1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Reform paketleriyle rota AB'ye dönecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün de katılımıyla önceki gün gerçekleştirilen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında hazırlıkları tamamlanan "ekonomi ve hukuk reformu paketi"ni onayladı.
28 Ocak 2021 07:47
+Aa- Yazdır
Reform paketleriyle rota AB'ye dönecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "eylem planı" olarak açıklayacağı çerçeve metnin temeline "daha güçlü insan hakları" vurgusunu koyacak olan AK Parti, reform paketiyle rotasını kuruluş yıllarında olduğu gibi yeniden Avrupa Birliği (AB) sürecine döndürecek. Erdoğan'ın ekonomi ve hukuk alanında yapılacağını açıkladığı "reform" düzenlemeleri, önceki gün yapılan AK Parti MYK toplantısında tüm detaylarıyla ele alındı. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ve Adalet Bakanı Gül'ün de katılımıyla gerçekleşen toplantıda, son şekli verilen reform eylem planı, Erdoğan'dan da onay aldı. Bu haftadan itibaren önce MHP ile ardından da Meclis'teki diğer siyasi partilerle müzakerelerin başlayacağı ve partilerin paket ile ilgili görüşlerinin alınacağı ifade edildi.

49 hedef 374 faaliyet

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre: Erdoğan'ın açıklayacağı çerçeve metnin temeline "daha güçlü insan hakları" vurgusunu koyan AK Parti'nin, reform paketiyle rotasını kuruluş yıllarında olduğu gibi yeniden Avrupa Birliği (AB) sürecine döndürecek olması dikkati çekti. Çerçeve metin, AB ile vize serbestisi için yeni fasılların açılmasını sağlayacak ek düzenlemelerin yanı sıra hak ihlallerinin önlenmesi, mağdur haklarının korunması ve demokratik katılım eksenine oturtulacak. 49 hedef, 374 faaliyetten oluşacak eylem planında 128 düzenleme, kanun ve cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle; 60'ı yönetmelikle ve 186'sı idari işlemlerle hayata geçirilecek.

Gayrimüslimlere izin

Paketle, Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvuruda hem AYM sürecinin işleyişini hızlandırmak hem de vatandaşın mağduriyetini önlemek için düzenleme yapılacak. AYM, Yargıtay ve ilk derece mahkemelerinin "yetki alanları" konusuna netlik kazandırılacak.

Reform paketiyle TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na gönderilen talepler ile insan hakları konusunda Ombudsmanlık, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu gibi kurumlardan gelecek tavsiye kararlarının etkin şekilde değerlendirilmesi sağlanacak.

Gayrimüslim vatandaşların kendi dini bayramları kapsamında, "resmi izin" yapması mümkün hale getirilecek. Hayvan Hakları Kanunu ile Siyasi Partiler Yasası ve Yerel Yönetimler Yasası'nın da, "reform" paketleri kapsamına alındığı öğrenildi.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
22 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:41 - Tartıştığı esnafı 12. kattan aşağı attı, o anlar kamerada11:39 - İhbara itfaiye aracı işçi servisi ile çarpıştı: 1 ölü, 11 yaralı11:34 - Atıl araziyi lavanta bahçesine dönüştürüp kendi markasını oluşturdu11:30 - Sokak ortasında eşini darp eden zanlı tutuklandı11:26 - Trafiğe kayıtlı otomobil sayısı 19 yılda 8,5 milyon arttı11:24 - TOKİ, 6 millet bahçesi için daha ihaleye çıkıyor
11:17 - Korona savaşçısı kadınlardan 'sağlık çalışanlarına ve kadına şiddete dur' çağrısı11:14 - Sosyal hizmet personeli normal mesai sistemine geçmek istiyor11:11 - 'Hakimlerin yüzde 46'sı, büyükelçilerin yüzde 25'i kadın'11:07 - TBMM'de bu hafta neler görüşülecek?11:02 - Mezarlıkta çiçek satarak kızını Oxford Üniversitesi'nde okutuyor10:57 - İsimsiz kahramanların hikayesi 'Teşkilat' bu akşam başlıyor
10:56 - Erkenci erik kilogramı altınla yarışıyor10:43 - Yanan evden böyle kurtarıldılar10:33 - MSB: Fırat Kalkanı bölgesinde 2 terörist etkisiz hale getirildi10:28 - Deprem konteynerleri hırsızların hedefi oldu10:20 - Bilim Kurulu üyesinden kafe ve lokantaya gidenlere öneriler
10:08 - Tasarruf finansman şirketleri ile ilgili düzenleme yürürlüğe girdi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam