1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AK Parti'li vekil TBMM'ye kanun teklifi verdi

AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle: "Türkiye'de de artık 8 Nisan, Romanlar'ın sosyal sorunlarının konuşulduğu, çözüm önerilerinin geliştirildiği ve Roman kültürünün yaşatıldığı bir gün olarak kabul edilmelidir"
06 Nisan 2021 14:02
+Aa- Yazdır
AK Parti'li vekil TBMM'ye kanun teklifi verdi

AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, 8 Nisan'ın Türkiye'de de Dünya Romanlar Günü olarak kabul edilmesi için kanun teklifi verdi.

Bekle, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Romanlar'a yönelik ırkçılık ve ayrımcılığın, geçmişten bugüne kadar varlığını sürdürdüğünü belirterek, özellikle Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Romanlar'a yönelik ayrımcı politikaların giderek arttığını, İkinci Dünya Savaşı'nda ise Romanlar'ın topluca katledilmeye, işkence görmeye başladığını söyledi.

Bunlardan en acısının ise Nazi Kampları'nda Romanlar'ın katledilmesi olduğunu dile getiren Bekle, "Naziler'in insanlık dışı deneylerine, işkencelerine Romanlar da maruz kalmış, binlercesi gaz odalarında ölüme mahkum edilmiştir. Bu dönemden sonra hayatta kalan Romanlar Avrupa'nın dört bir yanına dağılmış, varlıklarını sürdürmeye çalışmışlardır. Gittikleri ülkelerde de dışlanma, aşağılanma, ırkçılık gibi durumlarla karşılaşan Romanlar toplumun hep itilen, ezilen tarafı haline gelmiştir." diye konuştu.

Bunun üzerine 8 Nisan 1971 tarihinde Londra'da 1. Uluslararası Roman Kongresi'nin toplandığını ve bu tarihin Dünya Romanlar Günü olarak anılmasına karar verildiğini hatırlatan Bekle, 8 Nisan'ın bütün dünyada, Romanlar'ın başta sorunları olmak üzere yaşamlarını ve kültürlerini tanıtmak üzere belirlenmiş bir gün olduğunu söyledi.

Avrupa'da ve dünyada 8 Nisan'ın Roman toplumunun sorunlarının tartışıldığı, kültürlerinin korunmasına yönelik görüşlerin ortaya atıldığı bir gün olarak kabul gördüğünün altını çizen Bekle, şunları kaydetti:

"Türkiye'de de yüzyıllardan bu yana Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde de bir arada yaşadığımız, ülkemizin öz vatandaşı olan bu vatansever kadim topluluğumuza hediye olarak sunabileceğimiz bu gün çok anlamlı ve değerli olacaktır. Bu bağlamda Türkiye'de de artık 8 Nisan, Romanlar'ın sosyal sorunlarının konuşulduğu, çözüm önerilerinin geliştirildiği ve Roman kültürünün yaşatıldığı bir gün olarak kabul edilmelidir. Bu yasa teklifi ile de ülkemizin bu konudaki çalışmalarına olumlu katkılar sağlayacağı için 8 Nisan Dünya Romanlar Günü'nün, ülkemizde de 'Dünya Romanlar Günü' olarak kabul edilmesinin sağlanması amaçlanmıştır."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:56 - Galata Köprüsü'nden denize itilen kişi boğuldu07:54 - Skandalın perde arkası ortaya çıktı! Miçotakis itiraf etti07:40 - 81 ilin döner haritası çıkarılacak07:30 - 4 ilde Bylock kullanıcısı 18 kişiye operasyon07:20 - Akaryakıtta sahte fatura ile vergi kaçırıyorlar06:57 - Bağcılar'da fabrikada patlama
06:40 - İYİ Parti ve HDP paralel düşünüyor06:30 - Güney ve doğu bölgelerinde sıcaklık mevsim normalleri üzerinde - haritalı06:15 - Kripto tosuncuk: Kolay para kazanmak isteyen 391 bin kişiyi çarptı06:02 - Malatya'da 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi05:19 - Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında saat 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi02:20 - En çok yarım bırakılan kitaplar
01:41 - Egzos gazı ölçümünde süre değişikliği01:33 - AK Parti logosunu 23 Nisan için değiştirdi01:27 - İçişleri Bakanı Soylu, Thodex'in sahibi Fatih Faruk Özer'i tanımadığını bildirdi01:17 - Kamu İç Denetim Genel Tebliğinde değişiklik yapıldı01:12 - Gümrük ve Dış Ticaret personelinin nakillerinde 2 önemli düzenleme
00:59 - Memurların yer değiştirme yönetmeliğinde değişiklik yapıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam