1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli personel alımında cihaz modeli belirtilerek tecrübe aranabilir mi?

Gazi Üniversitesinin, sözleşmeli sağlık personeli alımında cihaz modeli belirtilerek tecrübe şartı aranması doğru değil!
26 Mart 2021 11:00
+Aa- Yazdır
Sözleşmeli personel alımında cihaz modeli belirtilerek tecrübe aranabilir mi?

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi sözleşmeli personel alımındaki özel şartlar, kurumlarca belirlenerek ilan edilmektedir. "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar"da söz konusu kadrolar için özel şartlar belirleneceği ifade edilmiştir. Ancak ilgili düzenlemede, bunun çerçevesi çizilmemiş, maalesef "belirli bir adayı" tarif eden oldukça kadro ilanı yayımlanmıştır.

Bunun bir örneği, halen başvuru süreci de devam eden Gazi Üniversitesince yapılmıştır. Söz konusu üniversite tarafından 15 Mart 2021 tarihinde 4 Hemşire, 1 Sağlık Teknikeri ve 1 Diğer Sağlık Personeli olmak üzere toplam 6 kadro ilan edilmiştir.

Diğer sağlık personeli alımında, "Pataloji Laboratuvar, Pataloji Laboratuvar Teknikleri önlisans programından mezun olmak. Belgelemek kaydı ile Hastanelerin Patoloji Laboratuvarında 3 yıllık mesleki tecrübeye sahip olmak. Beckman Coulter biyokimya ve Advia Centaur Xpt Cihazlarının kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak." başvuru koşulu aranmıştır.

Kamuya malzeme temin edilirken dahi "marka, model" belirtilmesi ihale mevzuatına aykırılık teşkil ederken, personel ilanlarında doğrudan cihaz modeline yer verilmesi, kamuya girişte fırsat eşitliğine aykırılık teşkil etmektedir. Bununla birlikte, takipçilerimiz patoloji teknikerliği mezunu ve bu alanda tecrübesi olan aday için biyokimya cihazı aranmasının da doğru olmadığını belirtmişlerdir.

Bu bağlamda, Gazi Üniversitesi tarafından belirli bir kişi için açıldığı ortada olan bu ilanın ileride doğabilecek muhtemel mağduriyetleri gözeterek şartları revize etmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz!

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:03 - TBMM, kurulduğu günden bu yana en büyük darbeyi FETÖ'den aldı15:00 - Gelini ile komşusunu öldüren kayınpederin ifadesi ortaya çıktı: Gelme vururum14:59 - Google, TikTok ve Twitter, Türkiye'de limited şirket kurdu14:55 - TBMM Başkanı Şentop: Güçlü Meclis, güçlü millet demektir14:51 - Erdoğan 'Dünyanın en büyük Türk bayrağını' göndere çekti14:47 - Fransa'daki generaller de Macron'a 'iç savaş' uyarısında bulundu
14:36 - Bitlis'te 2 sığınakta el bombası ve yaşam malzemesi ele geçirildi14:23 - BM'ye göre Akdeniz'de birkaç gün içinde 172 göçmen hayatını kaybetti14:20 - Erdoğan cuma namazının ardından cemaate hitap etti14:15 - Öğretmenin görev aşkı, hastane odasını sınıfa çevirdi14:14 - TBMM Genel Kurulu özel gündemle toplandı14:11 - Kısa çalışma ödeneği için İŞKUR otomatik uzatma işlemi yapacak
14:00 - Terör zararlarının karşılanması için yapılan başvuruların sonuçlandırılma süresi uzatıldı13:59 - Zonguldak'ta sağlık çalışanlarından kendilerine mektup gönderen çocuklara videolu teşekkür13:51 - Emekli hakim dolandırıcılara 400 bin lira kaptırdı13:48 - Tekirdağ'da 'gri pasaport' operasyonunda iki kişi tutuklandı13:42 - Diyarbakır'ın yarım asırdır kapalı olan tarihi 'Fetih Kapısı' açıldı
13:40 - İLBANK'tan Muğla'ya 740 milyon liralık içme suyu ve kanalizasyon desteği sağlandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam