1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tarladan sofralara 'tatlı' yolculuk

Türkiye'nin şeker ihtiyacının önemli bölümünün karşılandığı Konya'da, tarlalarda emeklerle üretilen şeker pancarının sofralarda son bulacak yolcuğu başladı.
29 Kasım 2020 21:31
+Aa- Yazdır
Tarladan sofralara 'tatlı' yolculuk

Bu yıl 3 milyon 350 bin ton pancar işleyerek yaklaşık 470 bin ton şeker üretecek olan Konya Şeker'de, üretim döneminin tatlı telaşı yaşanıyor.

Çiftçilerin 222 mahallede, 502 bin 614 dekar tarlada, ekiminden 7 ay sonra toplayarak getirdiği şeker pancarı, günün 24 saati çarkları dönen fabrikada onlarca değişik işlemden geçiriliyor.

Her gün yaklaşık 28 bin ton şeker pancarının işlendiği Konya Şeker fabrikalarına yükleriyle gelen çiftçiler, ürünlerini tarttırıp kalite kontrol için ekspertizlere teslim ediyor.

Laboratuvar ortamında yapılan testin ardından pancardaki kalite ve şeker oranının belirlenmesiyle pancarın fabrikada şekere dönüşüm işlemi başlıyor.

Fabrikanın depolama alanlarında bekleyen şeker pancarları tazyikli suyla temizlenip, su kanallarından üretim bandına taşınıyor.

Pancarlar, ot ve kök kalıntılarından da arındırıldıktan sonra yıkama teknesinde ince yıkamaya tabi tutuluyor. Daha sonra kıyım bıçaklarıyla ince ince kıyılarak üretim bandındaki yolculuğuna devam ediyor.

Büyük kazanlarda çeşitli işlemlerden geçirilerek kristalleştirilen şeker, çuvallama işleminin yapıldığı bölgeye götürülüyor. Pancarın şekere dönüşümü, çuvallanıp, depolanmasıyla son buluyor.

"15 bin çiftçiyle üretiyoruz"

Konya Şeker iştiraklerinin çatı şirketi Anadolu Birlik Holding Üst Yöneticisi Taner Taşpınar, AA muhabirine, Türkiye'de şeker üretiminin yüzde 20'sinin fabrikalarında gerçekleştirildiğini söyledi.

Şeker pancarının stratejik öneme sahip bir ürün olduğunu belirten Taşpınar, 15 bin 47 çiftçiyle sözleşmeli üretim yaptıklarını aktardı.

Taşpınar, "Toplam 3 milyon 350 bin ton pancardan, 470 bin ton şeker, 135 bin ton melas, 73 bin ton yaş küspe, 63 bin ton da kuru küspe üretiyoruz. Pancarı fabrikalarımızda işleyip, şekere dönüştürdükten sonra şekerden de katma değerli ürünler üretip tüketicilere sunuyoruz." dedi.

"Verim ve kalite sevindirdi"

Verim ve kalitenin geçen yıla göre çok daha iyi olduğunu dile getiren Taşpınar, "Polar değeri 17'nin üzerinde çıkıyor. Dekara verim de geçen seneye göre daha üst seviyede. Dolayısıyla işleyeceğimiz pancar miktarı da geçen seneye göre daha fazla olacak. Bu bizi de üreticimizi de sevindiriyor." diye konuştu.

Taşpınar, sıvı şeker ve ilaç şekeri üretimine de değinerek, şunları kaydetti:

"Biz burada ürettiğimiz sıvı şekeri de özellikle nişasta bazlı şeker ile rekabet etsin diye sektörün hizmetine sunuyoruz. Lokum, bisküvi, çikolata sanayisi kullansın diye üretiyoruz. Ayrıca ilaç şekeri de üretiyoruz. İlaç şekeri, Türkiye'ye ithal gelen bir ürün. Gerçekleştirdiğimiz üretimle içerdeki ihtiyaç kalemlerinin daha uygun fiyatlara temin edilebilmesine katkı sunuyoruz."

"Şekerin arkasındaki emeği bilmek gerekiyor"

Şeker pancarı üreticisi Bahattin Bozkurt ise bu yılki verim, kalite ve alım fiyatlarının yüzlerini güldürdüğünü ifade etti.

Bozkurt, şunları söyledi:

"Şükür pancardan çok memnunuz. Yedi, sekiz ayımızı ailemizle çocuklarımızla tarlada geçiriyoruz. İlk önce tarlayı sürerek ekime hazır hale getiriyoruz. Ekimi, sulaması, çapası, ara sürümü derken pancarın emeği bayağı çok oluyor. Çaya şekeri atıp karıştırmayla bitmiyor. Bunun arkasındaki emeği bilmek gerekiyor."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
20:41 - Yerli SAR 9X, ABD'de '2020 Yılının En İyi Tabancası' seçildi20:22 - 18,5 milyon öğrencinin eğitiminde dijital dönüşüm yaşandı20:21 - Suyu akmayan da hayvanı hastalanan da 112'yi arıyor20:19 - Uluabat Gölü'nün incisi 'Gölyazı' beyaz gelinliğini giydi20:16 - Bakan Selçuk'tan iç ısıtan paylaşım20:14 - Financial Times Türkiye'nin 'Afrika'ya dönüşü'nü yazdı
20:10 - Devlet desteğiyle 'sürü' sahibi olacaklar19:48 - Vaka sayısı 6 binin altına düştü19:46 - Türkiye-Fransa ilişkilerinde tarih tekerrür mü ediyor?19:44 - İngilizlerin tercihi 2020'de yine Muğla oldu19:34 - Düden Çayı'nı kirleten 10 işletmenin faaliyetleri durduruldu19:16 - Kaza yapanlar oto sanayi sitelerine akın etti
19:13 - Fahrettin Altun'dan sosyal medya açıklaması19:11 - Meteoroloji'den 4 ilimiz için 'zirai don' uyarısı19:09 - Selçuk Özdağ kendisine saldıran bir kişiyi teşhis etti19:06 - Prof. Dr. Muammer Sun son yolculuğuna uğurlandı18:58 - Bakan Varank'tan Facebook açıklaması
18:55 - 14 yaşındaki çocuk doğum gününde hayatını kaybetti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam