1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AYM: Arazisine viyadük inşa edilen başvurucunun mülkiyet hakkının ihlal edildi

Yüksek Mahkeme, başvurucunun açtığı tazminat davasının, gerekli araştırmalar yapılmadan reddedilmesinin hak ihlaline yol açtığına hükmetti
31 Mart 2021 11:49
+Aa- Yazdır
AYM: Arazisine viyadük inşa edilen başvurucunun mülkiyet hakkının ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi (AYM), sınırına yapılan viyadükten dolayı taşınmazının değerinin düştüğü iddiasıyla açtığı tazminat davası reddedilen kişinin mülkiyet hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, İzmir'in Balçova ilçesinde Yaşar Çetinbaş adına kayıtlı taşınmazın yanına viyadük yapıldı. Çetinbaş, Karayolları Genel Müdürlüğü, ilçe belediyesi ve büyükşehir belediye başkanlığına başvurarak, otoyolun kenarında bulunan taşınmazının kamulaştırılması veya başka bir taşınmazla takas edilmesini istedi.

Başvurularına olumlu cevap alamayan Çetinbaş, üç kurum aleyhine İdare Mahkemesinde dava açarak tazminat talebinde bulundu.

Mahkeme, davanın esastan reddine karar verdi. İstinaf başvurusunun da reddedilmesi üzerine Çetinbaş, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Yüksek Mahkeme, başvurucunun Anayasa'nın 35. maddesinde güvenceye alınan mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Kararda, başvurucunun sınırına yapılan viyadük nedeniyle taşınmazında meydana gelen zararların ortaya konulması için taşınmaz üzerinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasını istediği, mahkemece taleplerin reddedildiği ve mülkiyet hakkının kısıtlanmasına ilişkin zararın olmadığı yorumunda bulunulduğu anlatıldı.

Derece mahkemelerinin bu yorumu sonucunda başvurucunun, yanına inşa edilen viyadük nedeniyle taşınmazında meydana gelen zararlarını veya değer düşüklüğünü ispat etme imkanından yoksun bırakıldığı ifade edilen kararda, şunlar kaydedildi:

"Somut olayda mahkeme tarafından keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmamış ve taşınmazın bir zarara uğrayıp uğramadığı tespit edilmemiştir. Zararının varlığını mahkemeler önünde ortaya koyma imkanı bulamayan başvurucu, mülkiyet hakkının sağladığı usule ilişkin güvencelerden yoksun bırakılmıştır. Başvurucuya şahsi olarak aşırı ve olağan dışı bir külfet yüklenmiştir. Bu nedenle söz konusu müdahalenin kamunun yararı ile mülkiyet hakkının korunması arasında kurulması gereken adil dengeyi başvurucu aleyhine bozduğu açıktır. Anayasa Mahkemesi, açıklanan gerekçelerle mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
20:25 - Alaattin Çakıcı'dan 'özel af' açıklaması20:20 - İstanbul'da bir ilçeyi korku sardı! Kapı, pencere açamıyorlar20:05 - Bakan Dönmez: Türkiye'nin maden üretimi ilk 3 ayda yüzde 41 arttı19:54 - 5 üniversite bitiren doktor herkese örnek oluyor19:45 - Bu ildeki vaka sayılarındaki düşüş risk haritasına yansıdı19:33 - Vaka ve hasta sayısı az da olsa düştü
19:21 - Şişli'de 6 katlı bina çökme tehlikesi nedeniyle boşaltıldı19:09 - Akraba ailelerin kavgası mahallede başladı, hastanede bitti18:55 - Adalet Bakanı Gül, şehit ailesini Cumhurbaşkanı ile görüştürdü18:45 - 'Gürültü' tartışmasında darbedilen profesör, hastanelik oldu18:39 - THY, İngiltere seferlerini geçici olarak durdurdu18:35 - Valilikten yabancı uyruklu şahsın darp edilmesine ilişkin açıklama
18:33 - Validen sevindiren vaka açıklaması: 100 rakamını gördük18:28 - Torunları için ölmeyi göze aldı geriye bu fotoğraf kaldı18:23 - Emekli polis, meslektaşlarının balkondan girdiği evinde ölü bulundu18:16 - Bayram günü 4 kişilik aileye dehşeti yaşatan kaza kamerada18:06 - Bakan Varank'tan Kılıçdaroğlu'na erken seçim cevabı: Zamanı belli
18:00 - Hacamata gelen kadınları taciz eden dernek başkan tutuklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam