1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Covid öncesi ve sonrası, yoğun bakıma yatanlar hep aynı'

Kardiyolog doktoru Özcan Yücel, yoğun bakımların eski müdavimleri ile bugünkülerin hep aynı hastalar olduğunu belirtti. Yücel "Diabetliler, hipertansiyonlular, obezler, kalp hastaları, akciğer hastaları dün de yoğun bakımdaydı, bugün de yoğun bakımda" dedi.
29 Kasım 2020 12:04
+Aa- Yazdır
'Covid öncesi ve sonrası, yoğun bakıma yatanlar hep aynı'

Kardiyolog doktoru Özcan Yücel yoğun bakımda yatan hastalarla ilgili bir gözlemini paylaştı. Dr. Yücel "Diabetliler, hipertansiyonlular, obezler, kalp hastaları, akciğer hastaları dün de yoğun bakımdaydı, bugün de yoğun bakımda" dedi.

İşte Dr. Özcan Yücel'ün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama:

Hastanelerdeki tüm branşlar kardiyologlardan konsültasyon ister. Haliyle biz de yoğun bakımlar dahil tüm servisleri gezeriz. Bunların üzerine bir de bizim kontrolümüzde koroner yoğun bakım vardır. Ömrümüz geçti yoğun bakımlarda.

Gördüğümüz bütün hastalarda diabet, obezite, hipertansiyon, karaciğer yağlanması gibi Metabolik bozukluklardan en az birisi mutlaka vardır.
Samimi söylüyorum diabet, obezite, hipertansiyonun kökü kazınsa hastanelerde 2-3 kişi bile göremezsiniz.

Bu hastalıklar kronik oldukları için sürekli yeni hastalık üretirler.
Bu sene Kardiyololoğa damarını açtırır seneye göz doktoruna retinopatisini tedavi ettirir. Daha sonra üresi yükselir nefroloğa gider, şeker ilaçları için dahiliyeciye, dizleri için ortopediye, bir ara safra kesesini aldırır sonra tekrar anjio olur bu sefer de Baypass olmaya kalp damar cerrahisine yine yoğun bakım, bir yıl sonra felç geçirir yoğun bakımda nöroloğa, tansiyonu kalkar hop beyin kanaması beyin cerrahisine tekrar yoğun bakıma, başı döner bir ultrason boyun damarı tıkalı tekrar anjio tekrar yoğun bakım, üresi yükselir böbrekler gider diyaliz öncesi bir yoğun bakım, buarada akciğer enfeksiyonu ağır zatürre tekrar yoğun bakım vs.

Şimdi aynı kişi Covid olursa nereye? Yoğun bakıma.

Dediğim gibi yoğun bakımların eski müdavimi şimdi Corona'dan orda.

Yahu gelin kendinizi bu hastalıklardan koruyun. Düşük karbonhidratlı beslenme düzenine geçin.

İlerda hasta olmamak için dikkat etmeniz gereken 10 kural

Üzgünüm size alışagelmiş kardiyolog tavsiyelerinden bulunamayacağım. Yani az tuzlu, az yağlı ve liften zengin tahıl yiyin diyemeyeceğim. Çünkü ben farklı düşünüyorum.

Aşağıdaki 10 maddeye yaşamınızda dikkat ediyorsanız yalnızca kalp sağlığı değil tüm vücut sisteminize lafta değil özde iyi bakıyorsunuz demektir.

1-Şekersiz ve buğdaysız beslenmek
2-Doğal sağlıklı hayvansal gıdalar ve yağlarını tüketmek
3-Kimyadan arındırılmış sebze, yeşillik yani antioksidan/antiinflamatuar/lifli beslenme Bitkisel yağlardan yalnızca sızma zeytin yağı
4-Paketli, işlenmiş ürünlerden uzak durmak
5-Tembel değil biraz hareketli olmak
6-6-8 saat kaliteli uyku
7-Tabiki sigara yok
8-Stres yönetimi
9-Dışarıdan değil kendi mutfağından yemek

Doğa ile iletişim yollarını her zaman açık tutmak. Güneş, deniz, hava, toprak, hayvanlarla sürekli temas.

Dr. Özcan Yücel

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:52 - YÖK, Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik01:50 - Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalar Hakkında Yönetmelik01:49 - Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik01:46 - Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumuna Ait Boş Kadrolarda Değişiklik01:41 - 16 kuruma ait dolu/boş kadro kararnamesi yayımlandı01:33 - AK Parti Gazze ve Kudüs için Meclis'te genel görüşme isteyecek
00:49 - Soylu, PKK'lı terörist 'Sofi Nurettin'in etkisiz hale getirilmesi nedeniyle MİT ve TSK'yı kutladı00:41 - Biden'dan 'ateşkes' açıklaması: Netanyahu ile görüştü00:02 - İl Milli Eğitim Müdürlüklerindeki şube müdürlüğü sayıları doğru belirlenmiyor!00:01 - 18 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları23:46 - İkinci el oto alım satım piyasası durgunluğunu koruyor23:38 - Devlet desteğiyle mantar üretimi! Bin kişiye iş sağladı
23:35 - Kol ağrısı diye gitti, kanser olduğu ortaya çıktı23:31 - TMO, 2021 hububat ve bakliyat alım detaylarını belirledi23:30 - Gençlerde mutluluk kaynağı sağlık23:29 - Bilinçsizce gıda takviyeleri kullananlara uyarılar23:27 - Ücretli çalışan sayısı martta yıllık bazda yüzde 7,5 arttı
23:26 - Beşiktaş borsa liginde de şampiyon
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam