1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Devlet desteğiyle dikilen lavantalar geçim kaynağı oldu

Mardin'de Sanayi ve Teknoloji, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Tarım ve Orman bakanlıkları iş birliğiyle 5 ilçenin kırsal alanlarına dikilen lavantalar, dezavantajlı 60 kadına ekmek kapısı oldu.
14 Ocak 2021 19:41
+Aa- Yazdır
Devlet desteğiyle dikilen lavantalar geçim kaynağı oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce 3 milyon lira bütçeli "Bir Dünya Üreten Kadın Projesi" hayata geçirildi.

Artuklu, Dargeçit, Nusaybin, Ömerli ve Derik ilçelerinde Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, kaymakamlıklar ve ilçe belediyelerinin desteğiyle uygulanan proje kapsamında 18-45 yaş arasındaki, geçimini sosyal yardımlarla sağlayan 200 kadına lavanta ekimi ve hasadı konusunda eğitim verildi.

Eğitim alan kadınlardan 60'ı kurulan "Bir Dünya Üreten Kadın Kooperatifi"nde istihdam edildi.

Kadınlar 5 ilçede kırsal 1020 dekar alanda 800 bin 400 lavanta fidesini toprakla buluşturdu.

Şimdiden gelire kavuşan kadınlar hasadı heyecanla bekliyor.

"2 yıl sonra bu lavanta bahçelerinde yağ da elde edeceğiz"

Tarım ve Orman İl Müdürü Menduh Dinler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin kırsalda yaşayan kadınların ekonomik düzeyini yükseltme ve atıl durumdaki arazileri tarıma kazandırmada önemli olduğunu söyledi.

Mardin toprağının lavantaya uyumlu olduğunu dile getiren Dinler, "İnşallah 2 yıl sonra bu lavanta bahçelerinde yağ da elde edeceğiz. Dekar başına 6-7 litre yağ çıkmakta. Bu da önemli bir katkı sağlayacak." dedi.

"Bir kadın bir dünya demek"

Proje danışmanı öğretim görevlisi Medet Korkmuş, kadınları belirlerken sosyal ve ekonomik açıdan dezavantajlı olmalarına öncelik verdiklerini ifade ederek, kadınların her birine 17 dönüm lavanta tarlası tahsis edildiğini söyledi.

"Projenin adı 'Bir Dünya Üreten Kadın Projesi'. Ama aslında bu 60 dünya demek. Çünkü bir kadın demek bir aile demek, bir aile de bir dünya demek." ifadelerini kullanan Korkmuş, bu çalışmanın 2023 vizyonunda kırsal alanların tarıma kazandırılması açısından da örnek teşkil ettiğini belirtti.

Korkmuş, yağ kalitesi yüksek lavanta çeşidinin ekildiği alanlarda organik tarım da yapılacağına işaret ederek, daha önce yaptıkları deneme ve akademik çalışmalarda bir dönümde minimum 6, maksimum 15 litre verim alınabildiğini bildirdi.

Mardin'in sıcak bir bölge olduğunu, bu nedenle yılda iki ürün alabilmeyi hedeflediklerini dile getiren Korkmuş, lavanta ekilen alanların bir iki yıl içinde görsel bir şölene dönüşeceğini kaydetti.

Korkmuş, lavanta bahçelerinin gelin ve damatlar ile fotoğraf tutkunları tarafından da tercih edileceğini ifade etti.

"Kadınlarımız ülke ekonomisine katkı sağlayacak"

Kooperatif Başkanı Canan Çokdoğan da proje ile kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımının sağladığını, Mardin'de kadın istihdamını artırmak istediklerini söyledi.

Çokdoğan, "Dezavantajlı bölgelerde, dezavantajlı kadınlarımızın istihdamını gerçekleştirdik. Özellikle de dış göç veren ilçelerimize lavanta ektik. Kadınlarımız hem geçimlerini hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak." ifadelerini kullandı.

İstihdama kavuşan kadınlar mutlu

Kadınlardan Gülistan Dağlı, tarlada üretim yapmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirerek, "Topraklarımızın bu şekilde verimli kullanılması çok güzel. İnsanlarımız mevsimlik işçi olarak başka illere gideceğine kendi topraklarında üretiyor, mutluluk yaşıyor. Her yer lavanta koksun istiyoruz." diye konuştu.

Dağlı, Mardin'in lavanta ile anılmasını istediklerini dile getirdi.

Merve Gün de Mardin topraklarının lavanta fideleriyle buluşmasından sevinç duyduklarını anlatarak, "Çok iyi verim alacağımızı düşünüyorum. Ailemin geçimini buradan sağlıyorum. Bize destek olan bütün bakanlıklarımıza çok çok teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Zeynep İleti ise ekmeklerini kendi topraklarında kazanacakları için mutlu olduklarını söyledi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:33 - Ankara'da doğal gazın yaygınlaşması hava kalitesini artırdı17:31 - Halil öğretmen bağlama derslerini çevrimiçi ortama taşıdı17:27 - Bolu yarıyıl tatilinde doğa ve termal tutkunlarını ağırlıyor17:25 - Böbrek hastalarında aşı ile ilgili özel bir yan etki beklenmiyor17:21 - Erdoğan: 150 yer altı barajını tamamlamayı hedefliyoruz17:19 - Hem okuyup hem çobanlık yapan Şevki, fenomen oldu
17:12 - Kurduğu sistemle 10 yıldır elektriğe tek kuruş para vermiyor16:56 - 'Milli gaza ortak olma' vaadiyle dolandırıcılık16:54 - Türkiye'nin elektrik kurulu gücü 96 bin megavata ulaştı16:41 - Belediye başkanının tepki çeken doğum günü partisi16:32 - Kalp krizi geçiren emekli astsubayı hayatını kaybetti16:28 - Sigara ve alkol 'aşı etkinliğini' azaltabiliyor
16:27 - Giresun'da Çotanak Stadı yarın hizmete girecek16:26 - Elazığlı depremzedeler devletin şefkat eliyle yaralarını sardı16:21 - Prof. Dr. Sözbilir: 4 kilometrelik fay hattı yerleşime kapatıldı16:09 - Mesaiye giden polis memuru trafik kazasında ağır yaralandı15:51 - Lenf kanserine koronavirüs umudu: Yeni bir umut ışığı
15:48 - Erdoğan: SİHA üretiminde dünyanın ilk 3-4 ülkesi arasındayız
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Akademisyenler için doçentlikte dil barajının yükseltilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam