1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Askerdeyken KPSS'ye girebilir miyim? Yerleştirmelere katılabilir miyim?

14 Aralık 2007 21:16
Yazdır

iyi günler ben temmuz 2008 de yapılacak kpss ye hazırlanıyorum. nisan 2008 de de askerde olacam . acaba askerliğimi yaparken kpss ye girebilir miyim. girdim diyelim. tercih yapabilirmiyim. tercih yapıp atanırsam askerliğim bitene kadar hakkım saklı kalır mı?

Askeri birliğinizden izin almak kaydıyla asker iken KPSS sınavlarına girmenize engel bir durum bulunmamaktadır.

Askerdeyken yerleştirme işlemlerine katılmanıza da engel bir durum yoktur. Ancak, MEB bu yılki öğretmen alımlarında, Askere Alma Daire Başkanlığından aldığı bilgileri başvuru ekranına yansıtmış ve böylece adayların askerlik durumu bilgisine göre başvuru imkanı sağlamıştır. MEB'in sisteminde kimin askerlik yaptığı, kimin tecilli olduğu, kimin bakaya olduğu görülebilmektedir. MEB, bu bilgiye dayanarak askerde olanların başvuru imkanını kaldırmıştır.

ÖSYM, 2007 yılı Aralık ayı itibariyle henüz böyle bir alt yapıya sahip değildir. Ancak, önümüzdeki yıllarda, ÖSYM'den askerlik durum bilgilerini ASAL'dan alabilir ve askerde olanların başvuru imkanını kaldırabilir. Bugün itibariyle askerde olanlar da KPSS yerleştirmelerine katılabilmektedir. Ancak, yerleşenler, göreve başlayamadığında atamaları iptal edilmektedir. Bu halde nasıl hak aranacağına dair detaylı açıklama için tıklayınız.

Memurlar.Net
Bu haber 60,079 defa okundu. 6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
UBER'in trafikten men edilecek olmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam