Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Koronayı yendi, iki hafta sonra felç oldu

İzmir'de yaşayan 64 yaşındaki Çetin Çelik, Covid-19 enfeksiyonu geçirdikten 2 hafta sonra felç oldu. Ayaklarında ve kollarında aniden gelişen güç kaybı ile 2 gün içerisinde vücudunu hareket ettiremeyecek duruma gelen hastanın, virüs kaynaklı Guillain-Barre Sendromu (GBS) geçirdiğini belirten Medicana International İzmir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Yıldız Arslan, enfeksiyon sonrası kaslara giden sinirlerin harap olması sonucu bu tür felç durumlarının nadir de olsa görülebileceğini belirtti.
27 Ocak 2021 13:57
+Aa- Yazdır
Koronayı yendi, iki hafta sonra felç oldu

İzmir'de yaşayan 64 yaşındaki Çetin Çelik, Covid-19 enfeksiyonu geçirdikten 2 hafta sonra felç oldu. Ayaklarında ve kollarında aniden gelişen güç kaybı ile 2 gün içerisinde vücudunu hareket ettiremeyecek duruma gelen hastanın, virüs kaynaklı Guillain-Barre Sendromu (GBS) geçirdiğini belirten Medicana International İzmir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Yıldız Arslan, enfeksiyon sonrası kaslara giden sinirlerin harap olması sonucu bu tür felç durumlarının nadir de olsa görülebileceğini belirtti. Doç. Dr. Arslan, hastanın uygulanan tedavi sonrası normal hayatına geri döndüğünü ancak dünyada benzer vakaların az da olsa görüldüğünü, hastanın durumunu olgu sunumu olarak literatüre bildireceğini de ifade etti.

Evli ve 2 çocuk babası Çetin Çelik'e bir süre önce Covid-19 pozitif teşhisi konuldu. Akciğerinde de tutulum olan ve ilaç tedavisi gerçekleştirilen hasta, kısa süre sonra toparladı ve durumu negatife döndü. Hastanın, Covid-19'u atlattıktan 2 hafta sonra kollarında ve bacaklarında yavaş yavaş güç kaybı ve uyuşma başladı.

Sadece 2 günde felç oldu

Sadece 2 günde yürüyemez, 3. gün kolları artık hareket edemez hale gelen Çetin Çelik'i muayene eden Medicana International İzmir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Yıldız Arslan, gerçekleştirilen tetkikler sonrası hastanın Guillain-Barre Sendromu'na (GBS) yakalandığını ortaya koydu. GBS'nin kişinin geçirdiği enfeksiyon sonrası 1-3 hafta arasında geliştiğini ve sinirlerin tahrip olmasına neden olduğunu belirten Doç. Dr. Yıldız Arslan, "Bu hastamızda aksonal tutulum vardı. Yani, sinirin tüm gövdesini tutan , motor güç kaybına yol açan ve hastalığın ağır seyretmesine neden olan GBS'nin bir türüydü. Bu vesile ile Covid-19'un daha çok sinirlerde daha çok aksonal tutulum yaptığını anlamış olduk. GBS çok kısa sürede ilerleyen bir hastalıktır" dedi.

İmmünglobulin tedavisi uygulandı

Sendrom nedeniyle sinirlerin harap olduğunu, kaslara giden sinirlerin fonksiyonlarının bozulduğunu, bacaklarda ve kollardaki güç kaybının bu nedenle yaşandığını belirten Doç. Dr. Arslan, "Hastanın yatışını verdiğimiz günün akşamında hastada nefes darlığı olmaya başladı. Guillain-Barre Sendromu, otonom sinir sistemini tuttuğu için kalbi ve diyaframı da tutabilir. Hasta nefes almakta güçlük çeker, ölümcül seyredebilecek bir durumda kalabilir hasta" diye konuştu. Hastanın hemen yoğun bakıma alındığını belirten Doç. Dr. Arslan, "hastamıza, virüsün sinirlerde yaptığı hasarın etkilerini yok eden immünglobulin tedavisi uyguladık. Hastamız tedaviye çok iyi yanıt verdi. Ertesi gün cihaza bağlı olmadan nefes almaya başladı. 5 gün boyunca uygulanan tedavinin ardından hasta kol ve bacaklarını oynatmaya başladı. Sonrasında fizyoterapi tedavisinin ardından, ayakta durur ve yürür hale geldi.

3 hafta içerisinde etkiliyor

Guillain-Barre Sendromu'nun enfeksiyon geçirdikten 3 hafta içerisinde kendisini gösterdiğini, 3 hafta sonrasında ise bir etkisinin olmayacağını anlatan Doç. Dr. Yıldız Arslan, "Özelikle Covid-19 pozitif geçiren kişilerin 2-3 hafta içerisinde ayaklarda, kollarda güçsüzlük, uyuşma başladıysa, hemen bir doktora görünmelerini tavsiye ederim. Mutlaka sinirlerde bir tutulma var mı araştırılmalı. Çünkü tedavi olunmazsa sonucu ölüme kadar gidebilen bir hastalık. Dünyada benzer vakalar olduğunu yaptığım araştırmalar sonucunda öğrendim ancak nadir görülen bir durum. Bu nedenle olgu sunumu olarak tıp literatürüne bildireceğim" şeklinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Advertisement
SON HABERLER
04:41 - Bitlis'te helikopter kazasında şehit olan 11 askeri personelin naaşı Elazığ'a uğurlandı01:52 - KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, helikopter kazasında şehit olanlar için taziyelerini iletti01:03 - Bakan Akar'dan açıklama: İncelemeler bugün başlayacak00:49 - Prof. Dr. Ömer Faruk Harman vefat etti00:37 - Denetim Elemanlarının Yolluk ve Diğer Ödemelerine dair Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği00:35 - İller Bankası Anonim Şirketi İnsan Kaynakları Yönetmeliği değişti
00:33 - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ek ders esaslarında değişiklik00:25 - 2020 yılı tarımsal desteklemelere dair kararda değişiklik yapıldı00:21 - TSK Kanunundaki değişiklikler Resmi Gazetede yayımlandı00:20 - Oktay'dan şehit Korgeneral Erbaş'ın eşi ve ablasına taziye telefonu00:06 - Üst öğrenim bitiren memurun terfi tarihi hangi halde değişir?00:05 - 5 Mart 2021'den önemli gündem başlıkları
23:59 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar23:59 - Kılıçdaroğlu'dan istifa eden CHP'li vekile ilişkin açıklama23:54 - Kayseri Valisi: Turuncudan kırmızıya dönüyoruz23:50 - F-16 savaş uçaklarının ömrünü uzatacak yeni proje23:45 - Ucube FETÖ ilanına karşı dijital ekranlı kamyonet dolaştırıldı
23:42 - Şehit Korgeneral Erbaş, FETÖ'cü hain için 'vur emri' çıkarmıştı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam