
27 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:22 - Antalya'da FETÖ operasyonunda şüpheliler serbest bırakıldı13:21 - Tartıştığı annesini bıçaklayarak öldürdü13:20 - Borsa günün ilk yarısında yükseldi13:09 - Karantina ihlali yapan otobüs şoförüne ceza yazıldı13:07 - Diyarbakır anneleri evlatlarına kavuşmak için nöbeti sürdürmekte kararlı12:58 - Buzağı desteği ödemelerine yarın başlanacak
12:56 - Bilim Kurulu Üyesi'nden, temaslılara 'hemen teste gitmeyin' uyarısı12:41 - ÇAYKUR 600 mevsimlik işçi alacak12:36 - Tarım Bakanı, mülakatsız 826 işçi alacaklarını duyurdu12:32 - Yapay zeka araçları eğitimde 'eşit fırsat' sunacak12:23 - Akıncı Üssü kararları hakkında AK Parti'den ilk değerlendirme12:12 - Merkez Bankasının swap kararı sonrası dolar düşüşte
12:04 - Siirt'te sosyal medyada terör propagandası yapan kişi gözaltı alındı12:01 - Bir il daha 'kırmızı' alarm verdi!12:00 - FETÖ'nün finans uzmanı adliyeye sevk edildi11:58 - Vali'den 'yoğun bakım' doluluk oranı uyarısı11:52 - 'Türkiye siber saldırılara en çok hedef olan ülkelerin başında geliyor'
11:49 - Akciğer kanseri dünya genelinde saatte 20 can alıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam