Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bu üniversitede atık çamurdan elektrik ve gaz üretiliyor

Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Azize Ayol: "Böyle sistemlerle, kırsal alanlarda organik atıkların doğrudan elektrik enerjisine çevrilmesi mümkün. Bu sistemler için çok yüksek ilk yatırım maliyetlerine gerek yok"
06 Ocak 2021 14:09
+Aa- Yazdır
Bu üniversitede atık çamurdan elektrik ve gaz üretiliyor

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Çevre Mühendisliği Arıtma Çamurları Laboratuvarı'nda geliştirilen gazlaştırma teknolojisi ile atık çamurdan elektrik ve gaz üretimi yapılıyor.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, fosil yakıtın çevreye olumsuz etkileri nedeniyle alternatif enerji kaynakları üzerine çalışmalar yürüten DEÜ'deki bilim insanları, gazlaştırma teknolojisi üzerine proje geliştirdi.

Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Azize Ayol ve ekibi, TÜBİTAK 1001 projesi kapsamında geliştirdikleri yöntem ile biyokütleden hidrojen içeriği zengin sentez gaz üretti.

- "20 kilovat saat elektrik enerjisi üretebiliyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen DEÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Azize Ayol, yürüttükleri çalışmalar kapsamında arıtma çamurlarından gazlaştırma teknolojisi ile elde ettikleri iyi kalitede sentez gazını enerji üretmek amacıyla kullandıklarını aktardı.

Çalışmanın, gazlaştırma potansiyeline ilişkin dünyanın sayılı projeleri arasında gösterildiğini aktaran Prof. Dr. Ayol, şöyle konuştu:

"Atık su arıtma tesislerinde oluşan ve bertarafı gereken çamuru, hammadde olarak alıp gazlaştırma teknolojisi ile farklı amaçlarla yeniden kullanımını sağlıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda bir kilogram kuru arıtma çamurundan 1 kilovat saat elektrik enerjisi ve 1,2 metreküp hidrojence zengin sentez gazı elde ettik. Bu sistemin 24 saat aralıksız çalıştırılması mümkün. Biz pilot tesisimizi 12 saat boyunca aralıksız işletebiliyoruz. Arıtma çamurundan günde yaklaşık 20 kilovat saat elektrik enerjisi üretebiliyoruz. Bu da 4 ailenin elektrik tüketimini karşılayabilecek bir miktardır."

Özellikle kırsal yerleşim yerlerinde enerjinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Azize Ayol, sözlerini şöyle tamamladı:

"Böyle sistemlerle kırsal alanlarda organik atıkların doğrudan elektrik enerjisine çevrilmesi mümkün. Bu sistemler için çok yüksek ilk yatırım maliyetlerine gerek yok. Gazlaştırma sisteminde yakma teknolojilerinde olduğu gibi hava kirletici emisyonlar yok ya da son derece az. Hava kirliliği anlamında da bu sistemler yakma teknolojisine alternatifi olan iyi sistemler olarak dikkat çekmektedir."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:00 - Çeyrek altın yükselişini bugün de sürdürdü17:56 - Dolar günü 7,40 TL'den tamamladı17:45 - Bakan Kasapoğlu'ndan 'Bölgesel Amatör Lig' açıklaması17:40 - İçişlerinden sokağa çıkma hatırlatması17:32 - Sivas'ta yüz yüze eğitim için hazırlıklar tamamlandı17:30 - Dekan 'kadına şiddete' dikkat çekeyim derken canından oluyordu
17:25 - Anayasa Mahkemesi bireysel başvurularda değişikliğe gidiyor17:16 - Ters yöne giren midibüs, anaokulu öğretmenine çarptı17:13 - İcra müdür yardımcısı ile bağlantılı olduğu bir kişi 'zimmet'ten tutuklandı17:11 - 'Samsun'da vaka artışında kalabalık ortamlar etkili oldu'17:08 - Bir ilde daha köy öğretmenleri aşılanmaya başlandı17:03 - Bakan Karaismailoğlu, Zonguldak'ta Mithatpaşa Tünelleri'nde incelemelerde bulundu
16:57 - Denizli'deki dikkatsiz noter Bursa'da ki esnafı yaktı16:50 - Normalleşme öncesi bir ilde daha sinema salonlarına yasak16:44 - İşe gitmek için durakta bekleyen kadını öldüren zanlı tutuklandı16:34 - Yapılandırma nedeniyle vergi daireleri hafta sonu açık olacak16:27 - Dört ilimizde bazı bölgeler karantinaya alındı
16:22 - Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci'ye liyakat nişanı verilecek
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam