1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AÖF sonrasında, KPSS-A kadrolarına girmek isteyen memurlar ve yaş sorunu

13 Aralık 2007 10:18
Yazdır

İyi günler, öncelikle bu bölümü oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Bu bölüme yoğun ilgi gösterileceğine inanıyorum. Benim öğrenmek istediğim şu: Ben bilgisayar öğretmeniyim.... Anadolu Öğretmen Lisesi'nde çalışıyorum. Açıköğretim fakültesi Kamu yönetimi bölümünü okuyorum. 2010 yılında mezun olucam. Mezun olduktan sonra idari hakimlik sınavına ve kaymakamlık sınavına girmek istiyorum. Sınav ilanlarına baktığımda hep şu ifadeyi görüyorum. "Sınavın yapıldığı yıl 30 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir." Ben mezun olduğum yıl 30 yaşında olucam. Bu durumda benim bu sınavlara girme şansım olmaz mı? Ben zaten devlet memuruyum. Benim için de bu yaş şartı geçerli olur mu? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Çünkü ben kurum değiştirmek istiyorum. Teşekkürler

Bilindiği üzere müfettiş yardımcısı, uzman yardımcısı, kontrolör yardımcısı, kaymakam adayı gibi kadrolara girebilmek için ÖSYM'nin yaptığı merkezi KPSS sınavının alan bilgisi testlerini içeren oturumlarına katılmak gerekmektedir.

Kamu kurumlarından KPSS-A kadrolarına atama yapmak isteyenler, sınav duyurularında, KPSS-A'ya girmiş olmanın gerekli olduğunu belirtmektedirler. Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin yapılacak Sınavlar hakkında yönetmeliğin 17. maddesine göre, kamu kurumları, atama yapılacak kadro sayısının 20 katına kadar adayı, puan sırasına göre olmak kaydıyla yazılı ve/veya sözlü sınava çağırmaktadır.

Bu sıralamaya girebilmek için adayın KPSS-A sınavının, kuruma ilişkin puan türünden, yüksek puan almış olması gerekmektedir. Örneğin kurum 3 katı kadar adayı yazılı sınava alacağını belirtmiş olması halinde, bu sıralamaya giremeyen aday, hiçbir hak iddia edemeyecektir.

Soruya gelecek olursak; Açıköğretimi bitiren bir memur ile memuriyete girecek bir aday arasında yaş şartı bakımından hiçbir farklılık bulunmamaktadır. Bu nedenle, yaş şartını göz önüne alarak, bir hedef belirlemeniz daha uygun olacaktır.

Öte taraftan, KPSS-A grubu kadrolarındaki yaş şartı sınırı bugün itibariyle devam etmekte ise de, bu sorun büyük bir rahatsızlık oluşturmaya devam etmekte olup, sorunun ileride çözülmesi ve yaş şartının daha yukarıya çekilmesi mümkündür. Bunun için bir genelge çıkarılması dahi yeterlidir.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 2
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:15 - Uğur Dündar, Bülent Turan'ın 'Cimri' sözüne cevap verdi06:05 - Siyasi partilerin mali denetimleri Resmi Gazete'de yayımlandı06:01 - Fransız polisi kauçuk mermiyle ateş etti, AA muhabiri sol gözünden ağır yaralandı05:56 - Halk Bankası avukatlarının 'reddi hakim' talebi reddedildi05:43 - Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı personel alacak05:36 - Selamlama cezası veren başkan yardımcısı görevden alındı05:00 - Ermeni tasarısı, ABD Senatosunda üçüncü kez engellendi04:17 - Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda döndü04:15 - Torba kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi00:05 - Girişte, bir dereceyi almayan mühendislik mezunu memur ne yapmalı?
00:02 - 6 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları23:46 - Denizli'nin 4 ilçesinde AK Parti İlçe Başkanları istifa etti23:41 - Belediye Başkanı maaşını derneklere aktarıyor23:36 - Son depremlerle birlikte DASK başvuruları 6 kat arttı23:30 - Bu okulda diploma alan kendi işinin patronu oluyor23:24 - Doktorların yurt dışı seyahat sıkıntıları için kanun teklifi23:19 - Türk narenciyesi ilk kez Uruguay pazarına giriyor23:14 - 'Derin dondurucularda satış patlaması var'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam