1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversiteliler, YÖK'ün e-Kayıt sistemini sevdi

Yükseköğretim Kurulunun üniversite öğrencilerine dijital kayıt imkanı sunan e-Kayıt sistemi, ağustos ve eylülde e-Devlet'e girişlerin yüzde 85,3'ünü oluşturdu. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin Veri İhtiyaç Envanteri çalışmasına göre, YÖK ve üniversiteler, en çok veri talep edilen kurumlar arasında üst sıralarda yer aldı, en çok ihtiyaç duyulan veri olarak da "diploma bilgisi" öne çıktı
26 Kasım 2020 14:43
+Aa- Yazdır
Üniversiteliler, YÖK'ün e-Kayıt sistemini sevdi

- Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) üniversite öğrencilerine okula gitmeden dijital kayıt yapma imkanı sunan e-Kayıt sistemi, ağustos ve eylülde e-Devlet'e girişlerin yüzde 85,3'ünü oluşturdu.

YÖK'ün e-Devlet kapısı üzerinden öğrencilerin hizmetine sunduğu e-Kayıt uygulaması, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında, sosyal mesafe risklerini azaltmak amacıyla öğrencilerin de talepleri dikkate alınarak uzatılmıştı.

Bu süreçte, elektronik kayıt yapabilecek öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu YÖK'ün e-Kayıt kolaylığından yararlandı. Bu kapsamda, elektronik kayıt yapabilecek 729 bin 57 kişiden yüzde 86'sını oluşturan 627 bin 532'si, üniversite kaydını YÖK'ün e-Devlet kapısı üzerinden öğrencilerin hizmetine sunduğu e-Kayıt uygulamasıyla gerçekleştirdi.

- Dönemsel sunulan hizmetlerde en çok kullanım sayısına ulaştı

AA muhabirinin YÖK'ten aldığı bilgiye göre, e-Kayıt hizmetinin kullanılması, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin "dönemsel sunulan hizmetler" başlığı altında e-Devlet kullanım oranlarını gösteren istatistiklerine de yansıdı.

Buna göre, ağustos ve eylülde YÖK'ün e-Devlet üzerinden verdiği e-Kayıt hizmetinin kullanım sayısı 3 milyon 920 bin 724 ile toplam kullanım sayısının yüzde 85,3'ünü oluşturdu. Ağustos ve eylülde 10 kişiden 8'i e-Devlet'i YÖK'ün dijital kayıt sistemi için kullandı.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin Veri İhtiyaç Envanteri çalışmasına göre, YÖK ve üniversiteler, en çok veri talep edilen kurumlar arasında üst sırada yer aldı. Bu bağlamda, en çok ihtiyaç duyulan veri olarak da "diploma bilgisi" öne çıktı.

- Yükseköğretimde dijital dönüşüm

YÖK'te son yıllarda dijital sistem ve veri paylaşımı üzerine çalışmalar yürütülerek, yükseköğretim alanında dijital ortamda yenilikçi birçok uygulama hayata geçirildi.

"Üniversite e-Kayıt", "yükseköğretim mezun belgesi", "denklik başvurusu", "okul tanıma belgesi", "öğrenci/doçentlik/öğretim elemanı belgesi", "doçentlik bilgi sistemi", "lisansüstü öğrencilerinin tez veri girişi" gibi e-Devlet kapısı üzerinden kolayca yürütülen hizmetlerin yanında "YÖK Atlas", "YÖK Akademik", "YÖK Mobil", "YÖK Dersleri Platformu" ve "YÖK Sanal Laboratuvarı" gibi web tabanlı yeni dijital uygulamalara da imza atıldı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:14 - 3 bin yıllık tümülüsleri dozerle tahrip ettiler21:06 - Eriyen kar suları Karadeniz'in rengini değiştirdi20:57 - TSK'nın Aden Körfezi'ndeki görev süresi uzatıldı20:56 - Prof. Dr. Şener: Vaka sayısının düşmesi rehavete yol açmasın20:53 - Eşinden kalan miras ile evlenmek isteyen kişi dolandırıldı20:39 - Türkiye, BM Barış İnşa Fonu'na 1 milyon dolar hibe etti
20:36 - Samsung ve Oppo Türkiye'de üretecek! Fiyatlar düşer mi?20:32 - Bakan Ziya Selçuk'tan velilere yarıyıl tatili ricası20:31 - FETÖ'den alınan şirketler ortalama yüzde 65 büyüdü20:30 - Sivas'ta kenevir ekimi için 1 Nisan'a kadar başvuru alınacak20:28 - Fransa'da öğretmen ve okul hemşireleri greve gitti20:16 - Bebeğini yastıkla boğarak öldüren anneye müebbet hapis
20:03 - Salgında dizüstü bilgisayar ve tablet satışları katlandı20:02 - Horoz dövüşü yaptıran kişiye 105 bin lira para cezası20:01 - Akıllı cep telefonu üretimine ithalatta gözetim muafiyeti19:57 - Yalova'da evlerin duvarlarına yazılan yazılarla ilgili soruşturma19:56 - Biden yönetimi, Filistin'e yardımları yeniden başlatacak
19:55 - Mehmetçik'ten Libya ordusuna eğitim desteği
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Akademisyenler için doçentlikte dil barajının yükseltilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam