1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversitelerden, online sınavlarda ilginç tedbirler

Üniversitelerde online olarak yapılan final sınavlarında öğrencilerin kopya çekmemeleri için ilginç tedbirler alınıyor. Öğrencinin cep telefonu ile bulunduğu odanın her yerini göstermesi isteniyor, çift kamera ve ayna yöntemi ile denetleniyor.
13 Ocak 2021 10:23
+Aa- Yazdır
Üniversitelerden, online sınavlarda ilginç tedbirler

Türkiye'deki birçok üniversitede 2020- 2021 Akademik Yılı'nın Güz Dönemi tamamlanmak üzere. Eylül ayından bu yana eğitimlerin online devam ettiği üniversitelerde final sınavları başladı. Online olarak yapılacak final sınavlarında öğrencilerin kopya çekmelerini önlemek için üniversiteler ilginç tedbirlere başvurdu. Bazı üniversiteler sınav sırasında çift kamera kullanımı, ayna zorunluluğu gibi kurallar koydu.

ODAYI GÖSTERİYOR

Sınav ortamına ilişkin öğrencilere bildirilen kurallar arasında şöyle ilginç maddeler de bulunuyor:

Sınava gireceğiniz odayı cep telefonunuzla tarayınız. Odayı tararken masanızın üzerini, masanın arkasındaki duvarı yakın plan cep telefonu ile tarayınız.
Masanızın altını gösteriniz.
Perdeleri ve tavanı gösteriniz.
Elerinizin içini ve bileklerinizi gösteriniz.
Kapının kapalı olduğunu gösteriniz.
Cep telefonunuzla tarama yaparken masanız, sandalyeniz, odadaki diğer mobilyalar ile perdenizin arkasında ne olduğunu gösteriniz.

AYNA YÖNTEMİ

Sabah'tan Ceyda Karaaslan'ın haberine göre Türkiye'nin en büyük vakıf üniversitelerinden birinde ise kopyaya karşı ayna yöntemi uygulanıyor. Üniversite tüm öğrencilere birer ayna yolluyor. Dik duran bir ayna ekranı görecek şekilde sabitleniyor. Böylelikle sınavı yapan akademisyen hem ekran hareketlerini hem de öğrencinin hareketlerini izleyebiliyor. Üniversite rektörü ayna yöntemiyle ilgili "Sınav güvenliği için genelde iki kamera kullanılıyor. Ancak herkesten iki kamera istemiyoruz. Aynayı koyunca da iki kamera işlevi görmüş olacak zaten. Bunu özel olarak yaptırdık. Hazır satılan bir sınav aynası yok" açıklamasını yapmıştı.

PROJE YA DA ÖDEV ALTERNATİFİ

Dijital ortamlarda yapılan sınavlarda öğrencinin kopya çekmesinin önüne geçmek için üniversitelerin kullandığı yazılım programlarının çoğunda öğrenci hareketleri detaylı olarak raporlandırılabiliyor. Örneğin öğrencinin ekran görüntüsü alıp almadığı, bir soruda ne kadar zaman harcadığı, sınav sırasında başka bir internet sitesine girip girmediği ya da arama motorlarını kullanıp kullanmadığı görülebiliyor. Ancak yine de sınav güvenliği yüzde yüz sağlanamıyor. Bu nedenle çoğu üniversite öğrencilerden final notlarını belirlemek için proje ya da ödev hazırlamalarını istedi. Ödev, proje ve araştırma raporlarının değerlendirilmesinde intihal tespit programları kullanılıyor. Bu programlara öğrencinin ödevi ya da projesi yüklendiği zaman sistem otomatik olarak intihal oranını tespit edebiliyor.

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:01 - Bakan Selçuk: 80 küsur bin öğretmeniz aşılandı20:58 - Konyaspor, 4 maç sonra Fenerbahçe'ye yenildi20:40 - Kadir Topbaş'ın ismi Yenikapı'da yaşatılacak20:31 - Konya'da baba 10 yaşındaki oğlunu boğarak öldürdü20:27 - İsveç'te kaybolan Türk asıllı subayın cansız bedeni bulundu20:26 - Gazeteci Levent Gültekin'e Halk TV önünde saldırı
20:22 - Çok yüksek riskli ilde kurallar hiçe sayıldı20:18 - Yüzüne kolonya süren sürücünün ehliyetine el konuldu20:17 - Türkiye'nin ilk nükleer santralinde bin 41 kadın çalışıyor20:04 - Elektrikli traktör haziranda hazır, ön siparişler alındı20:01 - Gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel'e hapis cezası19:47 - İnşaat işçisi Gül Öztürk, erkek meslektaşlarına taş çıkartıyor
19:44 - 'Aileme tekrar kavuşacak mıyım diye çok düşündüm'19:37 - 39 yılda 100 kilo madeni para ile 15 bin banknot topladı19:24 - FETÖ firarisi, evindeki gizli bölmede yakalandı19:20 - İYİ Parti İstanbul Başkanı Kavuncu 1 gün sonra kınadı19:19 - 30 öğretmenin izole edildiği okulda, eğitime 10 gün ara
19:17 - Karaca Adası'nın fiyatında 35 milyon liralık indirim
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam