1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bu üniversiteler lisansüstü alımlarda ücret almakta ısrarcı

Yükseköğretim Kurulunun yazılı uyarısına rağmen bazı devlet üniversiteleri lisansüstü öğrenci alımlarda başvuru ücreti almakta ısrar ediyor!
14 Ocak 2021 16:56
+Aa- Yazdır
Bu üniversiteler lisansüstü alımlarda ücret almakta ısrarcı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 01 Mart 2012 tarihinde yükseköğretim kurumlarına gönderilen yazıda;

-Lisans, lisansüstü, kurumlar arası ve kurum içi yatay geçiş başvuruları ile özel öğrenci başvuru işlemleri,

-İngilizce yeterlik sınavı/düzey belirleme sınav işlemleri,

-Not çizelgesi (transkript) belgesi,

-Öğrenci kimlik belgesi,

-Öğrenci belgesi,

-Diploma belgesi,

-Diploma eki belgesi ile söz konusu belgelerin onaylı suretinin verilmesi işlemlerinde,

Ücret alınmamasına karar verilmiştir.

Yükseköğretim Kurulunun 2012 yılında yaptığı yazılı uyarıya rağmen bazı üniversitelerimiz lisansüstü öğrenci alımlarında başvuru ücreti almaktadır.

Bunlardan bizim tespit edebildiklerimizden bazıları; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesidir.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ilanına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sakarya Üniversitesi ilanına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Kırıkkale Üniversitesi ilanına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ

127 aktif devlet üniversitesinin yükseköğretim sisteminde öğrenci alımı yaptığı düşünüldüğünde, üniversitelerin çok büyük bir çoğunluğunun lisansüstü öğrenci ilanlarında başvuru ücreti talep etmez iken, bir takım üniversitelerin kendilerine göre cüzi miktarda olan bu ücreti istemelerinin hiçbir hukuki dayanağı olmadığı gibi vicdani bir yönü de bulunmamaktadır.

Bu kapsamda, Yükseköğretim Kurulunun yaklaşık sekiz yıl evvel yaptığı yazılı uyarıyı yineleyerek, bir takım üniversitelerin lisansüstü öğrenci alımlarında keyfi şekilde hareket etmelerinin önü kesilmelidir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:48 - TSK personeline ilişkin kanun teklifi Komisyonda görüşülüyor11:47 - Çorum'da acil çağrı numaraları '112 Acil Çağrı Merkezi' ile tek çatı altında birleştirildi11:36 - Meteoroloji 36 il için uyardı! Birçok il beyaza bürünecek11:32 - Fahiş fiyat çağrısı: Etiket ya da fişin fotoğrafını çekin!11:31 - İstanbul'un barajlarındaki su seviyesi yüzde 36,96'ya yükseldi11:29 - Rusya'da muhalif liderin kardeşi, avukatı ve doktoru da gözaltında
11:26 - Doğu'da 4 ilde 168 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor11:21 - Değerli konut vergisi mükellefleri için e-beyanname süreci başladı11:17 - Merkez Bankası Başkanı: Faiz indirimi için henüz erken11:14 - Bilim Kurulu Üyesinden 'İkinci doz' açıklaması11:14 - Bilim Kurulu Üyesi Hasan Tezer: Kısıtlamalar devam etmeli11:08 - Kayseri'de inşaat bekçisi kulübede ölü bulundu
11:07 - MEB: Yabancı uyruklu öğretmenlerin Türkçe yeterlik sınavları hazırlanıyor11:06 - 75 yaş üzerindekilerin Kovid-19 aşılaması bugün başlıyor11:06 - Kısıtlamada engelli gencin akülü tekerlekli sandalyesini çaldılar11:03 - Gölete düşen araçta kaybolan 2 kişiden birinin cansız bedeni bulundu11:02 - Fahiş fiyat sonrası sebze ve meyve için 'masa kurulsun' önerisi!
10:55 - Bir vali CHP'li Şimşek hakkında suç duyurusunda bulundu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Akademisyenler için doçentlikte dil barajının yükseltilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam