1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli personel alımında cihaz modeli belirtilerek tecrübe aranabilir mi?

Gazi Üniversitesinin, sözleşmeli sağlık personeli alımında cihaz modeli belirtilerek tecrübe şartı aranması doğru değil!
26 Mart 2021 11:00
+Aa- Yazdır
Sözleşmeli personel alımında cihaz modeli belirtilerek tecrübe aranabilir mi?

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi sözleşmeli personel alımındaki özel şartlar, kurumlarca belirlenerek ilan edilmektedir. "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar"da söz konusu kadrolar için özel şartlar belirleneceği ifade edilmiştir. Ancak ilgili düzenlemede, bunun çerçevesi çizilmemiş, maalesef "belirli bir adayı" tarif eden oldukça kadro ilanı yayımlanmıştır.

Bunun bir örneği, halen başvuru süreci de devam eden Gazi Üniversitesince yapılmıştır. Söz konusu üniversite tarafından 15 Mart 2021 tarihinde 4 Hemşire, 1 Sağlık Teknikeri ve 1 Diğer Sağlık Personeli olmak üzere toplam 6 kadro ilan edilmiştir.

Diğer sağlık personeli alımında, "Pataloji Laboratuvar, Pataloji Laboratuvar Teknikleri önlisans programından mezun olmak. Belgelemek kaydı ile Hastanelerin Patoloji Laboratuvarında 3 yıllık mesleki tecrübeye sahip olmak. Beckman Coulter biyokimya ve Advia Centaur Xpt Cihazlarının kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak." başvuru koşulu aranmıştır.

Kamuya malzeme temin edilirken dahi "marka, model" belirtilmesi ihale mevzuatına aykırılık teşkil ederken, personel ilanlarında doğrudan cihaz modeline yer verilmesi, kamuya girişte fırsat eşitliğine aykırılık teşkil etmektedir. Bununla birlikte, takipçilerimiz patoloji teknikerliği mezunu ve bu alanda tecrübesi olan aday için biyokimya cihazı aranmasının da doğru olmadığını belirtmişlerdir.

Bu bağlamda, Gazi Üniversitesi tarafından belirli bir kişi için açıldığı ortada olan bu ilanın ileride doğabilecek muhtemel mağduriyetleri gözeterek şartları revize etmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz!

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:21 - DSÖ: Afrika'da vaka ve ölümler yüzde 40 arttı20:15 - Yeğenbey Vergi Dairesi taşındı20:06 - Vaka sayıları açıklandı: 51 hasta daha yaşamını yitirdi20:06 - Şehidin son videosu: Ölürsek cennet bizim, kalırsak vatan19:58 - Akademisyenler ve gazeteciler medyanın 'mülteci dilini' tartıştı19:56 - Göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen 6 kişi tutuklandı
19:23 - O öğretmenin tahliye talebi reddedildi19:16 - Kamuda esnek çalışma sona eriyor, sokağa çıkma yasakları 1 Temmuz'da bitiyor19:09 - Hostes üniformasını çıkardı, hayvan çiftliği kurdu19:04 - Bana ait dedi köy yolunu kapadı18:57 - Erdoğan: Turizmcilere KDV desteğini 1 ay daha uzatıyoruz18:50 - Bir günde 444 aşı yapan Dilan hemşireye başarı belgesi
18:41 - Türkiye aşılamada 9. sıradaki yerini koruyor18:27 - Borsa günü yükselişle tamamladı18:23 - Bir haftada 8 milyona yakın aşı yapıldı18:17 - Jandarma özel harekatçı evinde ölü bulundu18:06 - Belediye'nin 4,5 milyonluk taş kırma makinesini çaldılar
17:59 - Dolar günü yükselişle kapattı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam