1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Arsaya talep arttı

Yılın en karlı yatırımlarından biri arsa oldu. Bir taraftan yatırımcılar, bir taraftan da 'uzaktan çalışmak' isteyenler nedeniyle, fiyatlarda yüzde 50'ye varan artış yaşandı
19 Şubat 2021 08:03
+Aa- Yazdır
Arsaya talep arttı

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre: Gayrimenkul sektörü 2020 yılında; konut, işyeri, arsa, tarla gibi hemen hemen tüm alanlarda yüksek satış rakamlarına erişti. Ancak yılın en büyük sürprizini başta büyükşehirlere yakın olan illerdeki arsalar yaptı. Arsa satışlarının ve fiyatlarının artmasında etkili iki önemli neden var. Bunlardan ilki, koronavirüs pandemisinin 'yeni normal'i; kalabalıktan uzaklaşmak, şehir çeperlerine ve düşük nüfuslu illere yönelme ile yazlık bölgelerin aynı zamanda kış ayları için de tercih edilmesi olarak karşımıza çıktı. Yine pandemi etkisiyle artan uzaktan çalışma modeli ise kimi şirketlerde kalıcı hale getirildi. Bu sayede beyaz yakalılar, her zaman hayalleri olan 'bahçeli ev' fikri için arsa alımı yaptılar. Diğer güçlü bir neden ise, arsa yatırımlarının getirisinin son birkaç yıldır konuttan daha fazla olması olarak gösteriliyor. Pandeminin de etkisiyle yatırımda imarlı arsa trendi gücüne güç katmış oldu. Yıl içinde çeşitli veriler ve uzmanlarla, artan arsa alım taleplerini gündeme taşımıştık. Şimdi gelin, yıl genelinin fotoğrafını çekelim.

Arsa arayışındaki artış ve yatırım talebini değerlendiren TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, özellikle son birkaç yıldır yükselen getiriye dikkat çekti. Maya, şu değerlendirmeyi yaptı:

'Getirisi daha fazla'

"Arsaların yeni yatırım trendi olmasının 2 farklı sebebi var. İlkini salgının etkisi olarak nitelendirilebiliriz. Burada kent merkezinde kalmanın, içinde bulunduğumuz dönem itibarıyla zorunlu olmadığı keşfedildi. Bu nedenle daha sakin, daha fazla açık hava ve doğa ile temas edebileceğimiz yerler ön plana çıktı. Burada da yatırımcı ilgisi boş bir arsa alıp üzerinde binayı inşa etme şeklinde ya da daha büyük metrekaredeki arsaları geliştiricinin proje üretmesine uygun hale getirme şeklinde oldu. Buradaki artış oranları bölgelerine göre çok farklılık göstermekle birlikte kıyı bölgelerinin ve kent çeperlerinin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Yatırımcıların arsaya ilgisinin bir diğer nedeni ise aslında çok daha önce başlamıştı. Konut getirilerinin 2015 yılından sonra azalması ile birlikte yatırım tarafında ilgi konuttan arsaya kaymıştı. Arsa yatırımlarının getirisi geçtiğimiz 5 yılda konuta kıyasla bölgesine göre değişmekle birlikte özelikle yeni gelişme alanlarında daha fazla idi. Biraz da bu kaymanın geri dönüşü bu dönemde görüldü."

İstanbul'a yakın

Arsa yatırımı yapmak ve kendi konutunu inşa etmek isteyenler genellikle İstanbul ve İzmir'e yakın illeri tercih ediyor. Otoyolların da etkisiyle, pek çok şehirde arayış var. Balıkesir'den Muğla'ya, Çanakkale'den Manisa'ya kadar arazi fiyatlarında yıllık yüzde 50'ye varan fiyat farkları görülüyor.

% 30'un üzerinde

GABORAS Gayrimenkul Borsası Veri Direktörü Orhan Vatandaş, gayrimenkul satışlarındaki 500 milyar liralık işlem hacminin yüzde 62'sini konut satışlarının oluşturduğunu anlatırken, arsa satışları payının da oldukça yüksek olduğunu söyledi. Vatandaş, "Arsa yatırımları, İstanbul'a yakın iller ve yazlık bölgelerde arttı. Talep, fiyatlara da yansıdı. 2019'da 150 bin lira olan arsa fiyat ortalaması 2020'de 200 bin liranın üzerine çıktı. Marmara Bölgesi ve Muğla gibi iller fiyat artışında öne çıktı" dedi.

Orhan Vatandaş, dövizdeki oynaklık ve belirsizlikler nedeniyle alternatif yatırım aracı olarak gayrimenkulün yerini koruduğu belirtti. Vatandaş, "2020 sonu ve 2021 başı itibarıyla, dövizde TL'ye karşı yaşanan gerilemenin 2021'de gayrimenkulü, tüketici nezdinde önemli yatırım araçları arasına sokması bekleniyor. Arsa fiyatlarındaki son dönem artışlarının 2021'de devam etmesi, yıl sonu itibariyle yatırımcılarına yüzde 20=30 oranları arasında getiri sağlaması beklenmektedir" diye konuştu.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:23 - Özel hastanenin ihmalkarlığı 8 kişiye korona virüs bulaştırdı23:21 - CHP'den parti üye sayısına ilişkin açıklama23:13 - Liselerde yüz yüze sınavlar, 8 Mart'tan itibaren yapılacak23:08 - Sokağa çıkma kısıtlamasını hiçe sayıp piknik yaptılar22:46 - Kimlik tespiti için nakit çekimi ve harcama sınırı değişti22:37 - Çankırı'da diplomatlar kayak pistinde yarıştı
22:35 - Çin bir Kovid-19 aşısına daha yaygın kullanım onayı verdi22:22 - Erbakan'ı anma toplantısı, muhalefeti birleştirdi22:19 - Bakan Ziya Selçuk'tan formasyon açıklaması22:14 - Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde heyecanlandıran gelişme!22:10 - Yüz yüze sınavlar olacak mı? Bakan Selçuk cevapladı21:37 - 'Güzel ekmek pişirmiyorsun' diyerek kardeşini öldürdü!
21:34 - Pavyona çevrilen 2 kafeye yapılan baskında 40 kişi yakalandı21:33 - Hatay'da AK Parti Gençlik kolları özür diledi21:29 - HES kodu uyarısı yapan halk otobüsü şoförünü darbettiler21:22 - Evlat nöbetindeki baba: HDP, terörle iş birliği yapıyor21:16 - Facebook'ta satılık Amazon ormanı skandalı!
21:09 - Galatasaray ligdeki yenilmezlik serisini 8'e çıkardı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam