1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sevgilisinin evine gelen kişiye 'konut dokunulmazlığını' ihlalden ceza

Yargıtay 17. Ceza Dairesi, boşanma aşamasındaki eşlerden birinin sevgilisinin, halen ortak kullanılan eve gelmesini "konut dokunulmazlığının ihlali" suçu kapsamında saydı- Daire, sevgilisinin evine gelen kişiye "konut dokunulmazlığının ihlali" suçundan verilen beraat kararını bozdu
04 Aralık 2020 11:26
+Aa- Yazdır
Sevgilisinin evine gelen kişiye 'konut dokunulmazlığını' ihlalden ceza

- Yargıtay 17. Ceza Dairesi, eşinden boşanma sürecinde olan ve ayrı yaşayan kadının ortak evlerine gelen sevgilisinin "konut dokunulmazlığını ihlal" suçunu işlediğine hükmetti.

Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde yaşayan bir çift boşanma kararı aldı.

Boşanma davasının açılmasından sonra koca, babasının evinde kalmaya başladı.

Zaman zaman evine kıyafet ve eşya almaya gelen koca, boşanma davası süren karısının kullandığı ortak eve geldiğinde kapı açılmayınca polisi aradı.

Polise de kapının açılmaması üzerine, Nöbetçi Cumhuriyet Savcısının talimatıyla, "erkek eşin rızası" doğrultusunda ortak ikamete kapı zorlanarak girilmeye çalışıldı. Bu sırada evde bulunan kadın, kapıyı açtı. Kapının açılması sonrası, evin balkonunda asılı çamaşırların altında saklanmış bir erkek bulundu.

Kocanın şikayeti üzerine, evde bulunan erkek hakkında dava açıldı. Altıntaş Asliye Ceza Mahkemesinde, "konut dokunulmazlığının ihlali" suçundan yargılanan sanığın beraatine karar verildi.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 17. Ceza Dairesine geldi.

Daire, yerel mahkemenin beraat kararını bozdu.

Dairenin gerekçesinde, Ceza Genel Kurulu, ilgili daire kararları ve doktrin görüşleri karşısında, boşanma davası devam ederken mahkemece ortak ikametgahın, eşlerden birinin oturmasına tahsis edilmesi, diğerinin evde kalmasını yasaklayan bir tedbir kararının veya bunun benzeri bir ayrılık kararının bulunmaması gibi durumlarda, ortak ikametgah üzerinde, her iki eşin aynı seviyede ve aynı hakka sahip oldukları vurgulandı.

Gerekçede, somut olayda, erkek eşin, boşanma davası sürecinde babasının evinde kalmaya, zaman zaman gelip ortak ikametgahtaki eşyalarını almaya devam etmesinin, ortak ikameti birlikte kullanma ve kullanımında hak sahibi olma sıfatını ortadan kaldırmayacağı belirtildi.

Sanığın konutuna girmesi konusunda eşin gösterdiği rızanın meşru bir amaca yönelik olmadığı ifade edilen gerekçede, dolayısıyla geçerli veya varsayılan bir rızası bulunmadığından katılanın gece vakti konut dokunulmazlığının ihlal edildiğinin kabulünün gerekeceği kaydedildi.

Gerekçede, bu nedenlerle sanık hakkında konut dokunulmazlığının ihlali suçundan mahkumiyet hükmü kurulması gerektiği halde yerinde ve yeterli olmayan gerekçeyle beraatine karar verilmesinin bozmayı gerektirdiği vurgulandı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:30 - ÖTV indirimiyle araç alacaktı, gelen raporla şoke oldu19:28 - Türk bayrağını yere serip üzerine bastı, gözaltına alındı19:25 - Denetimlerde yakalanan dilencinin şaşırtan mal varlığı19:24 - Yediemin otoparkındaki araçlar çürüyor19:18 - CHP Antalya İl Başkanı görevden alındı19:11 - Avrupa'da liderler protokol meselesini masaya yatırıyor
19:09 - AK Partili Zengin'e hakaret eden sanık savunma yaptı19:07 - DSÖ: Salgının sona ermesi için çok uzun bir yol var18:59 - Maske kuralını yanlış anlamış! Polis bile hayrete düştü18:53 - FETÖ'nün 'avukatlar yapılanması'na operasyonda 9 şüpheli yakalandı18:50 - PKK'dan kaçan 5 terörist ikna yoluyla teslim oldu18:40 - Özel eğitim öğrencisi duru evden sınıfa canlı bağlanıyor
18:35 - Bilim Kurulu toplandı: Bakan Koca açıklama yapacak18:31 - Cihangir sapığı tutuklandı18:22 - Borsa günü düşüşle tamamladı18:14 - Türk hekimin geliştirdiği üç cerrahi tedavi yöntemi literatüre girdi18:12 - Validen 'sofralarımıza koronavirüsü davet etmeyelim' uyarısı
18:07 - TBB, ticari nitelikli kredi hizmetinde aylık bildirimden günlüğe geçti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam