1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Anayasa Mahkemesi bireysel başvurularda değişikliğe gidiyor

Anayasa Mahkemesi (AYM) bireysel başvurularda artık daha titiz davranacağını belirtti. Bireysel başvurulardaki bilgilerin vatandaşlar tarafından eksiksiz olarak ifade edilmesi gerekecek. Eksik görülen başvurular Anayasa Mahkemesi tarafından kabul görmeyecek.
26 Şubat 2021 17:25
+Aa- Yazdır
Anayasa Mahkemesi bireysel başvurularda değişikliğe gidiyor

Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruların azaltılması ve yoğunluğun hafifletilmesi için bireysel başvuruları artık daha titiz inceleyeceğini duyurdu. Başvuruların kabul görmesi için formun eksiksiz ve belirtilmiş şekilde ifade edilmesi gerekiyor. Başvurudaki hatalar ve olayın tam ifade edilememesi, başvurunun reddedilmesine neden olabilecek.

AYM'nin verilerine göre, yıllık 40 bin rakamlarına ulaşan bireysel başvurular sonucu kurumda yoğun bir mesai harcanıyor. Başvurulardaki eksik bilgiler Anayasa Mahkemesi tarafından detaylı bir inceleme sonucu tek tek ele alınıyordu. Artık bu incelemelerin ve yoğunluğun hafifletilmesi adına, bireysel başvurulardaki bilgi eksikliği, başvurunun reddedilmesine neden olacak. Artık Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak bireysel başvurularını yapacak vatandaşların ayrıntılı ve detaylı bir bilgilendirme yapması gerekecek.

Yüksek mahkeme kaynaklarına göre emsal kararla birlikte yıllık gelen 40 bin başvurudan yüzde 30'unun reddedileceği öngörülüyor. Yani bu rakam ortalama 12 bin dosya eksik başvuru nedeniyle incelenmeden reddedilecek. Böylelikle incelenecek dosya sayısı 28 binlere çekilecek ve karar süreci de hızlanacak.

Anayasa Mahkemesi'nin emsal kararına konu olay ise, cezaevinde hükümlü bulunan Cemal Günsel adlı vatandaşın Belçika'daki bir arkadaşına mektup yazması ile başladı. Cezaevi yönetimi terör propagandası içerdiği gerekçesi ile mektubun yollanmasına izin vermedi. Günsel de AYM'ye iletişim hakkı ihlali başvurusu yaptı. Başvuruda mektubun içeriğini "bir yarışmaya gönderilmek üzere yazılmış öykü" diye açıkladı. Öyküyle ilgili bilgi vermeyen Günsel, bu incelemenin AYM tarafından yapılmasını istedi. Katılacağı yarışmanın adını dahi yazmayan hükümlü, iddialarını destekleyecek gerekli olan belgeleri de başvurusuna eklemedi. Bu yüzden Günsel'in AYM'ye başvurusu kabul edilmedi.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
09:04 - Başkent'te 47 eski askeri öğrenciye FETÖ operasyonu08:52 - Aşılanan 15 milyon kişiden kaçı koronavirüse yakalandı?08:48 - Kovid, 31 öğretmeni öğrencilerinden kopardı08:46 - Ya tam kapanma ya tam aşılama08:33 - Öğrenciler sağlıklı beslenmiyor08:27 - Avukat ve kamu görevlileri dahil 106 'arsa avcısı'na operasyon
08:24 - Datça açıklarında 4.4 büyüklüğünde deprem08:12 - Uşak'ta temel kazılırken hasar gördüğü için boşaltılan iki katlı bina çöktü08:04 - ODTÜ'de merdiven çekişmesi08:01 - Yunanistan'la dördüncü tur için mutabakat07:59 - Sokak ortasında genç kadını boğazından bıçakladılar07:58 - Ehliyetsiz ve asker kaçağı gençlerin akşam gezmesi pahalıya patladı
07:56 - Türbede çekilen görüntüler büyük tepki çekti, gözaltına alındı07:50 - Sosyal mesafe cezasına e-haciz07:40 - Covid-19 unutkanlık yapıyor07:28 - Öğretim Görevlisi eşinin bebeğini kaçıran baba KADES'e yakalandı07:25 - Erdoğan Dünya Günü Zirvesi'ne katılacak
07:20 - Yaş grubunun daraldığı bu virüs 'Türkiye varyantı' olabilir
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam