1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Özel şart olan araştırma görevlisi sınavına bir kişi girecek!

Marmara Üniversitesinin araştırma görevlisi alımında özel şart yer alması sebebiyle sınava sadece bir kişi girecek!
22 Ocak 2021 00:02
+Aa- Yazdır
Özel şart olan araştırma görevlisi sınavına bir kişi girecek!

Marmara Üniversitesi tarafından 25 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete'de çok sayıda Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi kadrosu ilan edilmiştir.

İlan edilen kadrolardan 22 sıra numaralı Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Mekanik Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi kadrosunda özel şart olarak; "Makine Mühendisliği Lisans Mezunu olmak. Makine Mühendisliği alanında tezli yüksek lisans yapıyor olmak. ALES puanı en az 80, Yabancı Dil (İngilizce) puanı en az 80 olmak; GEOMETRİK OPTİMİZASYON KONUSUNDA EN AZ LİSANS SEVİYESİNDE ÇALIŞMA YAPMIŞ OLMAK" aranmıştır.

Söz konusu kadronun ön değerlendirme sonuçları Marmara Üniversitesi tarafından 18 Ocak 2021 günü ilan edilmiştir. İlanda belirtilen özel şart belirli bir adayı tarif ettiği için haliyle kadroya yalnızca 1 (bir) kişi başvurabilmiş, 22 Ocak 2021 günü yapılacak olan yazılı sınava herhangi bir rekabet olmadan kendisiyle yarışacaktır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından öncelikle 2020 yılı hedefi olarak açıklanan, ancak geçtiğimiz yıl havada kalan "AKADEMİK KARİYER-LİYAKAT" projesi yeni yılın ilk projesi olarak hayata geçirilecek ve Üniversiteler için akademik kadrolarda istihdam noktasında farklı bir sayfa açılacağı 29 Aralık 2020 tarihli açıklamada ifade edilmiştir.

İsmi çok iddialı olan bu projenin akademinin en büyük sorunu olan öğretim elemanı kadrolarında işe alım süreçlerindeki haksızlıklara ve zorluklara nasıl çare olacağını bilemiyoruz.

Araştırma görevlisi kadroları akademinin ilk basamağı ve öğretim üyesi kadrolarının da kaynağını oluşturmaktadır. Üniversitelerin kendi belirlediği ve belirli bir adayı tarif eden özel şartlarla araştırma görevlisi istihdamı yapması ve rekabeti engellemesi yürürlükteki mevzuat hükümlerimize aykırılık teşkil etmektedir. Bu tür örneklerin araştırma görevlisi alımlarında sıradan hale gelmesi, diğer yükseköğretim kurumlarında da yaygınlaşma hızını arttıracaktır.

Bu kapsamda, Yükseköğretim Kurulunun içeriğini bilemediğimiz ancak adında LİYAKAT geçtiği için ümidimizi her dem diri tuttuğumuz projesini kişilerin akademik hayattan umudunu kesen bu alımlara son vermesi için bir an evvel kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:22 - Mutasyonlu virüs 5 okulda yüz yüze eğitimi erteletti18:19 - Borsa günü yükselişle tamamladı18:10 - Dolar yükselince Merkez Bankası açıklama yaptı18:03 - Bilim Kurulu toplandı: Gündem artan vakalar ve aşılama17:53 - Bakan Selçuk'tan öğrenci ve öğretmenlere duygusal mesaj17:45 - Baba- oğul birer gün arayla koronadan hayatını kaybetti
17:40 - Çeyrek altın günü kaç TL'den tamamladı?17:34 - Kamu bankaları, mesai saatlerini yeniden düzenledi17:30 - Dolar yeniden 7,40 TL'nin üzerinde17:27 - Nefes darlığı ve şiddetli ağrı çeken hastanın ciğerinden Arnavut biberi çıktı17:23 - Sakarya'da yaklaşık 320 kişi CHP'den istifa etti17:19 - Evlat nöbeti tutan ailelerden CHP'li heyete 'HDP'den desteğinizi çekin' çağrısı
17:13 - Adıyaman'da firari FETÖ hükümlüsü yakalandı17:07 - Tarihi kebapçıyı zarara uğratan 12 çalışanı hakim karşısında17:04 - Altı ilden yeni karantina haberleri geldi17:01 - Bakan Soylu: Haritanın her yerini mavi yapma yükümlülüğümüz var16:53 - Kontrollü normalleşme süreci ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları
16:49 - WhatsApp'a 'kendi kendini imha eden fotoğraf' özelliği ekleniyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam