1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Alkollü mekanlara yeni kurallar geliyor

İstanbul Boğaz kıyısı başta olmak üzere turistik yerler ve Anadolu'da şehirlerin belli bölgelerinde toplanan bar, pavyon, gazino, gece kulübü gibi içkili yerlere yönelik yeni kurallar getiriliyo
14 Nisan 2021 07:10
+Aa- Yazdır
Alkollü mekanlara yeni kurallar geliyor

İstanbul Boğaz kıyısı başta olmak üzere turistik yerler ve Anadolu'da şehirlerin belli bölgelerinde toplanan bar, pavyon, gazino, gece kulübü gibi içki yerlere yönelik yeni kurallar getiriliyor. Bu tip işletmelerin ruhsatlandırmasında, yerel yönetimlerin kolluk kuvvetlerinin olumlu görüşünü alması zorunlu olacak. Mevzuata aykırı hareket eden işletmelere yönelik belediyeler gerekli yaptırımları uygulamazsa, vali ve kaymakamlar res'en ceza uygulayabilecek.

İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı taslak ile özellikle gece geç saatlere kadar açık tutulan ve bulunduğu yörenin huzurunu bozan içkili işletmelere etkin denetim ve caydırıcı ceza uygulamaları getiriliyor. Taslağın gerekçesinde, umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile ilgili ağırlıklı yetkinin yerel yönetimlere bırakılmış olmasına rağmen uygulamada çeşitli problemlerle karşılaşıldığı hatırlatıldı. Gerekçede, "Denetim ve yaptırım noktasındaki eksiklikler, kolluk birimlerince yapılan tespitlerin yaptırıma dönüştürülememesi, mevzuata aykırı ruhsatlandırma işlemleri, yörenin huzurunu bozacak şekilde geç saatlere kadar çalışmaya müsaade edilmesi ve içkili yer bölgelerinin tüm yerleşim alanını kapsayacak şekilde belirlenmesi öne çıkan sorun alanlardır" denildi.

ÇALIŞMA SAATLERİNİ KOMİSYON BELİRLEYECEK

Hazırlanan yeni taslak ile yerel yönetimlerin yetki alanına giren içkili yerlerin ruhsatlandırılması, denetlenmesi ve yaptırım uygulanması gibi alanlarda düzenleme yapılıyor. Buna göre, içkili yer ruhsatının verilmesinde kolluk kuvvetlerinin olumlu görüşünün alınması şartı getiriliyor. Bu tip yerlerin çalışma saatleri konusunda ise bundan sonra sadece belediyeler yetkili olmayacak. İçkili yerlerin faaliyet göstereceği alanlar ile çalışma saatlerine, vali yardımcısı veya kaymakamın başkanlığında, ilgili belediye, kolluk birimleri, kamu kurumları ve meslek odaları temsilcilerinden oluşan 'İçkili yer bölgesi tespit komisyonu' karar verecek.

CAYDIRICI CEZALAR YOLDA

Hazırlanan taslak ile ruhsat almadan faaliyet gösteren içkili yerlerle ilgili olarak, kolluk kuvvetlerine res'en kapatma yetkisi veriliyor. Ayrıca faaliyetten men edildiği halde mührü bozarak açılan işyerleri ile çalışma saatlerine uymayan, 18 yaşından küçükleri çalıştıran işletme sahiplerine 25 bin liraya kadar para cezası uygulanacak.

ÜÇ KEZ MEN EDİLENE KİLİT

Geçici süreyle faaliyetten men edilmesine rağmen, mevzuat hükümlerine aykırı olarak açılan işletmeler süresiz olarak kapatılacak. Üç kez faaliyetten men edilen işletmelerin ruhsatları da iptal edilecek.

Yücel KAYAOĞLU

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:04 - YÖK kararı sonrası üniversitelerde araştırma görevlisi istihdamı azaldı!00:01 - 13 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları23:55 - Erdoğan, Üs Bölgesi'ndeki askerlerin bayramını kutladı23:52 - Yüksekova'da menderesler hayran bırakıyor23:43 - 'İsrail'in her türlü değere aykırı eylemleri derhal durdurulmalı'23:39 - Nemrut'un Krater Gölü, görsel şölen sunuyor
23:37 - Egzoz emisyonu muayenesi 17 Mayıs sonrası yaptırılabilecek23:36 - Deniz salyası içme suyu tesisinin filtrelerini tıkadı23:34 - Doktor Zeynep Erdoğan'a veda23:17 - ABD havayolu şirketleri Tel Aviv uçuşlarını iptal etti22:59 - Çin'den Türkiye'ye gelen aşı sayısı belli oldu22:57 - ABD Xiaomi'yi kara listeden çıkarıyor
22:55 - Kılıçdaroğlu: Belediye Kanunu'nun değişmesi lazım22:29 - MEB: 17 Mayıs'ta uzaktan eğitim yapılacak22:08 - MEB, liselerdeki sınav düzenlemesine ilişkin soruları yanıtladı22:02 - Bakan Soylu, iftarını Kamalı ailesinin evinde açtı21:58 - Polis, iftara yetişemeyen sürücülerle kumanyasını paylaştı
21:35 - Gazze'de şehit sayısı 65, yaralı sayısı ise 365'e yükseldi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam