1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Pazar günü çalışan berbere kesilen cezayı mahkeme iptal etti

Karabük'te oğlu ile birlikte berber salonu çalıştıran Yusuf Aldemir, iş yerini pazar günü çalıştığı gerekçesiyle kendisine yazılan bin 550 TL tutarındaki cezayı mahkeme kararıyla bozdurdu.
14 Kasım 2020 12:05
+Aa- Yazdır
Pazar günü çalışan berbere kesilen cezayı mahkeme iptal etti

Karabük 100. Yıl Mahallesi'nde belediyeye ait alışveriş merkezinde berber dükkanı bulunan Yusuf Aldemir'e zabıta ekipleri pazar günü iş yerini çalıştırdığı gerekçesiyle tutanak tuttu. Ticaret İl Müdürlüğüne bağlı ekiplerin de şikayetlerin artması üzerine Aldemir'in dükkanına bin 550 TL para cezası kesti. Yaptığı araştırmalarda Aldemir, pazar günleri erkek berber salonlarının çalıştırılmasında herhangi bir sıkıntı oluşturmadığını öğrenince durumu yargıya taşıdı.

Mahkeme, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun yalnızca çalışma saatlerinin belirlenmesi yönünde valilere yetki tanındığını, sadece gün içerisinde çalışma saatlerinin belirlenmesine yönelik olduğu dikkate alındığından, erkek berberlerin pazar günleri çalışmasını engelleyen düzenlemenin hukuka uygun bulunmadığı sonucuna vardı.

Mahkeme, Aldemir'e pazar günü çalıştırdığı için yazılan bin 550 TL tutarındaki cezanın kaldırılmasına karar verdi. Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Yusuf Aldemir, "2019 yılının 9.ayında burayı açtım. Pazar günü çalışma sırasında şikayet üzerine her hafta zabıtalar geldi ve tutanak tuttular. Sonucunda Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri ile Berberler ve Kuaförler Odası Başkanının kaydıyla bana ceza kesildi" dedi.

Kesilen cezayı doğru bulmadığı için araştırma yaptığını belirten Aldemir, "Berberlerin pazar günleri açık ve çalışabilirliğini duymuştum. Araştırdıktan sonra Konya'da Ramazan Karatopal isimli arkadaşımızı buldum. Onlar bana 8. Danıştay Daire Başkanlığı'na açtığımız dava sonucunda 94 berberin bu davayı kazandığını istersem benimde yapabileceğimi söyleyerek bana örnekleri gönderdiler. Bende bunun sonucunda bir dilekçe ve cezayı alarak mahkemeye sundum. Arkadaşlarım bana çalışamazsın dedi. Bende mahkemeyi kaybedersem çalışmayacağımı eğer kazanırsam diğer dükkanımı ve bu dükkanımı açacağımı söyledim" diye konuştu.

Bin 550 TL ceza yazıldığını ifade eden Aldemir pandemi süreci dolayısıyla mahkemenin 10 ay sürdüğünü kaydetti.

Aldemir açtığı mahkemenin lehine sonuçlanmasının Karabük'te bu ilk olduğunu söyledi. Karabük'teki bazı meslektaşlarına kırgın olduğunu da sözlerine ekleyen Aldemir, "Bu süreçte beni sıkıntıya soktular. Bunu çalışamazsın diyerek yaptılar. Ben sizde açın dedim ama onlar açmadılar" şeklinde konuştu.

Aldemir, pazar günü çalışan işçinin izin gününü farklı bir günde kullandığını herhangi bir hak kaybının olmadığını belirtti.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:22 - 18,5 milyon öğrencinin eğitiminde dijital dönüşüm yaşandı20:21 - Suyu akmayan da hayvanı hastalanan da 112'yi arıyor20:19 - Uluabat Gölü'nün incisi 'Gölyazı' beyaz gelinliğini giydi20:16 - Bakan Selçuk'tan iç ısıtan paylaşım20:14 - Financial Times Türkiye'nin 'Afrika'ya dönüşü'nü yazdı20:10 - Devlet desteğiyle 'sürü' sahibi olacaklar
19:48 - Vaka sayısı 6 binin altına düştü19:46 - Türkiye-Fransa ilişkilerinde tarih tekerrür mü ediyor?19:44 - İngilizlerin tercihi 2020'de yine Muğla oldu19:34 - Düden Çayı'nı kirleten 10 işletmenin faaliyetleri durduruldu19:16 - Kaza yapanlar oto sanayi sitelerine akın etti19:13 - Fahrettin Altun'dan sosyal medya açıklaması
19:11 - Meteoroloji'den 4 ilimiz için 'zirai don' uyarısı19:09 - Selçuk Özdağ kendisine saldıran bir kişiyi teşhis etti19:06 - Prof. Dr. Muammer Sun son yolculuğuna uğurlandı18:58 - Bakan Varank'tan Facebook açıklaması18:55 - 14 yaşındaki çocuk doğum gününde hayatını kaybetti
18:52 - Yargıtay, kaçak sigara kararına sehven yazılan 'karton' ifadesini 'paket' olarak düzeltti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam