1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bakanlık, ilk kez çözüm odaklı bir iş yaptı ve YDS ile ilgili görüş yazısı yayımladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yaklaşık 7 bin kişiyi yakından ilgilendiren kariyer uzman yardımcılığı ile mali hizmetler uzman yardımcılığı alanlarında YDS ile ilgili görüş yazısı paylaştı. Devlet Personel Başkanlığının mülga edildiği günden bu yana yaşanan yüzlerce soruna bigane kalan Bakanlığın bu uygulaması oldukça dikkat çekici oldu. Görüş yazısında, tanınacak en son sınav hakkının sonucunun açıklandığı tarihe kadar; 657 sayılı Kanunun, dil şartının yerine getirilmemesi sebebiyle uzman yardımcısı unvanının kaybedilerek memur unvanlı kadroya atanmalarına ilişkin hükmün uygulanmasının ertelenmesi gerektiği değerlendirilmesinde bulunuldu.
20 Ocak 2021 11:06
+Aa- Yazdır
Bakanlık, ilk kez çözüm odaklı bir iş yaptı ve YDS ile ilgili görüş yazısı yayımladı

Söz konusu yazıda, Covid-19 salgınının ülkemizde yayılmasının önlenmesine yönelik alınan tedbirler kapsamında Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ile Elektronik Yabancı Dil Sınavının (e-YDS) ÖSYM tarafından iptal edildiği veya ertelendiği hatırlatıldı.

Covid-19 salgını sebebiyle YDS ve e-YDS'nin iptal edilmesi veya ertelenmiş olması, dil yeterliğini belgelendirmeleri için tanınan 2 yıllık sürenin sonuna gelen uzman yardımcılarının mağduriyet yaşaması ihtimalini ortaya çıkardığı ifadelerine yer verildi.

Bu kapsamda, kamu kurum ve kuruluşları arasındaki uygulama birliğinin sağlanması ve hak kayıplarının yaşanmaması adına, Covid-19 salgını sebebiyle ÖSYM'nin sınav takvimini değiştirmesi/ertelemesi neticesinde Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ile Elektronik Yabancı Dil Sınavına(e-YDS) giremeyen uzman yardımcıları açısından Covid-19 salgınının mücbir sayılması gerektiğinin altı çizildi.

Ayrıca ülkemizde Covid-19 salgını başladıktan sonra yabancı dil şartının yerine getirilmesi için tanınan 2 yıllık süresi biten uzman yardımcılarının, söz konusu 2 yıllık süre içinde girebileceği YDS ve e-YDS'nin Covid-19 salgını sebebiyle iptal edilmesi veya ertelenmesi halinde iptal edilen/ertelenen sınav sayısı kadar ilgililere sınav hakkı tanınmasının uygun olacağı, bu hakkın ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan ilk YDS veya e-YDS'den başlamak üzere müteakip sınavlarda kullanılması gerektiğine dikkat çekildi.

Tanınacak en son sınav hakkının sonucunun açıklandığı tarihe kadar; 657 sayılı Kanunun, dil şartının yerine getirilmemesi sebebiyle uzman yardımcısı unvanının kaybedilerek memur unvanlı kadroya atanmalarına ilişkin hükmün uygulanmasının ertelenmesi gerektiği değerlendirilmesinde bulunuldu.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:20 - Cem Yılmaz'ın evinde yangın çıktı16:16 - Usta oyuncu Rasim Öztekin kalp krizi geçirdi16:12 - Avrasya Tüneli'ni 4 yılda 4,1 milyon sürücü kullandı16:12 - Meteoroloji'den 3 ilimiz için kuvvetli kar uyarısı16:10 - Doğu'nun 'kış cenneti' gündüz bembeyaz, gece ise ışıl ışıl16:08 - Uludağ'da hafta sonu yoğunluğu yaşanıyor
16:03 - Matematik onlardan soruluyor16:00 - Türkiye'den dünyaya açılan gemilerde kadınların da imzası var15:55 - Kadınlar pek çok iş kolunda alın teri döküyor15:54 - Türkiye'nin Semerkant Başkonsolosluğu açıldı15:51 - FETÖ operasyonunda gözaltına alınan 5 şüpheli tutuklandı15:48 - Araştırma: Çalışan kadına yeterli önem verilmiyor
15:39 - Samsun Barosu, darp edilen kadına hukuki destek verecek15:37 - Aksaray'da bir belde yarından itibaren karantinaya alınacak15:25 - Kaynakçılık kursunun tek kadın öğrencisi15:21 - MSB: İran'dan Türkiye'ye sızmaya çalışan terörist yakalandı15:19 - Bitcoin 50,000 doların üzerine döndü
15:17 - Damacana ve biberon gibi ürünlerle gelen 'kısırlık' tehlikesi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam