1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Eşinin uçak biletini bütçeden ödeten belediye başkanı Sayıştay'a takıldı!

Sayıştay Sekizinci Dairesi, eşinin uçak biletini belediye bütçesinin temsil ağırlama giderinde ödeten belediye başkanına tazmin hükmetti!
23 Nisan 2021 10:01
+Aa- Yazdır
Eşinin uçak biletini bütçeden ödeten belediye başkanı Sayıştay'a takıldı!

Sayıştay olağan denetimlerinde, bir belediye başkanının eşinin uçak bileti belediye bütçesinden karşılandığı tespit edilmiştir.

Daire Kararında, Belediye başkanının temsil, ağırlama ve tören giderleri içerisinden, ailesinin kişisel harcaması niteliğinde yapılan bu harcamanın mahalli müşterek nitelikte olmadığı ifade edilmiştir.

Bu çerçevede, Belediye Başkanının eşine mevzuatta öngörülmediği halde, Belediye bütçesinden uçak bileti alınması sonucu oluşan kamu zararının sorumlularına tanzim edilmesi gerektiğine hükmedilmiştir.

DAİRE KARARI:

Belediye Başkanının eşine mevzuatta öngörülmediği halde, Belediye bütçesinden uçak bileti alınmasına ilişkin olarak;

5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 14'üncü maddesinde Belediyenin görev ve sorumlulukları, 60'ncı maddesinde ise Belediyenin giderleri tek tek sayılmıştır.

Belediye Bütçesinden Yapılacak Temsil, Ağırlama Ve Tören Giderleri Yönergesinde de belediye bütçesinde yer alan temsil, ağırlama ve tören giderlerinin esas ve usulleri düzenlenmiştir.

Yukarıda yer verilen mevzuat hükümleri incelendiğinde, belediye bütçesinden yapılacak giderler içerisinde belediye başkanının kişisel harcaması niteliğinde olan harcamaların yer almadığı görülmektedir. Üstelik, Belediye Kanunu'nun 14'üncü maddesinde sayılan görev ve sorumluluklar yerine getirilirken yapılan harcamalarda, ihtiyaçların mahalli müşterek nitelikte olması hususuna dikkat edilmesi gerektiği özellikle belirtilmiştir.

Ancak, yapılan incelemede.... Belediye Başkanının eşine, mevzuatta öngörülmediği halde belediye bütçesinden uçak bileti alındığı görülmüştür. Söz konusu harcama, mahalli müşterek nitelikte bir harcama değildir. Belediye Başkanının, bütçede temsil ve ağırlama harcamaları için ayrılan ödeneği kişisel harcamalarında kullanması, Belediye Bütçesinden Yapılacak Temsil, Ağırlama ve Tören Giderleri Yönergesine göre de mümkün değildir ve mevzuata aykırılık teşkil etmektedir.

Bu itibarla, Belediye Başkanının eşine mevzuatta öngörülmediği halde, Belediye bütçesinden uçak bileti alınması sonucu oluşan TL tutarındaki kamu zararının sorumlulara müştereken ve müteselsilen ödettirilmesine karar verilmesi gerekmekte ise de, söz konusu tutarın .. tarih ve .... numaralı tahsildar alındısı ile Belediye Başkanı ....................den tahsil edildiği anlaşıldığından, ilişilecek husus kalmadığına, oy birliğiyle karar verildi

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
32 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:55 - Yaralanan motosikletli kurye hastanede hayatını kaybetti11:50 - Erdoğan, Papa Fransuva ile 'İsrail'in saldırılarını' görüştü11:44 - Ziraat Türkiye Kupası finali için seyirci kararı11:35 - Hakim ve savcı adayları için üniversitelerle akademik iş birliği yapıldı11:31 - Altının gram fiyatı 498 lira seviyesinden işlem görüyor11:27 - AK Parti Sözcüsü Çelik'ten BM'nin İsrail ve Filistin'e çağrısına tepki
11:26 - 'Tam kapanma'nın sona ermesiyle İstanbul Havalimanı'nda yoğunluk arttı11:26 - Çiçek'ten sonra CHP'li Gürsel Tekin: HDP'lilere bakanlık verebiliriz11:23 - Türkiye'den Rusya'ya aşı çıkarması11:23 - 'Altın, bu yaz 600 lira seviyelerini görebilir'11:21 - Elon Musk'ın paylaşımı sonrasında Bitcoin 3 ayın en düşük seviyesinde11:19 - Kirazın dalında kalmasına gönlü razı olmadı, internetten 'ağaç kiralama' dönemini başlattı
11:16 - Doğu Anadolu'daki 7 ilde sağanak bekleniyor11:13 - Sergen Yalçın: Soyunma odasında bağıra bağıra ağladım11:13 - 'Tam kapanmada' sağlanan olumlu tablo tedbirlerle sürecek11:12 - Yunanistan'a kaçarken yakalanan FETÖ sanığına 15 yıla kadar hapis talebi11:11 - Nagehan Alçı yine öğretmenlere sataştı
11:10 - DMO'nun kamu alımlarında tasarruf ve yerli ürün ön plana çıkacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam