Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AYM'den TSK'da ifade özgürlüğü kararı

Birlikteki tüm personelin eşit sayıda nöbet tutması için üst amirlerine dilekçe yazan bir yüzbaşı, adab dışı üslup kullandığı gerekçesiyle kınama cezası aldı. Bir üst amirden de olumsuz yanıt alan Yüzbaşı'nın son çare olarak başvurduğu Anayasa Mahkemesi, "İfade özgürlüğü ihlal edilmiştir" dedi.
08 Ocak 2021 21:33
+Aa- Yazdır
AYM'den TSK'da ifade özgürlüğü kararı

Anayasa Mahkemesi, Piyade Yüzbaşı B.K.'nin, sıralı amirlerine verdiği dilekçe dolayısıyla disiplin cezası ile cezalandırılmasının ifade özgürlüğünü ihlal olarak kabul etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli Yüzbaşı, tüm birlik personeline eşit sayıda nöbet yazılması, sınırda görev icra eden personelin hudutta geçirdiği günlerin de göz önünde bulundurularak eksik nöbet yazılması ve benzeri taleplerle, alay komutanlığına bir dilekçe yazdı.

Alay Komutanlığı, yüzbaşının dilekçesindeki, "mevzuatta yeterince açık", "bu husus düzeltilmediği sürece birliğimizde dedikoduya mahal vereceği ve personel arasında husumet yaratacağı kanaatindeyim" şeklindeki ifadelerin askerlik adabı, askeri yazışma kuralları ve üst amire hitap kuralları ile bağdaşmadığı gerekçesiyle yüzbaşının savunmasını istedi. Savunma sonrası yüzbaşıya kınama cezası verildi.

Yüzbaşı'nın cezanın iptali için bir üst amirine yaptığı itiraz da Tugay Komutanlığı tarafından reddedildi. TSK Disiplin Kanunu uyarınca mahkemeye başvuru hakkı olmayan Yüzbaşı son çare olarak Anayasa Mahkamesi'ne bireysel başvuruda bulundu.

Anayasa Mahkemesi, Yüzbaşı'nın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin iddiasını oy çokluğuyla kabul etti. Kararda, "Başvurucunun kullandığı üslup nedeniyle kınama cezası ile yaptırım uygulanmasının demokratik toplum düzeninde zorunlu bir ihtiyacı karşılamadığı değerlendirilmiştir" denildi.

"DİSİPLİNİN TESİSİ VE İDAMESİ İÇİN GEREKLİ"

Başkan Kadir Özkaya ve Üye Yıldız Seferoğlu karara uymadı. Karşı oy gerekçesinde şu ifadelere yer verildi: "TSK'da olması gereken etkin bir disiplin sisteminin tesisi, muhafazası ve idamesi için, askeri hiyerarşi ve disiplin içinde bulunan personelin askeri makamlara sundukları dilekçelerde belli usullere uygunluğun aranmasının ve bunlara aykırı davrananlara uygulanmak üzere disiplin yaptırımlarının bulunmasının demokratik toplum düzeninde gerekli olmadığı söylenemez."

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:56 - Dolar günü 7,40 TL'den tamamladı17:45 - Bakan Kasapoğlu'ndan 'Bölgesel Amatör Lig' açıklaması17:40 - İçişlerinden sokağa çıkma hatırlatması17:32 - Sivas'ta yüz yüze eğitim için hazırlıklar tamamlandı17:30 - Dekan 'kadına şiddete' dikkat çekeyim derken canından oluyordu17:25 - Anayasa Mahkemesi bireysel başvurularda değişikliğe gidiyor
17:16 - Ters yöne giren midibüs, anaokulu öğretmenine çarptı17:13 - İcra müdür yardımcısı ile bağlantılı olduğu bir kişi 'zimmet'ten tutuklandı17:11 - 'Samsun'da vaka artışında kalabalık ortamlar etkili oldu'17:08 - Bir ilde daha köy öğretmenleri aşılanmaya başlandı17:03 - Bakan Karaismailoğlu, Zonguldak'ta Mithatpaşa Tünelleri'nde incelemelerde bulundu16:57 - Denizli'deki dikkatsiz noter Bursa'da ki esnafı yaktı
16:50 - Normalleşme öncesi bir ilde daha sinema salonlarına yasak16:44 - İşe gitmek için durakta bekleyen kadını öldüren zanlı tutuklandı16:34 - Yapılandırma nedeniyle vergi daireleri hafta sonu açık olacak16:27 - Dört ilimizde bazı bölgeler karantinaya alındı16:22 - Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci'ye liyakat nişanı verilecek
16:12 - Milas Belediyesi'ndeki rüşvet operasyonunda 2 tutuklama
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam