1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Lisanslı harita kadastro mühendisleri ve bürolarına ilişkin kanun teklifi, komisyonda görüşülüyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Adlı: "2017'den beri serbest çalışanlarla lisanslı bürolar arasındaki belki ekonomik sıkıntılardan, ufak tefek birtakım çalışmalardan dolayı sınavlar yapılamadı. Nihayetinde defalarca toplantılar yapıldı ve son netice verilerek bir yasa teklifi hazırlandı"
23 Mart 2021 16:38
+Aa- Yazdır
Lisanslı harita kadastro mühendisleri ve bürolarına ilişkin kanun teklifi, komisyonda görüşülüyor

Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonundaki görüşmeleri başladı.

Komisyon, AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek başkanlığında toplandı.

Teklifin imza sahiplerinden AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, düzenlemenin içeriğine ilişkin komisyon üyelerine bilgi verdi.

Minsolmaz, gerçekleştirdikleri ön görüşmelerin sonucunda, bu düzenlemenin yapılması gerektiği kanaatinde olduklarını kaydetti.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı ise 2010 yılından önce şu anda lisanslı harita kadastro bürolarının yürüttüğü bütün hizmetlerin, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün kadastro birimleri tarafından, yani devlet eliyle yapıldığını söyledi.

Adlı, 2010'da çıkarılan yasayla bu hizmetlerin özel sektöre devredildiğini dile getirerek, şu bilgileri paylaştı:

"O günkü bakış açısı içerisinde olayı yorumlarsak, mühendisler bu işi yapar, yapamaz noktasından ziyade, devletin tekelinde olan işleri bir grup mühendise bırakalım, geri kalan da öbür işleri yapsın, dolayısıyla böyle iki sınıflandırma mantığı çerçevesinde yasal düzenleme yapılmıştı. Ancak uygulamaya başladıktan sonra gerek sınavlar gerekse birtakım yasal boşluklardan dolayı ciddi sıkıntılar yaşanmaya başladı. 2017'den beri de serbest çalışanlarla lisanslı bürolar arasındaki belki ekonomik sıkıntılardan, ufak tefek birtakım çalışmalardan dolayı sınavlar yapılamadı. Nihayetinde defalarca toplantılar yapıldı ve son netice verilerek bir yasa teklifi hazırlandı."

Komisyon toplantısında Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Derneği ile serbest çalışan harita mühendislerinin temsilcisi de yer aldı.

Komisyonda, teklifin tümü üzerindeki görüşmeler sürüyor.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:40 - 81 ilin döner haritası çıkarılacak07:20 - Akaryakıtta sahte fatura ile vergi kaçırıyorlar06:57 - Bağcılar'da fabrikada patlama06:40 - İYİ Parti ve HDP paralel düşünüyor06:30 - Güney ve doğu bölgelerinde sıcaklık mevsim normalleri üzerinde - haritalı06:15 - Kripto tosuncuk: Kolay para kazanmak isteyen 391 bin kişiyi çarptı
06:02 - Malatya'da 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi05:19 - Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında saat 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi02:20 - En çok yarım bırakılan kitaplar01:41 - Egzos gazı ölçümünde süre değişikliği01:33 - AK Parti logosunu 23 Nisan için değiştirdi01:27 - İçişleri Bakanı Soylu, Thodex'in sahibi Fatih Faruk Özer'i tanımadığını bildirdi
01:17 - Kamu İç Denetim Genel Tebliğinde değişiklik yapıldı01:12 - Gümrük ve Dış Ticaret personelinin nakillerinde 2 önemli düzenleme00:59 - Memurların yer değiştirme yönetmeliğinde değişiklik yapıldı00:56 - HSK bir hakimi ihraç etti, 8 itirazı ise reddetti00:54 - İçişleri Bakanlığından Cuma namazı açıklaması
00:52 - Kars'taki 'FETÖ ana davası'nın 16 sanığı yeniden hakim karşısında
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam