1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kronik rahatsızlığı olan sağlık çalışanına mahkemeden sevindirici haber

Kronik rahatsızlığı olmasına rağmen idari izinli sayılmayan sağlık çalışanının mağduriyeti yargıya taşıdı. Yargı, kronik rahatsızlığı olan sağlık çalışanının idari izinli sayılması gerektiğine hükmetti.
25 Aralık 2020 18:13
+Aa- Yazdır
Kronik rahatsızlığı olan sağlık çalışanına mahkemeden sevindirici haber

Olay, Ankara'da bir hastanede veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak çalışan sağlık personelinin itirazı üzerine yaşandı. Yüzde 77 engelli ve kronik akciğer yetmezliği bulunan sağlık çalışanına, hastane yönetimi, Bakanlığın genelgesini gerekçe göstererek idari izin vermedi.

İdarenin bu tasarrufu üzerine Sağlık-Sen, kararı hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya taşıdı

Ankara 6.İdare Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, işlemin hukuka aykırı olduğu ileri sürülerek iptali ve yürütmenin durdurulması istendi.

Mahkeme kararında, sağlık çalışanlarının salgınla özverili ve insanüstü mücadele ettikleri vurgulanarak, birçok sağlık çalışanının virüse yakalandığı ve hayatlarını kaybettiklerine işaret edildi.

İdarenin vermiş olduğu kararın hukuka aykırı işlem olduğunu belirten mahkeme, devamında şu gerekçelere yer verdi. "Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de Covid-19 pandemisinden olumsuz yönde etkilendiği ve bu pandemide kronik hastalığı olanların daha dezavantajlı oldukları, özellikle virüsün akciğere yerleşen ve tahribatına yol açan özelliğinin tıp bilimince kabul edildiği de göz önüne alındığında, davacının akciğer rahatsızlığının bulunması ve hastane ortamında çalışıyor olmasından dolayı, dava konusu işlemin, Covid-19 virüsünün davacıya bulaşma riskini arttıracağı ve bu durumun devamının davacının sağlığını tehlikeye atacağı açıktır."

Dava sonucunda mahkeme, sağlık çalışanının risk grubunda yer aldığını ve idari izin alabileceğini belirterek yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:38 - Yeme-içme sektöründen normalleşme için 5 teklif18:35 - Doç. Dr. Savaşçı: Kargo paketini alır almaz çöpe atın18:33 - 85 yaş üzeri vatandaşlar evlerinde aşılanmaya başlandı18:28 - Borsa günü düşüşle tamamladı18:21 - AK Parti, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik çalışmalarda sona yaklaştı18:07 - Tarla ile market arasındaki fiyat farkı üreticiyi çileden çıkardı
17:55 - Çeyrek altın 717,00 TL'ye geriledi17:47 - Adana'da FETÖ'den yargılanan 6 sanıktan birine hapis cezası17:43 - Dolar, faiz kararı sonrası günü düşüşle kapattı17:41 - KKTC'de 5,0 büyüklüğünde deprem17:39 - Vali açıkladı: Korona vakaları yüzde 80 azaldı17:30 - WhatsApp'ı silen kullanıcı sayısı 2 milyonu aştı
17:26 - 2,5 yaşındaki minik Bahar'a Pitbull saldırdı, çevredekiler zor kurtardı... İşte o anlar17:17 - 21'inci yüzyılın 21'inci yılının 21'inci gününde nikah masasına oturdular17:15 - İBB, itfaiye eri sınavına katılacak adayları açıkladı17:06 - Yeşilçam'ın ünlü oyuncularından Oktay Yavuz hayatını kaybetti17:01 - Bıçaklayan kocası tutuklandı; 'İçim bir nebze olsun rahatladı' dedi
16:54 - 'Çevre hukuku ana bilim dalı' kurulması için YÖK'e başvuruldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam