Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AYM'den toplu iş sözleşmesindeki dayanışma aidatıyla ilgili çok önemli karar

Anayasa Mahkemesi, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununda sendika üyesi olmayanların toplu iş sözleşmesinden yararlanma hususuna dair önemli bir iptal kararı verdi!
03 Mart 2021 12:26
+Aa- Yazdır
AYM'den toplu iş sözleşmesindeki dayanışma aidatıyla ilgili çok önemli karar

Bakırköy 16. İş Mahkemesi tarafından, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 39 uncu maddesinin 4 üncü fıkrasının son cümlesinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunulmuştur.

"Toplu iş sözleşmesinin imzası sırasında taraf işçi sendikasına üye olmayanlar, sonradan işyerine girip de üye olmayanlar veya imza tarihinde taraf işçi sendikasına üye olup da ayrılanlar veya çıkarılanların toplu iş sözleşmesinden yararlanabilmeleri, toplu iş sözleşmesinin tarafı olan işçi sendikasına dayanışma aidatı ödemelerine bağlıdır. Bunun için işçi sendikasının onayı aranmaz. Dayanışma aidatı ödemek suretiyle toplu iş sözleşmesinden yararlanma, talep tarihinden geçerlidir. İmza tarihinden önceki talepler imza tarihi itibarıyla hüküm doğurur"

Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan değerlendirmede; toplu iş sözleşmesine taraf sendika üyesi olan işçinin talebi gerekmeksizin üye aidatı ödeyerek, üye olmayan işçinin ise talebi üzerine dayanışma aidatı ödemek suretiyle sözleşmenin parasal hükümlerinden faydalandığı, ancak yetki alma ve toplu iş sözleşmesinin hazırlık, müzakere ve pazarlık süreçlerinin devam ettiği dönemlerde sendika üyesi olmayan işçilerin dayanışma aidatı ödemesinin itiraz konusu kuralla engellendiği, kuralın toplu iş sözleşmesinin imzalandığı tarihte taraf sendika üyesi olan işçiler lehine bir sonuç doğurduğu, bu nedenle sendikalaşma yarışında taraf sendika lehine bir avantaj yarattığının açık olduğu, bu durumun sendikalar arasındaki yarışın ve dolayısıyla çoğulculuğun zedelenmesine neden olabileceği ifade edilmiştir.

Ayrıca, taraf sendika üyesi olmayıp sözleşmeden yararlanmaya ilişkin diğer şartları haiz olan işçilerin toplu iş sözleşmesinin hükümlerinden mahrum bırakılmalarının, bu kapsamdaki işçileri sendikaya üye olmaya zorlayacağının açık olduğu, taraf sendika üyesi olmayan işçilerin toplu iş sözleşmesinin toplu görüşme ve pazarlık sürecinin uzaması nedeniyle öngörülecek geçmişe yönelik parasal hükümlerden yararlanmaları engellenmek suretiyle güçlü sendika ile toplu iş sözleşmesi hakkı arasındaki dengenin bozulduğu belirtilmiştir.

Karar özetle, toplu sözleşme imzalanan sendikaya üye olan işçilerin sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren haklardan faydalandığını, ancak üye olmayan ve dayanışma aidatı ödeyerek faydalanmak isteyenler için ise imza tarihinden itibaren haklardan yararlandığını, bu durumun işçilerin hür iradeleri ile sendika seçimi yapmalarını zedelediği gerekçesiyle ilgili kanuni düzenlemeyi iptal etmiştir.

Kararın tamamını okumak için TIKLAYINIZ.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:08 - Uçağı acil iniş yapmıştı! Bakan Pakdemirli o anları anlattı18:00 - Otomobili direksiyonunu çıkararak kullandığı görüntüler tepki çekti17:49 - Meslek lisesi UV ışınla hava temizleme cihazı üretti17:46 - Altının gramı yeniden 460 TL'yi geçti17:35 - Dolar haftayı düşüşle kapattı17:28 - Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
17:25 - Bu ilde bu yıl sahurda davul çalınmayacak17:15 - Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı17:10 - Dumandan etkilenip fenalaşan kalp hastasına ilk müdahale polisten17:04 - Türkiye'nin ilk orta menzilli füze motoru dünya rekoru kırdı16:59 - Burdur'da hafif ticari araçla kamyonet çarpıştı: 2 ölü, 1 yaralı16:52 - Validen aşı uyarısı: Sırası gelen yaptırsın
16:45 - 'Zorbalık Yapan Değil, Hakkıyla Mücadele Eden Kazanacaktır'16:40 - Adana Büyükşehir Belediyesi 2020 yılı faaliyet raporu reddedildi16:32 - Belediye Başkanı Kaçar'ın testi pozitif çıktı16:28 - Vaka artışlarında ilk sırada olan ilde tedbirler arttırıldı16:18 - Bakanı Pekcan: Komşularımızla sorunları konuşarak çözüyoruz
16:16 - AK Partili Çelik'ten KKTC'de kuran kurslarının kapatılması kararına değerlendirme
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Advertisement
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam