1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sivil memurlar, içtimaya çıkarılabilir mi? İşte Danıştay kararı

Danıştay İkinci Dairesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı çalışan devlet memurlarının amirlerinin emirleri ile tüm tören, toplantı ve yoklamalara katılmalarının hukuka uygun görmeyerek yürütmeyi durdurma kararı verdi. Danıştay kararında, hem Jandarma hem de Sahil Güvenlik Komutanlığınca yürürlüğe konulan yönetmeliklerin, kanunun emrettiği üzere, Cumhurbaşkanlığı onayıyla değil İçişleri Bakanlığı onayıyla yürürlüğe konulduğuna dikkat çekildi. Kanundan alınan bir yetki kullanımı olmadığı için de yönetmeliklerin ilgili maddelerinin yürürlüğü durdurulmuştur.
10 Ocak 2021 15:10
+Aa- Yazdır
Sivil memurlar, içtimaya çıkarılabilir mi? İşte Danıştay kararı

Davaya konu olan yönetmeliğin iptali için Sivil Memurlar Sendikası tarafından Danıştay'a yapılan başvuru sonucu yürütmenin durdurulması kararı çıktı.

Daha önce kazanılan mahkeme kararları olsun, Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan 2015/3984 sayılı 21 Temmuz 2015 tarihli başvuruda olsun "Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Devlet Memurlarının görev alanı ile ilgili olmayan içtimalara katılmaması konusunda hassasiyet gösterilmesi" konulu dostane çözüm kararı verilmiş ve akabinde bu konuda hassasiyet gösterilmesi konusunda emirler TSK birimlerine ulaşmıştı

Yayınlanan bu emri uygulamasında sıkıntılar yaşanmış 23 Mart 2019 tarihinde 2019/6683 sayı numaralı başvuru ile Kamu Denetçiliği'ne tekrar başvuruldu. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından 13 Haziran 2019 tarihinde yine dostane çözüm kararı verilmişti.

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın İçişleri Bakanlığına bağlanmasından kaynaklı mevzuat değişikliğine gidilmiş, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Personelinin Hizmet Esasları Hakkında Yönetmeliği yayımlanmıştı.

Bu yönetmeliğin 25.inci maddesinin 5. fıkrasında Devlet Memurları amirlerinin katılmalarını emrettikleri "tüm tören, toplantı ve yoklamalar katılırlar (İÇTİMA)" hükmü yer almaktaydı. Bu hüküm içtima ile ilgili verilen mücadeleye aykırı düşmektedir. Bu nedenle; Sivil Memurlar Sendikası tarafından Danıştay'a yapılan başvuru ile bu hükmün iptal edilmesi istenilmiştir.

Danıştay 2.inci Dairesi tarafından verilen 2019/3496 Esas Numaralı Kararda yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir. Danıştay kararında, hem Jandarma hem de Sahil Güvenlik Komutanlığınca yürürlüğe konulan yönetmeliklerin, kanunun emrettiği üzere, Cumhurbaşkanlığı onayıyla değil İçişleri Bakanlığı onayıyla yürürlüğe konulduğuna dikkat çekildi. Kanundan alınan bir yetki kullanımı olmadığı için de yönetmeliklerin ilgili maddelerinin yürürlüğü durdurulmuştur.

İŞTE MAHKEME KARARI

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
26 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:31 - CHP: İktidara geldiğimizde bize destek verenleri alacağız16:30 - Öğrencilerin, üniversitelere 'diploma' ibraz etme süresi uzatıldı16:18 - Eğitimde ilkleri yaşayan öğrenciler yarıyıl tatiline giriyor16:14 - Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kalırsa kim ne kadar oy alır?16:12 - 9 bin TL'ye takı seti aldı, taşları sentetik çıktı16:10 - TKGM, olmayan güvenlik soruşturmasını talep ediyor
16:02 - Ekonomistler: MB'nin faiz kararındaki iletişim dili çok güçlü15:54 - Kent yaşamını bırakıp Uludağ'a yerleşen çift sıra dışı hayat sürüyor15:46 - Eşeğin ağzını telle bağlayıp doğaya salmışlar15:42 - Sıkıştığı otomobilde yanarak can verdi15:33 - Diyanet, personel alımında sözlü sınav yerlerini açıkladı15:31 - Eskişehir'de kesinleşmiş hapis cezası bulunan FETÖ hükümlüsü yakalandı
15:28 - Merkez Bankası'nın toplam rezervleri azaldı15:28 - Abdulhamit Gül'den, Bakan Soylu'ya sert cevap15:27 - Doç. Dr. Savaşçı: Kargo paketini alır almaz çöpe atın15:24 - 2020/2 KPSS atamalarında örnek belge istemi15:22 - OECD İstanbul Merkezi yarın açılacak
15:18 - Dolar, faiz kararı sonrası geriledi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam