1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ekonomide yatırım dalgası geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Citibank'ın video konferans üzerinden organize ettiği toplantıda uluslararası yatırımcılara Türkiye'deki fırsatları anlattı. Albayrak, "Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirdi. Türkiye'nin tartışmasız en güçlü yanları, lojistik avantajı, üç kıtanın birleştiği noktada olması, genç nüfus ve eğitimli iş gücüdür" diye konuştu.
28 Ekim 2020 07:05
+Aa- Yazdır
Ekonomide yatırım dalgası geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Citi Bank tarafından video konferans yöntemiyle organize edilen uluslararası yatırımcı toplantısında konuştu. Büyük bir yatırımcı kitlesinin ilgi gösterdiği toplantıda Türkiye ekonomisini ve Türkiye'nin yatırımcılara sunduğu fırsatları anlatan Bakan Albayrak, Türkiye'nin sermaye açısından dünyanın en liberal ülkelerinden biri olduğunu belirtti.

ÇOK ULUSLU ŞİRKETLER BİZE GELİYOR

"Birçok çok uluslu şirket üretimlerini Asya'dan bölgemize yönlendirmeye başladı" diyen Albayrak, Bu dönemde küresel şirketlerin Türkiye gibi yabancı şirketlere karşı tarafsız, şoklara dirençli, güvenilir, dinamik ortaklara ihtiyacı var. Türkiye, yatırımcılara güçlü üretim tabanı, eğitimli insan kaynağı, stratejik konumu ve lojistik altyapısıyla benzersiz fırsatlar sunuyor" dedi.

YENİ BİR YATIRIM DALGASI

Türkiye ekonomisinin bir dönüm noktasında olduğuna vurgulayan Berat Albayrak, "Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirdi. Yeni ekonomik model, üretim, yatırım, iş imkanları, rekabetçi kur ile ihracatı, pandemi öncesi seviyeye getirerek kendini gösterdi. Türkiye'nin tartışmasız en güçlü yanları, lojistik avantajı, 3 kıtanın birleştiği noktada olması, genç nüfus ve eğitimli iş gücüdür" değerlendirmesinde bulundu.

YABANCI YATIRIMCI DOSTUYUZ

Türkiye'nin hızlı ekonomik büyümesine dikkat çeken Albayrak, şunları kaydetti: "20 yılda 3 katına çıkan Gayri Safi Yurt İçi Hasılası, satın alma gücü artan orta sınıfıyla güçlü ve büyük bir Pazar. Türkiye, İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde hızla ön sıralara ilerlemesinin yanında, yabancı yatırımcılar için de pek çok avantaj sağlıyor.

SERMAYE KONTROLU İDDİALARI ASILSIZDIR

Albayrak, sermaye kontrolü iddialarına ilişkin olarak da, "Net bir biçimde açıklık getireyim, böyle bir şey yok" dedi. Türkiye'nin 2000'li yılların başından beri devam eden reformlarla iş dostu yaklaşım göstererek, özel sektör yatırımlarını kararlı şekilde desteklediğini vurgulayan Albayrak, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'nin 82 ülkeyle doğrudan yabancı yatırım için özel olarak oluşturulan ikili yatırım koruma anlaşmaları var. Ayrıca 86 ülkeyle çifte vergilendirmeyi engelleme anlaşmaları bulunuyor. Yapılan reformlarla, 2002 yılında 38 gün olan iş yeri açma süresi 6, güne indi. Türkiye, yabancı yatırımcı üzerindeki kısıtlamalar konusunda OECD ortalamalarının ve özellikle Çin-Hindistan gibi rakiplerinin oldukça altında ve iyi durumda."

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:16 - İstanbul'da Ekim ayında toplu ulaşımda yüzde 8.3'lük22:10 - Sağlık Bakanı Koca'dan İstanbul uyarısı22:09 - Tunç Soyer: İzmir kuraklığa gidiyor, uykularım kaçıyor22:09 - Yalova'da ambulans otomobil ile çarpıştı: 2 yaralı22:05 - Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller hastaneye kaldırıldı22:03 - Prof. Dr. Saydam'dan toz fırtınası uyarısı: Pencerenizi bile açmayın
22:03 - Hizmetlinin 3 kızının babası, milletvekili çıktı21:59 - Çin'in keşif aracı Çang'ı-5, Ay'ın yörüngesine girdi21:56 - İstanbul'da, okul öncesi için yeni eğitim kararı alındı21:51 - Fransa'da, Merkez Bankası ateşe verildi21:22 - Yunanistan ateşle oynuyor: Girit'te S-300 test edildi21:21 - Polis özel harekatın MAK timi zorlu eğitimden geçiyor
21:18 - Adanaspor'da, 21'i futbolcu 30 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktı21:11 - 'Evlatlarımızı söke söke PKK'nın, HDP'nin elinden alacağız'21:09 - Laodikya Antik Kenti'nde 2 bin yıllık rahip başı heykeli bulundu21:04 - 500 yıllık caminin duvarından Roma dönemine ait taşlar çıktı21:01 - Kandilli Rasathanesi: Ocak ayından sonra yağışlar artacak
20:56 - Sinema setini bıraktı, ejder meyvesi üretimine başladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam