1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Facebook'ta satılık Amazon ormanı skandalı!

Sosyal medya platformu Facebook'un reklam hizmeti vasıtasıyla Brezilya'nın Amazon yağmur ormanlarının bir bölümünün yasa dışı satıldığı belirtildi. Son dönemlerde karanlık siciliyle ön plana çıkan çözüm için yerel yetkililerle birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi
27 Şubat 2021 21:16
+Aa- Yazdır
Facebook'ta satılık Amazon ormanı skandalı!

Facebook'un reklam hizmeti aracılığıyla satılan araziler arasında koruma altındaki milli parklar ve yerliler için ayrılmış toprakların yer aldığı belirtildi. Satılan bazı arazilerin 1000 futbol sahası büyüklüğünde olduğu kaydedildi.

Facebook'tan yapılan açıklamada, yerel yetkililerle konuyla ilgili çalışmaya hazır olunduğu belirtilirken, ticaret politikalarına göre satıcı ve alıcıların kanun ile yönetmeliklere uyması gerektiği ifade edildi.

Yerli topluluk liderlerinden bir kişi, Facebook'un daha fazla sorumluluk alması gerektiğini bildirdi. Bazı aktivistler ise hükümetin satışları durdurmak istemediği iddiasında bulundu.

Facebook Marketplace'de Portekizce orman kelimesi ve benzeri terimlerle aramalar yapınca, Brezilya'nın Amazon bölgesinde yasadışı şekilde işgal edilmiş yerlerin satılığa çıkarıldığına dair ilanlar buldu.

Amazon'da işgal ettiği yerleri ağaç yakarak tarım arazisi diye satışa çıkaran bir kişi, BBC'ye "Devlet yetkililerinin denetlemesi riski bulunmuyor" dedi.

Karanlık siciline yeni bir vaka eklenen Facebook, BBC'nin sorularına, çözüm için yerel yetkililerle birlikte çalışmaya hazır olduğu yanıtını verdi. Ama çevre koruma ve yerli hakları örgütleri, Jair Bolsonaro hükümetinin bu duruma müdahale etmeyeceği yönünde görüş bildirdi.

Kaninde isimli Çevreci STK'nin başındaki Ivaneide Bandeira, "İşgalciler, Facebook'ta yasadışı toprak satışı yapma utanmazlığı gösterecek kadar kendilerini güçlü hissettikleri bir noktadalar şu an" dedi.

Kaninde ile Uru Eu Wau Wau yerlilerinin birlikte çalıştığı Rondönia, Amazon bölgesinde yağmur ormanlarının en yoğun şekilde yok edildiği eyalet.

İşgalciler, yasadışı şekilde ağaçları yaktıktan sonra bölgenin 'koruma altında' statüsünün kaldırılması için siyasiler nezdinde lobi yapıyor. İstediklerini elde ettikten sonra devletten toprağı satın alıp yasal sahibi haline geliyor.

EN AZ 1 MİLYON YERLİNİN MEMLEKETİ

BBC'nin araştırması, Uru Eu Wau Wau kabilesinin 200 üyesinin yaşadığı rezervasyon içindeki toprakların da satılmaya çalışıldığını ortaya koydu. Bu bölgede dış dünyayla teması bulunmayan en az 5 kabile daha yaşıyor.

Yeryüzündeki yağmur ormanlarının 3'te 1'inin bulunduğu Amazon, en az 1 milyon yerlinin memleketi konumunda.

BBC'nin elindeki bulgularla ilgili soru yönelttiği Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles, Bolsonaro yönetiminin çevreye karşı işlenenler dahil her türlü suça karşı sıfır hoşgörü hükümeti olduğunu, ama pandeminin denetleme ve düzenleme çabalarını olumsuz etkilediğini savundu.

BOLSONARO DÖNEMİNDE EN ÜST SEVİYEDE KAYIP

Son 10 yılda en üst düzeyine ulaşan Amazon'daki orman kaybı, Bolsonaro'nun devlet başkanlığına geldiği Ocak 2019'dan beri en yüksek hızda seyrediyor. 'Brezilyalı Trump' lakaplı aşırı sağcı liderin bölgede ağaç kesimine neden olan tarım ve her türlü işi teşvik etmesi sonucu tarım, hayvancılık, kerestecilik, madencilik sanayileri yağmur ormanlarının hızla kökünün kazınmasının öncüsü haline geldi. Bolsonaro, çevre koruma yasalarını ihlal edenleri cezalandırma ve hatta hapse yollama yetkisine sahip federal kurumların fonlarını da kesti. Geçen yaz Amazon'u kavurup kül eden rekor sayıda yangının varlığını inkar eden Brezilya Devlet Başkanı, kendi hükümetinin elindeki binlerce yangına dair veriyi de 'yalan' diye nitelemişti.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
17:58 - Suriye'den kazılmış, 100 metre uzunluğunda tünel tespit edildi17:55 - Kadın muhtar, ilçedeki 186 yıllık erkek hakimiyetini yıktı17:53 - Ölümden kıl payı kurtuldu, o anları anbean kaydedildi17:48 - Metroda fasulye ayıklayan teyze vatandaşların ilgi odağı oldu17:39 - Almanya halkının yüzde 15'i aşılandı17:35 - Ramazan öncesi hurma satışları arttı
17:26 - Çorum'da 4,2 büyüklüğünde deprem17:24 - BAE, NASA'da eğitilecek ilk kadın Arap astronotu seçti17:19 - Belediye, 'spekülasyon' demişti, yaşlı bakım merkezini satıyor17:13 - Ramazan ayının ruhu TRT'de özel içeriklerle yansıtılacak17:12 - Ramazanda sofralarda lüks ve israftan kaçınılmalı17:08 - Nisan ayında yağan kar birçok ili beyaza bürüdü
17:05 - Mustafa Sarıgül, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı17:02 - Erzurum BİM'den 663 45/A öncesi atanan sözleşmeli personelle ilgili önemli karar16:57 - Sağlık Bakanlığı, işyerlerinde alınacak önlemleri paylaştı16:51 - Kabataş'ta İstanbul'un tarihine ışık tutacak kalıntılar16:46 - Diyanet, müftülüklere yeni talimatname gönderdi
16:11 - Uzmanından ramazan ayında ağız bakım önerileri
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam