1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yeni yayımlanan öğretim üyesi ilanlarında uygulama birliği yok

Marmara ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversiteleri özelinde öğretim üyesi şartlarında kişiye özel kriterlere dikkat edilmelidir!
22 Mart 2021 11:02
+Aa- Yazdır
Yeni yayımlanan öğretim üyesi ilanlarında uygulama birliği yok

!

Bilindiği üzere, Yükseköğretim Kurulu tarafından 9 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete'de "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği"nde "Genel Şartlar" başlıklı 3 üncü maddeye "İLANA BAŞVURU KOŞULU OLARAK ADAYLARIN LİSANSÜSTÜ TEZ VEYA UZMANLIK TEZİ ADLARININ BİR KISMI VEYA TAMAMI YAZILAMAYACAĞI GİBİ İLANDA SADECE BELİRLİ BİR ADAYI TANIMLAYAN ÖZEL ŞARTLARA DA YER VERİLEMEZ." hükmü eklenmişti.

Düzenleme hakkında açıklama yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ, "Yaptığımız bu çalışma neticesinde, profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi kadrolarının özel şartlarında adaylara ait tez/uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak. Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek. Belirli bir adayı tanımlayan özel şartların öğretim üyesi alımlarındaki atama ilanlarında yazılmasını engellemeyi hedefleyen ve fırsat eşitliğini, rekabet ve kaliteyi önceleyen bu düzenlememizin yükseköğretimimiz ve akademisyen adaylarımız açısından hayırlı olmasını dilerim" dedi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı tarafından öğretim üyesi atama izinlerinin dağıtılması ve YÖK tarafından kurumlara tahsisiyle birlikte öğretim üyesi ilanları mezkür yönetmelik değişikliği sonrası yayımlanmaya başladı. Marmara Üniversitesi tarafından yayımlanan yılın ilk ilanında 1 Profesör, 1 Doçent ve 2 Doktor Öğretim Üyesi kadrosuna yer verildi. Ardından, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından 14 Doktor Öğretim Üyesi kadrosu ilan edilmiştir.

Tablodan görülebileceği üzere, iki üniversitenin farklı kadro ilanlarında doğrudan bir adaya yönelik tez konusu olmamakla birlikte, yazılan çalışma alanları ile başvuruların sınırlandırıldığı, böylece yönetmeliğe geçtiğimiz günlerde eklenen "belirli bir adayı tarif etmeme" koşuluna uyulmadığı görülmektedir.

Üniversitelerin eski düzene benzer şekilde ilana çıkmaları, YÖK'ün öğretim üyesi ilanlarında arzuladığı fırsat eşitliği, rekabet ve kalite ilkelerine aykırılık teşkil edecektir. Bu doğrultuda, yönetmelik sonrası üniversitelerin öğretim üyesi ilanlarında birliktelik sağlanması için YÖK tarafından genel çerçeveyi çizecek bir yazının yükseköğretim kurumlarına gönderilmesi faydalı olacaktır.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
14 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:59 - Google, TikTok ve Twitter, Türkiye'de limited şirket kurdu14:55 - TBMM Başkanı Şentop: Güçlü Meclis, güçlü millet demektir14:51 - Erdoğan 'Dünyanın en büyük Türk bayrağını' göndere çekti14:36 - Bitlis'te 2 sığınakta el bombası ve yaşam malzemesi ele geçirildi14:23 - BM'ye göre Akdeniz'de birkaç gün içinde 172 göçmen hayatını kaybetti14:20 - Erdoğan cuma namazının ardından cemaate hitap etti
14:15 - Öğretmenin görev aşkı, hastane odasını sınıfa çevirdi14:14 - TBMM Genel Kurulu özel gündemle toplandı14:11 - Kısa çalışma ödeneği için İŞKUR otomatik uzatma işlemi yapacak14:00 - Terör zararlarının karşılanması için yapılan başvuruların sonuçlandırılma süresi uzatıldı13:59 - Zonguldak'ta sağlık çalışanlarından kendilerine mektup gönderen çocuklara videolu teşekkür13:51 - Emekli hakim dolandırıcılara 400 bin lira kaptırdı
13:48 - Tekirdağ'da 'gri pasaport' operasyonunda iki kişi tutuklandı13:42 - Diyarbakır'ın yarım asırdır kapalı olan tarihi 'Fetih Kapısı' açıldı13:40 - İLBANK'tan Muğla'ya 740 milyon liralık içme suyu ve kanalizasyon desteği sağlandı13:34 - SpaceX, 4 astronotu taşıyan Crew Dragon mekiğini uzaya fırlattı13:32 - Çaldığı 30 bin TL ve altınlarla koşarken devriye gezen polis ekibinin önüne düştü
13:25 - 1 yıl hapis yatan öğretmen, emniyetin 'yok' dediği yazı ortaya çıkınca beraat etti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam