1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KPSS Tercih Kılavuzlarındaki sürpriz şartlara dair çok önemli Danıştay kararı

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, ÖSYM tarafından yayımlanan KPSS tercih kılavuzunda yer alan kadro niteliklerine dair önemli bir karar verdi. Mahkeme heyeti 1'e karşı 10 oyla, KPSS tercih kılavuzunda yer alan kadro niteliklerine dair şartların kanun ve yönetmeliklerde yer alması gerektiğine karar verdi.
05 Ocak 2021 10:15
+Aa- Yazdır
KPSS Tercih Kılavuzlarındaki sürpriz şartlara dair çok önemli Danıştay kararı

Bilindiği üzere personel alımlarında genel şartlar kanunlarda, daha alt düzenleyici şartlar ise yönetmeliklerde yer almaktadır. Bazı şartlar ise ilan metinlerinde ortaya çıkmaktadır. Örneğin askerlik, yaş, adli cezalar gibi hususlar kanunlarda yer almaktadır. Hangi bölümden mezun olunması gerektiği, ehliyet gibi belgeler dair şartlar ise yönetmeliklerde yer alırken, sertifika şartları ise genel olarak ilan metinlerinde, KPSS tercih kılavuzlarında yer almaktadır.

2013/1 KPSS Tercih Kılavuzunda, Orman Genel Müdürlüğü mühendis kadrosu için "Son 5 yıl içerisinde KPDS/YDS'den en az D seviyesinde İngilizce bilmek" şartı aramıştır. Bir aday, kanun ve yönetmelikte bu yönde bir hüküm bulunmadığını, daha önceki dönemlerde yabancı dil şartı aranmadığını, bu nedenle KPDS ve YDS'ye girmediğini belirterek KPSS tercih kılavuzunda yer alan şartın iptali için Ankara İdare Mahkemesi nezdinde dava açmıştır. İdare mahkemesi yetkisizlik kararı vermiş, dosyaya Danıştay bakmıştır. Danıştay 12. Dairesi, yapılan belirlemede hukuka aykırılık görmemiştir. Temyiz üzerine dosya bu kez Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca (İDDK) görüşülmüştür.

Danıştay İDDK 1'e karşı 10 oyla, KPSS tercih kılavuzunda yer alan kadro niteliklerine dair şartların kanun ve yönetmeliklerde yer alması gerektiğine karar verdi. Bu oldukça önemli bir karardır. Bu karar adayların, ilanlarda ve kılavuzlarda sürpriz niteliklere karşılaşmasını sona erdirecektir. Uygulamada bir çok kamu kurumu, kanun ve yönetmeliklerde bir düzenleme olmamasına rağmen, ilan metinlerine koydukları sürpriz şartlarla bir çok adayı mağdur durumda bırakmaktaydı.

Memurlar.net'in Notu: Danıştay İDDK'nın bu önemli kararına rağmen, kamu kurumları geneli ilgilendiren önemli kadro şartlarını yönetmeliğe yazmak yerine ilanlarda veya tercih kılavuzlarında göstermeye , süpriz belirlemeler yapmaya devam edecektir. Ancak mağdur olacak her bir aday, Danıştay İDDK'nın aşağıda yer verilen emsal kararını örnek göstererek dava açması halinde, ilgili şartı iptal edebilecektir. Yeter ki bir aday hakkını aramak istesin.

İşte Kararın ilgili bölümü

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
34 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:37 - Türk girişimi Getir, İngiltere'de hizmete başladı20:26 - Ankara için bu gece kar ve buzlanma uyarısı20:11 - Süresiz sözleşmeliler çözüm bekliyor20:05 - Çavuşoğlu: Yunanistan'ın provokasyondan vazgeçmesi lazım20:01 - Ak Parti'li Kurtulmuş: Silahın olduğu yerde demokrasi yoktur19:55 - CoronaVac aşısının Türkiye'deki Faz-3 çalışmaları tamamlandı
19:50 - 'Türkiye Sigorta adlı kamu şirketi 5 ayda 2,5 milyar TL kar etti'19:46 - Önünde kuyruk oluşan şifacıya soruşturma19:41 - 'Yüz yüze eğitim 15 Şubat'ta başlar mı?' Bilim Kurulu Üyesi yanıtladı19:33 - DSÖ: Covid-19'un İngiliz mutasyonu 70 ülkede görüldü19:29 - Dezenfektan ve kolonya ihracatında tarihi rekor19:25 - Kızının eğitimi için internet çeken kekik tarlasına baraka yaptı
19:12 - Oyun için camiye giren 5 çocuk ortalığı savaş alanına çevirdi19:02 - Aşısı geciken Fransız Sanofi, Alman aşısını şişeleyecek18:45 - Rasim Ozan Kütahyalı'nın, 2002 yılındaki videosu gündem oldu18:39 - Aizanoi Antik Kenti'nde 'Roma'nın sikke koleksiyonu' bulundu18:37 - Konya'da şiddetli rüzgar adliye binasının çatısını uçurdu
18:30 - 'Triger kayışı' ile çırağını döven ustaya hapis cezası
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Akademisyenler için doçentlikte dil barajının yükseltilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam