1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Park yasağı cezasını böyle iptal ettirdi

Adana'da İbrahim Subaşı'nın (44), otomobilinin plakasına kesilen 132 TL'lik park yasağı ihlal cezası, hazırlanan tutanakta yer alan tarih ve saatte iş yerinde olduğunu kanıtlayınca, mahkeme tarafından iptal edildi. Eşi için başlattığı yargı mücadelesini kazanan Avukat Nazan Akça Subaşı ise davanın emsal teşkil ettiğini belirtti.
05 Ocak 2021 19:59
+Aa- Yazdır
[X] Videoyu Kapat

Adana Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nce Seyhan Caddesi üzerindeki İbrahim Subaşı'na ait 01 ND 410 plakalı otomobil için 11 Haziran 2020 tarihli 132 TL'lik park cezası kesildi. Gelir uzmanı Şubaşı'na plaka baz alınarak hazırlanan tutanak 11 Ağustos tarihinde iletildi. Subaşı, tutanakta yer alan tarih ve saatte iş yerinde olduğu için avukat eşi Nazan Akça Subaşı aracılığıyla kesilen cezayı yargıya taşıdı.

CEZA TUTANAĞI İPTAL EDİLDİ

Nazan Akça Subaşı'nın da ceza için 'Karayolları Trafik Kanunu'ndaki suçun yasal tanımındaki unsurları trafik tutanağında belirtilmeyen; yeri, zamanı ve ceza maddesi hayali şekilde yazılmıştır' iddiasıyla Adana 4. Sulh Ceza Hakimliği'ne yaptığı itiraz kabul edildi ve dava açıldı. Emniyet, otomobilin sadece park yasak tabelasıyla çekilen fotoğrafını delil olarak sunup aracın, 'Karayolları Trafik Kanunu'nun 61'inci maddesine göre 'duraklamanın yasaklandığı yer' olarak ilan edilen Seyhan Caddesi üzerinde park ettiği için ceza tutanağı düzenlendiğini savundu. Subaşı ise müvekkili olan eşinin tutanağın düzenlendiği yer ve saatte orada hiç bulunmadığını belirtti. Savunmaların ardından mahkeme, "Her ne kadar tutanağı düzenlenmiş olsa da mahkemeye delil olarak sunulan aracın fotoğraflardaki tarihinin belli olmadığı ve denetime elverişli bulunmadığı için trafik ceza tutanağının iptali" yönünde karar verdi.

EMSAL KARAR OLDU

Eşi için başlattığı yargı mücadelesini kazanan Avukat Subaşı, kararın 'emsal' teşkil ettiğini vurgulayarak, "Çünkü sadece fotoğrafa dayanılarak kişilere ceza yazılamaz. İdari işler belirli ve belirlenebilir olmalıdır. Yeri, tarihi, zamanı belirli olmalıdır. Ama ne yazık ki bizim olayımızda yer, zaman, tarih belli değildi. Biz de buna istinaden itiraz ettik ve itirazımız kabul edildi. Sadece WhatsApp mesajıyla gönderilmiş. Muhtemelen fahri trafik müfettişlerince gönderilmiş. WhatsApp'ta da '2 dakika önce' yazıyor. Yani 2 dakika önce nerde, ne zaman, nasıl, hangi saatte bunların hiçbir belirliliği yok" dedi.

DHA
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
17 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:27 - TBMM kararları Resmi Gazete'de01:23 - Savunma Sanayii Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik01:21 - TÜİK Başkanlığına Sait Erdal Dinçer atandı00:37 - İçişleri Bakanlığı'ndan yeni normalleşme genelgesi00:07 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar00:01 - 2 Mart 2021'den önemli gündem başlıkları
00:00 - Gayrimenkul alım satımında Avukat güvencesini biliyor musunuz?23:50 - Yurt dışından gelenlere PCR testi zorunluluğu devam edecek23:46 - EGM'den sosyal medya hesaplarını korumak için 5 öneri23:40 - Rusya'nın Vorkuta kenti 'buz kent'e döndü23:37 - Bakan Selçuk, öğretmen, veli ve öğrencilere teşekkür etti23:30 - Ebevenler dikkat! 5 bebek pudrasında asbest bulundu
23:22 - Atatürk Havalimanında onlarca uçak yolcularını bekliyor23:20 - Güzellik merkezinde kabusu yaşadı23:13 - Bilim insanlarından 'kanser aşısı' çalışması23:09 - Hamile kamu personeli, izinli sayılmaya devam edilecek mi?23:06 - Sahibinden satılık 'mahalle'
23:03 - Salgının 2021'de sona ermesini beklemek gerçekçi değil
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam