1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB yürürlüğü durdurulan yönetmelik maddelerine istinaden verilen ek hizmet puanlarını neden iptal etmiyor?

Danıştay, öğretmenlere ek hizmet puanı verilmesine yönelik yönetmelik maddesinin yürürlüğünü durdurmuştu. Ancak, İl Milli Eğitim Müdürlükleri, hukuken iptal olmuş ek hizmet puanlarına göre, il içinde yer değiştirmesi yapılmayan öğretmenlerin ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirme iş ve işlemlerini yürütmektedir ki, bu işlemlerin yarın bir daha dava edilmesi halinde çok daha büyük sorunlara neden olabilecektir.
12 Mart 2021 10:00
+Aa- Yazdır
MEB yürürlüğü durdurulan yönetmelik maddelerine istinaden verilen ek hizmet puanlarını neden iptal etmiyor?

Bilindiği üzere 19.06.2020 tarih ve 31160 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde değişikliğe gidilerek öğretmenlere hizmet puanı verilmesinde kullanılan kriterlerde önemli değişiklikler yapılmıştır.

Fakat Yönetmelikte yapılan bu değişiklik sendikalar tarafından Danıştay nezdinde yargıya taşınarak yürütmeyi durdurmalı iptal davaları açılmıştı. Açılan bu davalarda Danıştay 2. Dairesi yönetmeliğin bazı maddelerinin yürürlüğünü durdurmuştur.

Fakat verilen bu yürütmeyi durdurma kararlarının üzerinden bir ay geçmesine karşılık Milli Eğitim Bakanlığından henüz bir açıklama gelmemiştir.

Buna rağmen İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından verilen ek hizmet puanlarına göre 2021 Yılı İl İçi Mazerete Bağlı Yer Değiştirmesi yapılmayan öğretmenlerin, norm kadro fazlası öğretmenlerin, yer değiştirme iş ve işlemleri yapılmaktadır.

Bu durumun telafisi güç ve imkansız sorunlara neden olacağından Milli Eğitim Bakanlığının biran önce MEBBİS hizmet puanı ekranında yürürlüğü durdurulan yönetmelik maddelerine istinaden verilen ek hizmet puanlarını iptal etmesi ve yargı kararları ışığında yeni yönetmelik değişikliği yayınlanması gerekmektedir. Yada hukuk devletinden olmaması gereken bir yöntemle yargı kararının arkasında dolanılarak aynı yönetmelik değişikliği tekrar yayınlanacaktır

Olayın özeti ise şu şekildedir;

Danıştay 2. Dairesi 2020/1115E nolu yürütmeyi durdurma kararında özetle "gerek ek hizmet puanı verilecek hususların, genel olarak öğretmenlik mesleği ve öğretmenin branşı ile ilgisine göre belirlenmemesi, gerekse öngörülen ek hizmet puanlarının, hizmet sürelerine göre elde edilecek hizmet puanına göre ölçülü olmaması yönünden dava konusu düzenlemede hukuka uyarlık görülmemiştir." gerekçesiyle, 17/04/2015 günlü, 29329 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin "Hizmet puanları" başlıklı 40. maddesine -19/06/2020 günlü Yönetmelik ile- eklenen 9. fıkranın yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir.

İşte ek hizmet puanı verilen ve mahkemece yürürlüğü durdurulan madde:

"Hizmet puanları
MADDE 40 -
(9) (Ek:RG-19/6/2020-31160)Öğretmenlerden;

a) Doktora mezunu olanlara 90,
b)Tezli yüksek lisans mezunu olanlara 50,
c) Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans eğitimi hariç olmak üzere; tezsiz yüksek lisans mezunu olanlara 30,
ç) İkinci bir dört yıllık yükseköğrenim mezunu olanlara 10,
d) Uluslararası bir hakemli dergide makalesi yayımlananlara en fazla üç makale olmak üzere her bir makale için 5,
e) Ulusal bir hakemli dergide makalesi yayımlananlara en fazla üç makale olmak üzere her bir makale için 3,
f) En fazla bir adet olmak üzere başarı belgesi alanlara 3,
g) En fazla bir adet olmak üzere üstün başarı belgesi alanlara 4,
ğ) En fazla bir adet olmak üzere ödül alanlara 5,
h) eTwining programı kapsamında sertifikası bulunanlara 15,
ı) Türk Patent ve Marka Kurumundan patent tescili alanlara her bir patent tescili için 30,
i) Türk Patent ve Marka Kurumundan faydalı model tescili alanlara her bir faydalı model tescili için 20,
j) Türk Patent ve Marka Kurumundan tasarım tescili alanlara her bir tasarım tescili için 10,
hizmet puanı verilir."

Yukarıdaki maddenin tamamının yürürlüğü durdurulduğundan bu kriterlere göre verilen puanlarda iptal olacaktır.

Ayrıca, mezkur kriterlerle ilgili bir sendika tarafından açılan davada da Erasmus projelerine de puan verilmesi gerektiğine hükmedilerek eksik düzenleme iptal edilmiştir. Yönetmelikte yapılacak yeni düzenlemede Erasmus projeleri de kriterler arasına eklenerek öğretmenlere ek puan verilecektir.

Mezkur kriterlerle ilgili Eğitim Bir Sen tarafından açılan davada da takdir, teşekkür ve aylıkla ödül belgelerine puan verilmemesine yönelik eksik düzenlemenin de yürütmesi durdurulmuştur. Yönetmelikte yapılacak yeni düzenlemede teşekkür, takdir ve aylıkla ödül belgeleri de kriterler arasına eklenerek öğretmenlere ek puan verilecektir.

Özetle, Danıştay'ın üç ayrı yürütmeyi durdurma kararına göre yönetmeliğin yürürlüğü durdurulan fıkralarında yeniden düzenleme yapılması gerekmektedir. Yapılacak düzenlemeye göre hizmet puanları yeniden hesaplanacaktır.

Mahkeme kararlarına ve detaylara ulaşmak için tıklayınız.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:35 - Koronavirüse yenik düşen öğretmen toprağa verildi21:29 - Deniz Baysal Yurtçu da koronavirüse yakalandı21:27 - Mersin polisi, video kliple 112'nin önemine dikkati çekti21:11 - Kuzugöbeği mantarı gelir kapısı oldu21:08 - Diyarbakır'da korkunç olay! Asansör 11. kattan yere çakıldı21:00 - İstanbul Valiliğinden 1 Mayıs kararı
20:57 - Gastronomi kentinde iftarın vazgeçilmezi: Ramazan kahkesi20:54 - Microsoft, Malezya'da veri merkezleri kuracak20:49 - '25-59 yaş arasında Covid-19 endişe verici oranda artıyor'20:39 - Türkiye'nin uluslararası yatırım pozisyonu verileri yayımlandı20:37 - Prof. Dr. Mustafa Müslim, Gaziantep'te toprağa verildi20:35 - Yeşilova Belediye Başkanı'ndan hizmet pasaportu açıklaması
20:27 - Türkiye'nin kuzey kesimlerinde bugün sağanak bekleniyor20:26 - 15 dakikada yüksek güvenlikli mobil askeri üs20:22 - Prof. Dr. Ali Özek, son yolculuğuna uğurlandı20:16 - Rus turistler Türkiye'de tatil yapmaya kararlı19:42 - Vaka sayısının kritik seyri sürüyor! 341 kişi hayatını kaybetti
19:21 - THY, yolcularına hijyen seti hizmetini sunmaya devam ediyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam